al pi

יום ראשון - 6.7.03

העולם על פי דן תורן

Dan Toren

www.israblog.co.il/dantoren

"אני קורא את כל התגובות כאן אצלי בבלוג ולרובן אני עונה", כותב דן תורן, זמר, שחקן ואזרח ותיק של האינטרנט. תורן הוא אחד הסלבריטיז המקומיים היחידים שמפרסמים בלוג מזוהה, ומסתבר שזאת אחריות לא קלה. הוא אוהב יומנים, ואחד מגורמי ההשראה שלו הוא בריאן אינו, שכנראה כתב בלוג עוד לפני היות הבלוגים. "הרמה של הפניות לא אחידה, חלקה רצינית חלקה מצחיקה", הוא כותב בפוסט שהתפרסם ב-31 במאי. "אני משתדל לענות לפי העניין, עד כמה שאני יכול. בתשובות שלי יש הרבה אינפורמציה. אבל אני לא אומר את זה בגלל שאני חושב שחייבים לקרוא את זה, בכלל לא. אלה שברי שיחות עם אנשים שמתעניניים ברמה כזו אחרת בנעשה בעולמי, בדיוק כמו שקורה בבלוגים אחרים. כשאני לא עונה, כנראה שחשבתי שלא הייתה שאלה, או שזה ברמה שאני לא מרגיש שמצדיקה התייחסות. אני לא מחבב את זה כשאנשים מעליבים כאן אחד את השני או אותי, אבל אני לא מוחק כלום. כי מה לעשות זה גם חלק מהעולם... אני אומר את כל זה כי באמת שהמקום הזה בעיני הוא מקום שבו אפשר לבטא כל מיני מחשבות, וגם כדי שאוכל לספר מה אני עושה ומתי למי שמעניין. אני חושב על זה כמו תוכנית רדיו אישית כתובה".
ההגדרה הזאת גורמת לבלוגרית אחרת, רק האחת, להגיב די בתוקפנות: "זה חלק מהיחסי ציבור והפרומו, הבה לא נעמיד פני תמימים, טהורים וזכים". תורן משיב: "נסי לשאול כל איש או אשת מקצוע מהתחומים הנ"ל ותביני שזה היה נחשב בעיניהם טיפשי ומיותר לפנות לחמישה עד חמישה עשר איש באופן אישי ומפורט". רק האחת לא נשארת חייבת: "8,000 צפיות בבלוג, זה לא בדיוק 15 אנשים (בינתיים המספר זינק לכמעט 11,400 - ש.פ.) במדיום האינטרנטי ניתן להשתמש בדרכים די מתוחכמות, בעלויות שהן למעשה אפס, ובלי להיות חייב משהו למישהו.... אז גם אנשי יח"צ בוודאי יודעים שהאינטרנט זו כבר לא פלטפורמה אזוטרית".
למעשה, תורן הקים את הבלוג, בתחילת אפריל השנה, בעצת יוני ציגלר, שעיצב את האתר החדש והמעניין שלו - www.dantoren.com - כדי ללוות את בניית האתר. האתר, מצידו, מלווה את הוצאת הדיסק החדש והעצמאי של תורן. "יוני, איציק ואני עובדים במרוץ נגד השעון כדי לעלות בזמן", הוא כותב ב-29 באפריל. "נתקלנו בקטע מעניין. שירותי האיכסון בארץ אחרי הנחות ויעני אני סלב אז עושים לי טובה וכו', נעים על ממוצע של 50 דולר לחודש, למקום מאוד מוגבל, בעוד שהשרתים מחוץ לישראל היקרים בהם לוקחים 50 דולר לשנה. למה זה ? למה לא... ישראל. מי יודע ששרת זה רק מחשב גדול וזהו. טוב לא חשוב, בסופו של דבר אני שמח להגיד שלפני חצי שעה הפקדתי את קבצי היקרים בידי שירות איכסון טורקי חביב העונה לשם www.technolojik.net כי בסוף היום הבן אדם שואל את עצמו, למה לשלם 1,500 דולר לשנה לאחי הישראלים, אם אני יכול לשלם 50 דולר לאחי הטורקים".
ב-25 באפריל הוא כותב: "עידוד נורא לפדופילים: ליאת, אשתי קראה לי לראות איתה את התוכנית של גיא פינס... ראינו את גלית גוטמן מדגמנת מיקרו מיני ואחר כך כוכבות יופי מלקקות גלידה בהילוך איטי. ואז זה בא. ילדה קטנה בערך בת 8-9 שיש לה פינה בתוכנית, לא זוכר את שמה, נתבקשה ע"י פינס לדגמן ביקיני, וביחד עם שתי בנות נוספות הן דיגמנו בגדי ים סקסיים לילדות". בבלוג הוא מפרסם גם את המכתב ששלח לזכיינית, רשת ומצרף לינק, כדי שגם הגולשים יוכלו למחות.
ב-15 ביוני הוא פירסם בבלוג את המכתב המלא שכתבה הדס, אחותה של סמלת תמר בן-אליהו ז"ל, ממושב פארן, אל שר הביטחון, שאול מופז. המכתב הנוקב והמאשים הזה ("אני כותבת לך היום כי אני רוצה שתדע שאני רואה בך ובמדיניות הממשלה שותפים מלאים באחריות למותה של אחותי הקטנה...") הגיע לתורן באימייל, והוא החליט להפיצו בבלוג.
נוסף על המגע הבלתי-אמצעי עם המעריצים, וההגיגים שהוא מפזר לפעמים, היומן המקוון משמש לתורן לדיווחים על הופעות, לפרסום תמונות ("הנה אני עושה אווירון על הרגליים של אבא"), להודיע על שיר חדש שאפשר להוריד מהאתר שלו, או לפרסם תרגום שלו לשיר של סופרת יפנית, בננה יושימוטו. פעם מצאתי בבלוג אפילו רשימת "דברים לעשות", על תקן של פתק צהוב לתזכורת. באמת, לזכות המימשק של ישראבלוג אני יכולה לומר, שיותר קל לעדכן בו את הבלוג מאשר למצוא עט.


* בלוגיה חינמית חדשה הושקה בפורטל תפוז: www.tapuz.co.il/blog

סיקור בלוגים קודמים

מה זה בכלל בלוג?

93