Sarit Perkol internet pages


טרמפיסט בגלקסיה

מאת שרית פרקול

מעריב, ספטמבר 2001

"בשעה 12 בצהריים נפנפתי לשלום להורים שלי, לחברים ולשכנים. הפרידה שלי נקלטה בחדווה בידי שני צוותי טלוויזיה, כמה שדרני רדיו ושני צלמים. התרגשתי מאוד; אני לא רגיל להיפרד מהורים ומחברים לזמן רב". לא ממש התחלה של יומן מסע שגרתי, אבל ככה זה כשיוצאים לקבוע תקדים. את הרישום הזה ביומן כתב ב-1 במאי רמון סטופלנברג, פרח-עתונות הולנדי בן 24, שהחליט להיות הטרמפיסט האולטימטיבי, כשהוא מטייל בעולם ומתארח אצל אנשים זרים לחלוטין. המכנה המשותף היחיד בינו לבינם הוא האינטרנט, שכן כל האנשים האלה הציעו לו קורת גג באמצעות האתר שלו, www.letmestayforaday.com . עוד אחד מאותם דברים שאפשר לעשות "רק בעידן האינטרנט". סטופלנברג, שבימים אלה מתארח אצל אנשים בסקנדינביה, יצא לדרך רק עם תרמיל גב מלא בגדים, מצלמה דיגיטלית וטלפון סלולרי. הוא לא נוסע ברכבת או באוטובוס, אלא אך רק בטרמפים. את האתר שלו הוא מעדכן בטקסטים ובתמונות מהמחשב בבתים של מארחיו, המספקים לו מיטה, ארוחה וגישה למחשב שלהם. בדיווחים היומיים שלו הוא מקפיד לכלול את מארחיו, בצילומים ובטקסטים: מה הם אוכלים, באילו אתרים הם אוהבים לבקר, לאן הוא הלך לבלות איתם. השבוע, חרג מהרגלו והביע בעמוד הראשון של האתר שלו את הזעזוע שפקד אותו בעקבות האסון הנורא בארה"ב, לצד תמונה של קו הרקיע המוכר של מנהטן מלפני הפיגוע. כאזרח העולם, הוסיף השתתפות בצערם של קורבנות טרור בעולם כולו. סטופלנברג יטייל בנורבגיה, בשוודיה ובפינלנד, לאחר שהתארח אצל אנשים במולדתו הולנד, בבלגיה, בצרפת, באנגליה, באירלנד, בסקוטלנד ובדנמרק. הוא ישן בכל מיני סוגים של מקומות, החל מטירה באירלנד ועד לארמון בפריז. הוא כבר שכב על הרצפה ועל ספה בסלון, ופעם אפילו חלק מיטה עם התינוק של המשפחה.
נוסף על חוויות המסע, המתועדות באורח כמעט יומיומי, סטופלנברג ממליץ באתר שלו על הספרים החביבים עליו. "מדריך לטרמפיסט בגלקסיה", מאת דאגלס אדאמס הוא נר לרגליו. ספרים אחרים המלווים אותו הם ספר ההגיגים הקיטשי-קמעה "כל מה שאני באמת צריך לדעת למדתי כבר בגן", מאת הכומר רוברט פולגום, הרומן הוותיק "אל תיגע בזמיר", מאת הרפר לי, "בדרכים" מאת ג'ק קרואק, מדריך "לונלי פלאנט אירופה על שרוך נעליים" מאת סקוט מקנילי" וספר מאת דאג לאנסקי עם השם המסקרן "אין נייר טואלט בדרך הפחות מתוירת - מיטב ההומור של מסעות והרפתקאות כושלות". בראיון לוויירד ניוז סיפר סטופלנברג, שיש לו הצעות מכל העולם, אבל כדי לצאת מאירופה הוא כבר זקוק למימון לכרטיס טיסה. "מפיק מהתוכנית של ג'יי לנו יצר איתי קשר ואמר לי לבוא כשאהיה בקליפורניה", הוא מספר. "אני שחיין טוב, אבל לא יהיה לי אוויר בשביל לחצות אוקיאנוס כזה גדול. כל מי שרוצה לעזור לי לחצות אוקיאנוסים, או מרחקים גדולים אחרים, יבוא על הברכה".
בלונדון, סטופלנברג הוזמן להקרנת הבכורה של הסרט "פרל הרבור", יחד עם אחד הדי-ג'ייז הרדיופוניים המפורסמים ביותר בזירה המקומית, באם-באם, שגם אירח אותו באותו לילה בביתו וראיין אותו לתוכנית הרדיו שלו. במסיבה שנערכה לאחר הפרמיירה פגש סטופלנברג את אחת מכוכבות הסרט, קייט בקינסייל, ורקד כל הלילה - אחת החוויות המסעירות ביותר שעברו עליו בינתיים.
בקטע היומן שנכתב ביום הראשון מספר סטופלנברג על מה שיהפוך למנהג בטיול שלו: המתנה. "כל מארח שאבקר יקבל מתנה קטנה מהמארח הקודם אותו ביקרתי, ועליו להעביר איתי משהו קטן למארח הבא, וכן הלאה, שרשרת של מתנות קטנות".
באתר שלו מספר סטופלנברג קצת על הרקע שלו, כדי שהגולשים לאתר, המלווים אותו במסעותיו, יכירו אותו טוב יותר. "שמי רמון, נולדתי בהולנד ב-20 בדצמבר 1976", הוא כותב. "כעתונאי אינטרנט ומכור ליצירתיות, פיתחתי גם כל מיני רעיונות לאינטרנט ולטלוויזיה. חוץ מזה, אני דיג'יי במשרה חלקית בפאבים מקומיים. האינטרנט מרתק אותי ונותן לי השראה מאז שהתחברתי אליו. ככותב וובלוג, תיעדתי את הגלישה שלי בהולנדית, באתר www.smoel.nl , עד שהתחלתי בפרויקט הענקי הזה". סטופלנברג מספר באתר על תחביביו: מסעות, כתיבה, עיצוב גרפי דיגיטלי, צילום, מוסיקה, קריאה, אוכל ובילוי עם חברים. בתחום המוסיקה, הוא אוהב כל מיני סוגים, כל עוד זו מוסיקה "כנה", כלשונו. לא חשוב לו אם זה רוק, דאנס או פופ, כל עוד זה "בא מהלב ולא סתם כדי להוציא כסף ממעריצים בני עשרה - כמו הזבל של אמינם ובריטני ספירס".
באזור השאלות והתשובות באתר שלו ניתן לקרוא שאלות שהציגו לו הגולשים, ואת התשובות שלו. למשל, "נניח שיציעו לך מיליוני הצעות לאירוח. מה תעשה?" והתשובה של סטופלנברג: "קודם כל, אני לא מאמין שהניצוצות יגיעו רחוק כל כך. אבל אם זה יקרה, אז באמת תהיה לי הזדמנות לראות כל פינה ופינה בעולם". הוא מוסיף, שהוא צריך להגיע ולראות גם מקומות בעולם השלישי, בהם האינטרנט אינו נפוץ. סטופלנברג שמח להתארח בכל בית, ומוכן לישון אפילו על הרצפה, אבל הוא יקדם בברכה גם הצעות אירוח מצד בני מלון, חברות גדולות או אטרקציות תיירותיות (שוב, רמז-רמז). כעתונאי, הוא מודע היטב לערך התקשורתי שלו וכותב באתר: "זאת תהיה פרסומת חינם בשבילם. אופס! אולי לא צריך הייתי לומר זאת?"
לשאלה אם הוא אינו פוחד משיב המטייל הצעיר: "אין שום דרך לדעת מיהם האנשים שמזמינים אותי. כמובן, יש לי צוות תמיכה בבית, בהולנד. הם מנהלים מעקב אחרי ואחרי מוצאותיי ויש לי איתם קשר יומיומי בטלפון. לכן, אם משהו יקרה לי, אם יאבד הקשר איתי, הם יפרסמו באתר את המקום בו ביקרתי באותו יום ויבקשו מאנשים לגשת לשם ולחלץ אותי".
האם אתה מחפש חבר למסע? נשאל. "לא, זה לא הרעיון. חבר למסע עוזר 'לשרוד' את ההרפתקה הזאת, בגלל התמיכה המתמשכת בזמנים הקשים. בלי חבר למסע, אני תלוי רק באינטרנט ובאנשים שאני פוגש. וזה יהיה הרבה יותר מסעיר, לדעתי, לקרוא כיצד אני שורד לבדי. חוץ מזה - לכמה אנשים כבר יש שתי מיטות מיותרות?".
אם אתה מתארח אצלי, האם אוכל להתארח אצלך כשאבקר בהולנד? היקשה מישהו.
"זה רעיון טוב, אבל אני לא יודע כמה זמן אהיה בדרכים. בכל אופן, כשאחזור להולנד (האם בכלל אחזור אי פעם?), כל מי שהציע לי אי-פעם מקום ללון מוזמן להתארח בצל קורתי".
לשאלה כמה זמן הוא חושב שימשיך לטייל משיב סטופלנברג: "יש לי רשימה של יותר מ-2,000 הזמנות, מ-66 ארצות. תארו לעצמכם שאבקר אפילו ב-75 אחוז מהם. אין לי לוח זמנים, או תוכנית מסע, ואני יכול לבוא לכל מקום, במידת האפשר. אבל אם אני באנגליה, פשוט אל תצפו לראות אותי בסין או בדרום אמריקה תוך חודשיים".
גם כשיגיע לישראל, אפילו אם לא יספיק להימנות עם האושפיזין בסוכה, מובטחת לו קורת גג. לפי הרשימה באתר שלו, יש לו כבר הזמנות מבאר שבע, הרצליה, ירושלים, קרני שומרון, יוקנעם עילית, רעות, רחובות ושלוש הזמנות להתארח בתל-אביב.
בתוך כל הטרמפים והכתיבה ביומן המסע המקוון, רמון סטופלנברג מוצא זמן גם להשיב לדואר האלקטרוני. ביום שהגיע אליו המכתב שלי, היה עליו לענות על 150 מכתבים, לכן התנצל מראש על התשובות הקצרות.
מה נתן לך את הרעיון?
"תמיד ידעתי שצריך כסף כדי לטייל בעולם. לכן, כשראיתי את האתר www.sendmeadollar.com (מישהו שמבקש מכל אחד לשלוח לו דולר אחד בלבד ומסביר שאין כאן שום טריק, פשוט אף אחד לא חשב על כך לפניו - ש.פ.), חשבתי שאוכל בקלות לבקש באינטרנט מקום להתאכסן בו".
מי אירח אותך הכי יפה עד כה?
"זה לא עניין של הכי טוב או הכי גרוע. האירוח עצמו הוא העניין. אני לא רוצה לדרג את זה".
היו לך הצעות מעניינות מבנות המין היפה?
"תקראי על כך בספר שלי, בעוד כמה שנים".
איך אתה שומר על פרטיותך? יש משהו שאתה צריך כדי להרגיש "בבית"?
"אני לא אדם החרד כל כך לפרטיותו. אני אוהב להיות במחיצת אחרים, ואני לא סובל את עצמי כשאני לבד, תופס טרמפים לקראת היעד הבא".
היו לך הרפתקאות מיוחדות בטרמפים?
"הייתי זקוק לטיפול שיניים דחוף, ואיש אחד באנגליה, שנתן לי טרמפ, חטף פאנצ'ר באוטו. בזמן שחיכינו למכונאי, הסתבר שהאיש רופא שיניים. כבר באוטו הוא הציץ בשן שלי, ואחרי שהגלגל הוחלף, לקח אותי למרפאה שלו. קיבלתי ממנו טיפול שיניים חינם. אני חושב שהיה לי מזל".
אז מתי אתה מתכנן לבקר בישראל?
"אין לי תוכנית. אני פשוט אראה מתי אוכל להגיע. אבל אני זקוק לעוד מקומות להתארח בהם בישראל ובארצות סמוכות, כמו מצרים ולבנון. אגב, מישהי מלבנון אמרה לי, שאני לא יכול להגיע מישראל ללבנון, בגלל העוינות. אני פשוט אראה מה קורה".


99