Sarit Perkol internet pages


כך ניצחנו את היטלר

מאת שרית פרקול

אפילו במותו, אדולף היטלר לא הירפה: הוא איים לכבוש את פסגת הרשימה במשאל "אישיות המאה" ב-,Time.com אתר האינטרנט המלווה את המגזין טיים. לנוכח החשש הרציני, שהמנהיג הנאצי שוב יעלה לגדולה, הפעם בראש הרשימה של בכירי המאה ה-20, היו שהסתפקו במחאות נזעמות באינטרנט ובעתונות על מיקומו המכובד של היטלר ועל הכללתו בסקר מלכתחילה. והיו, מסתבר, שהחליטו לוודא שהצורר לא ייבחר לאיש המאה, ויהי מה.אפשר היה לגייס את כל עם ישראל בארץ ובתפוצות להתחבר לאינטרנט, להצביע בהמוניו בעד אישים יהודיים בולטים ו"להביס" את היטלר. כך אכן מנסים לעשות במקביל, במכתב שרשרת אלקטרוני שמסתובב ברשת כבר חודשים ארוכים וקורא להצביע בעד יצחק רבין ז"ל, כדי שהיטלר לא ייבחר.

אבל צוות מתכנתים מחברת ההייטק הישראלית כרונוס מיהוד, המפתחת תוכנה שמאפשרת לעשות סימולציה לפעילות של משתמש ולחזור עליה שוב ושוב, החליט להשפיע בצורה ודאית ויעילה יותר. הצוות השתמש בתוכנה כדי להריץ את יצחק רבין לאיש המאה של הטיים.

הווידוי הראשון לכך הגיע לפורום "מעריב אינטרנט" מטעם עמית רוזנר, מתכנת בכרונוס: "אנחנו צוות של מתכנתים בחברת ההיי-טק כרונוס", הוא כתב. "גם אנחנו קיבלנו את הכתובת של סקר השבועון טיים לקביעת איש המאה, וגם אנחנו נחרדנו מהמחשבה שהיטלר )ימח שמו וזכרו( ייבחר כאיש המאה. עקב כך החלטנו לעשות מעשה, ולדאוג שאיש המאה יהיה בן חשוב לעם היהודי, ובפרט שייבחר במקום גבוה מהיטלר.

"אנחנו בחברת כרונוס מפתחים מוצר, אשר מאפשר לשלוט אוטומטית על מערכות ממוחשבות ולדמות קלט של משתמש בערוצי המערכת. השתמשנו במוצר זה (TestRunner) על מנת 'להריץ' את יצחק רבין ואלברט איינשטיין לתוך הסקר הנ"ל. יצויין בזאת שלפני שהתחלנו )לפני שבועיים בערך( היו לאיינשטיין קרוב ל-30,000 קולות בלבד, ורבין לא היה כלל ברשימת 20 הראשונים.

"... אנו נעשה כל מאמץ כדי לקדם אותם גבוה ככל שנוכל. היטלר כבר נמצא מאחורינו..."

"השעינו את הפעילות לתקופה מסויימת", אמר רוזנר בשבוע שעבר. "כרגע מי שעושה את זה - עושה זאת ידנית בלבד. אנחנו התחלנו, וזה קיבל מומנטום משל עצמו". לדבריו, ברור לו שמישהו "מריץ" גם מועמדים מובילים אחרים, ביניהם היטלר ואלביס פרסלי.

מנכ"ל כרונוס, דנה תמיר, אישרה, כי התוכנה של החברה אכן "הריצה" את רבין במשאל של הטיים. "התוכנה שלנו יכולה להזרים הודעות למערכת. כיוון שאנשים מאוד לא אהבו את הרעיון שהיטלר יהיה איש המאה, הם השתמשו בזה", סיפרה.

ידעת על כך מראש?

"לא ידעתי".

מה דעתך על כך?

"לדעתי, השתמשו בצורה מאוד מעניינת במוצר, והמניע היה מאוד יפה. ודאי שלהתנגד לזה שהיטלר ייבחר - זה חיובי".

האם היית מאשרת את זה מראש?

"לא יודעת".

אבל ידעת על כך. "שמעתי על זה בתור בדיחה, ולא התייחסתי. זה יותר נראה לי כמו משחק ילדים".

ומה דעתך על השימוש שעשו המתכנתים בתוכנה? "זה ניסוי מאוד נחמד של הכלי".

אביב שביט, ראש צוות הפיתוח בכרונוס, אומר: "מדובר בכלי לבדיקה. אפשר בעיקרון לעשות איתו כל מיני דברים, שאני אפילו לא מעלה על דעתי. המוצר מסוגל לעשות סימולציה לפעילות של משתמש. התוכנה לא מיועדת דווקא למשהו שקשור באינטרנט. היא יודעת באופן אוטומטי להקליט פעולות של אדם, ובצורה יעילה וטובה לחזור עליהן שוב ושוב בתחנת מחשב. הלקוחות משתמשים בה כדי להריץ תוכנה שוב ושוב בסצנריואים )תרחישים - ש.פ.( שונים ולראות אם התוצאות הן אכן כמצופה".

את ביל גייטס העיפו לגמרי
עמית רוזנר, 26, אומר על עצמו ועל חבריו לצוות, קרן לוי, דורון בבאי ומורן קיי: "אנחנו תרמנו בסך הכל בערך מיליון או מיליון מאתיים אלף קולות. חלק מהקולות שלנו נפסלו. הם )באתר של טיים - ש.פ.( כל הזמן בודקים ופוסלים קולות. ביל גייטס, למשל, התקדם תוך שלושה ימים בערך מכלום לכמעט 800,000 קולות, ופסלו אותו לגמרי. אותנו לא פסלו בינתיים. היה לנו מזל". לדברי רוזנר, היה שלב שמפעילי הסקר הפסיקו את הפעילות לכמה ימים ואירגנו מחדש את התוצאות.

"בשעות השיא הגענו עד 30-20 אלף קולות בשעה", מספר רוזנר. "זה היה בסך הכל במשך שבועיים, לפני חצי שנה בערך. הבאנו את רבין למקום הראשון, והוא נשאר שם במשך כמה זמן. במקור בכלל רצינו להריץ את רבין ואת איינשטיין לשני המקומות הראשונים. הגענו עם רבין ל-700,000 קולות ופסלו בערך 100,000 שלנו. עם אינשטיין פסלו לנו 300,000 קולות. בסוף החלטנו להתמקד ברבין, כבעל הסיכוי היותר טוב לנצח".

"לאה רבין אמרה, שיש לה חברה שכל שבוע מעבירה לה עדכונים, ושבכל העולם אוהבים את יצחק - סין, צרפת, איטליה, יפן. אז אני הוא סין, עוד מישהו אחר זה יפן, וכל היתר זה שאר העולם".

עורכי הסקר הציבו את שמו של היטלר בין המועמדים בקטיגוריית "מנהיגים ומהפכנים", לצד תמונתו, קטע נאום בקולו ומאמר מאת אלי ויזל שנפתח במשפט "אני כותב מאמר זה בחיל ורעדה. שכן גם בתבוסתו, גם במותו, האיש הזה מפחיד". ההסבר היה, שהבחירה אינה אמורה להיות באישיות הפופולרית ביותר של המאה, או החיובית ביותר, אלא באישיות המשפיעה ביותר, "לטובה או לרעה", כפי שנכתב באתר כהקדמה למשאל, "על ההיסטוריה במאה השנים האחרונות".

בהקדמה לסקר "טיים 100" - המתקיים במקביל לפרוייקט איש המאה של השבועון - באתר האינטרנט של הטיים נכתב חגיגית: "מאה אחת, 100 אנשים ראויים לציון. טיים מתווה דיוקנאות של האנשים האלה, אשר - לטובה או לרעה - השפיעו ביותר על מאה השנים האחרונות. הם נחלקים לשלושה תחומים: מנהיגים ומהפכנים, אמנים ובדרנים, בונים וטיטאנים, מדענים והוגים, גיבורים ואייקונים. מי ייבחר לאיש המאה? עורכי טיים יחליטו בדצמבר. תרמו את קולכם!"

עוד נכתב בהקדמה לסקר, כי מועמדים לא רציניים ואנשים שלא היו בחיים במאה הנוכחית, או שאינם הולמים את רוח הכותרת, לא ייספרו בין הקולות. כך, למשל, לא נמנו הקולות שהצביעו בעד ישו לאיש המאה.

בדברי הסבר לפסילת קולות, הנכללים בקישור קטן, התייחסו אנשי טיים לאפשרות של זיופי הצבעות: "כשסילקנו את הקולות בעד ישו, סילקנו גם את הקולות בעד הנביא מוחמד. לא רצינו שהסקר הזה יהפוך לבדיחה, מפני שמנסיוננו - בהחלט אפשרי שתומכים של דמויות מובילות פנו לשימוש ברובוטים ממוחשבים כדי לייצר מאות אלפי קולות 'מזוייפים' למען המועמד שלהם".

בעת כתיבת שורות אלה, ב-1 בדצמבר, עמד אלביס פרסלי במקום הראשון בסקר של טיים, עם 621,268 קולות. רבין במקום השני, עם 594,541 קולות, והיטלר במקום השלישי, עם 513,120 קולות. במקום הרביעי נמצא בילי גראהם, עם 467,096 קולות, בחמישי אלברט איינשטיין, עם 434,445 קולות, ובשישי מרטין לותר קינג, עם 374,945 קולות. האפיפיור נמצא במקום השביעי, המנהיג המורמוני גורדון הינקלי במקום השמיני, גאנדי במקום התשיעי, רונלד רייגן במקום העשירי, ג'ון לנון במקום ה-11, הנרי פורד במקום ה-12, האם תרזה במקום ה-13, מדונה במקום ה-14, צ'רצ'יל במקום ה-15. במקום ה-16 נמצא ליינוס טורוואלדס )אבי מערכת ההפעלה "לינוקס"(, ואחריו נלסון מנדלה והאפיפיור פאולוס השישי. הנסיכה דיאנה במקום ה-19, ופרנקלין רוזוולט חותם את 20 הראשונים, עם 13,739 קולות.

רוזנר הצטער על פירסום הפרשה בעיתוי הנוכחי, לפני סגירת הסקר בידי מערכת הטיים והכרזת איש המאה: "לקראת סוף החודש, אם נראה שרבין לא מצליח לעבור את אלביס פרסלי - נעשה מאמץ. כרגע ההפרש הוא בערך 20,000 קולות - שעת עבודה בשבילנו".

אתר הסקר של טיים: www.pathfinder.com/time/time100

מסגרת:
"תאכלו חזיר, ממזרים ארורים"
בלוח המודעות האלקטרוני, שהוצב באתר של הטיים כדי לתת פתחון פה לתגובות על הסקר השנוי במחלוקת, הצטברו כבר אלפי הודעות. אחת ההודעות, שהתפרסמה ב-11 בנובמבר, גררה כ-150 תגובות בינתיים. כותרתה: "היטלר השלישי הכי משפיע? בושה..." בהודעה נכתב, "בושה על אלה שנתנו כבוד לחיה הזאת, בושה לטיים שאיפשר זאת".

יפעת ועוז מישראל כתבו ב-1 בדצמבר: "קיבלנו עכשיו דואר אלקטרוני שביקש להצביע נגד המועמדות של היטלר. כשני יהודים גאים המתגוררים בישראל ובני משפחותיהם נטבחו בשואה, אנחנו מרגיש שזה עלבון לאנושות אפילו לחשוב לכלול את החיה הזאת )ובכך אני מעליבה את הכלב שלי( בסקר הזה - ולהציב אותו באותה רשימה עם רבין, גאנדי ועוד. זה בלתי נתפס. אנא - אם ברצונכם להשפיע ולא סתם להתלונן -הצביעו לכל אחד אחר, רק לא לו, והעבירו הלאה את הבקשה הזאת".

היו להודעה הזו תגובות ענייניות, אך היא עוררה גם את התגובה הבאה, מאת אחד שחתם בשם אדי הולצר: "יפעת ועוז, תאכלו חזיר, ממזרים ארורים".

תגובת הטיים: אנחנו מוגנים מפעילות רובוטית

לדברי מאט דיבל, סגן העורך של ,Time.com זרוע האינטרנט של המגזין, מישאל האינטרנט "איש המאה" מוגן מפני תוכנות שנועדו להציף אותו בשם אחד. "אנחנו מוגנים מפעילות רובוטית, או, במלים אחרות, תוכנת מחשב שנועדה לשלוח הצבעות מרובות".

כשמצביע שולח את בחירתו לאיש המאה, הסביר דיבל, הוא מקבל "עוגיה" )קוקי(, שבאמצעותה מזהה תוכנת המחשב את מקור האינטרנט )סרוור( ממנו נשלחה ההצבעה. אם הצבעות רבות באו מאותו מקור בבת אחת, התוכנה של "טיים" פוסלת אותן.

כדי לרמות את המישאל, אם כן, יש לבנות תוכנה שנשלחת ממקורות אינטרנט שונים. "יש לנו גם אמצעים לזהות כל מיני פעולות בלתי כשרות אחרות", הוא אומר. לפי חוקי המישאל, מותר להצביע כמה שרוצים, אבל הצבעה שבאה יותר מפעם אחת מאותה כתובת אינטרנט חייבת לבוא במירווח של 24 שעות.

דיבל: "זה לא משאל פופולריות. איש המאה יבחר על ידי עורכי המגזין. ב-70 השנים שנבחר איש השנה של טיים, צעדו בראש שמות בלתי מכובדים כמו האייטולה חומייני, וגם היטלר בשנות ה-40. אבל טוב לדעת גם מה דעת הציבור".

לדבריו, העורכים לא הצליחו לזהות פעילות נרחבת למען בחירת היטלר לאיש המאה. "אני מניח שחלק מהמספרים היו הצבעות לא כשרות, אבל הרוב מאמינים שהיתה לו השפעה מכרעת על המאה," אמר

186