Sarit Perkol internet pages


לעוף על כנפי האינטרנט

מאת שרית פרקול

מעריב, יוני 2001

Interview with "Yasmin", an Arab young woman who loves the internet

את יום ההולדת ה-21 שלה חגגה יסמין עם איגרות ברכה אלקטרוניות, שחבר ממאלזיה שיגר אליה לאורך היום כולו. יסמין (הפרטים האמיתיים שמורים במערכת), צעירה ערביה מיפו, מחוברת לאינטרנט עם אינפוזיה לווריד, שותה ואוכלת אימיילים, מבלה לילות שלמים בצ'אטים. לדבריה, בשבילה ובשביל עוד בנות רבות בחברה הערבית הסגורה, האינטרנט הוא הצלה גדולה.
יסמין לומדת משפטים באוניברסיטת ת"א. לאינטרנט נחשפה בראשונה לפני שנה וחצי, כשהתחילה לעבוד בעיצוב גרפי תוך כדי הלימודים. כמו כולם, נשאו אותה רגליה הווירטואליות אל הצ'אטים. הואיל והיא דוברת עברית רהוטה, כולל כל הסלנג העדכני ביותר, הבחירה הטבעית שלה היתה צ'אט של וואלה. "דיברתי שם עם יהודים, התווכחנו על פוליטיקה", היא מספרת.
- באיזה שלב מתברר שאת ערביה? משהו בכינויים שאת בוחרת מרמז על זה?
"לא, אני בוחרת כינויים רגילים. אבל מגיע שלב בו שואלים את השאלות הסטנדרטיות, מה-את-עושה-בחיים, מאיפה את, ואז יוצא לי להגיד".
- ועל מה מדברים?
"על כל מיני דברים. אבל בימים של פיגועים, אני ממש מסוגלת לריב עם אנשים. יום אחד היה פיגוע, ומישהו התחיל לריב ולקלל, האשים את כל הערבים, כתב 'מוות לערבים', אז קיללתי אותו בחזרה".
יסמין מרבה להשתמש בתוכנת הצ'אטים IRC , מבקרת בערוצים של מצרים, סוריה וירדן. "כשאני נכנסת לערוץ, כולם אומרים לי אהלן, מכירים אותי, כמו מועדון", היא אומרת. כמו מכורה אמיתית (והיא מודה בכך בריש גלי), היא מחוברת לצ'אט ולאימייל בזמן העבודה, וגם בלילה מהבית, לפעמים עד לפנות בוקר.
- את נעזרת באינטרנט כדי להכיר בחורים?
"לפני כשלושה חודשים הכרתי בחור ממצרים, מוחמד, קצת יותר מבוגר ממני. גם הוא עובד עם מחשב ואינטרנט, אז היינו מדברים כמעט 24 שעות ביממה, פתחנו ערוץ פרטי משלנו ב-IRC , עד ארבע-חמש בבוקר. רק אחרי שבועיים בערך, החלפנו בינינו תמונות. דיברנו המון גם בטלפון הסלולרי. דיברנו על הכל. הייתי אמורה לנסוע לשם כדי להיפגש איתו, אבל היה חשד שיעקבו אחרי, בגלל שאני עם דרכון ישראלי, ויחשבו שאני מרגלת או משהו".
- למה דווקא בחור מצרי, אם כך, ולא ירדני? לירדן הרי יותר קל להגיע.
"במצרים הם יותר ליבראלים ופתוחים. עוד לא מספיק, אבל יותר מאשר בירדן. הירדנים הם כמו הערבים הישראלים, אותה מנטאליות, אותן דפיקויות, אותה דרך מחשבה סקסיסטית ושוביניסטית. בסוריה ובלבנון הם נאורים יותר, פתוחים. אבל נכנסתי לצ'אטים של סוריה וירדן בתקופה שצה"ל עוד היה בתוך לבנון, והם לא הסכימו לדבר עם מישהי מישראל, אפילו אם אני ערביה".
בשלב מסוים, יסמין עברה לתוכנת המסרים המיידיים של MSN. לדבריה, לפעמים גם היא זוכה, כמו ישראלים אחרים המחוברים לתוכנות מסרים מיידיים, להודעות "נהרוג את כולכם" מצד אנשים ממדינות ערב, שחושבים שמדובר ביהודיה. -את מתכתבת עם החברים הערביים בערבית?
"לא, אין במחשבים כאן אותיות בערבית, ואני גם לא מהירה בערבית. עם מוחמד אני מתכתבת בערבית באותיות אנגליות, אבל יש אותיות שחסרות, אז נעזרים גם במספרים. הספרה 3, למשל, משמשת במקום צליל ע' מיוחד. וכמובן, אנחנו משתמשים גם בסימנים כדי לעשות את הסמיילים המקובלים".
-ההורים לא מוטרדים מכך שאת מצ'וטטת כל הלילה?
"אמא שלי מודאגת, כי סיפרתי לה על מוחמד. אבא שלי חושב שמה שבתוך המחשב זה רחוק ולא מזיק, אבל אמא ניגשת לפעמים ואומרת לי שמספיק, חבל על הזמן שלי. אבל צ'אטים זאת דרך טובה מאוד להכיר אנשים, מפני שאת מכירה את האדם מבפנים, לפני שאת פוגשת אותו. נכון, חשובה לי גם החיצוניות, לכן זאת לפעמים בעיה. פעם הכרתי מישהו בצ'אט, מהנדס, דיברנו כמה ימים בטלפון, אבל אז נפגשתי איתו - זה היה על הפנים, חטפתי את השוק של החיים שלי. אחר כך הייתי צריכה במשך ימים לנתק את הטלפון, כדי שלא ינדנד לי".
יסמין טוענת, שהיא לא נכנסת לצ'אט במטרה דווקא לחפש חבר לרומנטיקה. "אני רק רוצה לדבר, להעביר את הזמן. ואולי אולי ייצא מזה משהו. כשהכרתי את מוחמד, לא חשבתי שייצא מזה משהו. אני מוסלמית, הוא נוצרי… לי דווקא אין בעיה עם זה, אבל להורים שלי יש בעיה גדולה. אבא שלי אמר שהוא ילחץ את היד של אלוהים לפני שהוא ייתן לי להתחתן עם נוצרי. אבל אחר כך דיברנו על זה ששנינו נעוף לארצות הברית", היא מספרת. ארצות הברית היא פנטזיה ענקית שלה, מקום של חופש, בו חיים זה לצד זה בשלום בני כל הדתות. היא עוד תחזור לנושא הזה, של "לעוף מפה". אלא אם כן, כמובן, יבוא שלום.
-את והחברות שלך עושות סקס וירטואלי? אולי אצלכם זה משמש מין פתרון לאיסור לעשות סקס לפני הנישואין?
"עקרונית באמת אסור בחברה הערבית שבחורה תעשה סקס לפני הנישואין, גם אם היא לא דתיה, כי לא יתחתנו איתה. אבל למעשה, שלוש חברות שלי שוכבות עם החברים שלהן. הבחורים שלנו גם שוכבים עם יהודיות . לא ממש דיברתי עם הבנות על זה, אבל אני יודעת שבנות ערביות עושות סייבר סקס. ולמעשה לא כל כך צריך 'פתרון', מפני שכל הבנות עושות הכל בתחום המין, חוץ מלאבד את הבתולין. רק על זה מקפידים".
לעומת זאת, היא מספרת שרוב החברים הווירטואליים שלה ממדינות ערב בכלל לא מתנהגים כמוה. "הם הרבה יותר שמרניים, ועדיין יש להם את החשיבה הערבית הפרימיטיבית. למשל, בחורים בני 27-28, שעוד לא קיימו יחסי מין. זה מוזר, אבל זאת האמת. רובם לא יודעים שום דבר על מין, מחכים להתחתן כדי לעשות סקס", אומרת יסמין. "לפני שבועיים שיכנעתי את אחד החברים שלי מהצ'אט לעשות סקס. מאז הוא לא מפסיק להודות לי".
-באיזה אתרים את אוהבת לבקר?
"יש את הפורטלים בערבית, www.yahala.com, שהפירוש שלו זה 'ברוכים הבאים', פורטל של ערבים ישראלים, עם פוליטיקה, משחקים, הורדות, תרבות, פנאי ובידור. יש גם אתר מצרי שאני מבקרת בו הרבה, www.masrawi.com, עשיתי שם צ'אט עם ידיד שלי. יש גם אתר שידוכים, כמו קופידון, www.ezawaj.com . לפורטלים הישראלים, וואלה, נענע, אני נכנסת גם כדי לחפש מידע ודברים בשביל העבודה שלי".
-את משתתפת גם בפורומים ישראלים?
"בוואלה, יש בחלק של החדשות מקום לתגובות על הידיעות. אז כל יום אני נכנסת לשם. למשל, אחרי הפיגוע בדולפינריום היו שם תגובות בסגנון 'מוות לערבים'. כתבתי להם שם שכל הערבים בישראל לא תומכים ברצח הזה. אני מרגישה קצת כמו שגרירה. יש אנשים טפשים, שבאמת לא כדאי להתווכח איתם, אבל אני לא מתאפקת, לפעמים נגררת ממש למילים לא יפות. אבל יש גם יהודים הגונים וכותבים לעניין, גם אם קיצוניים ולא חושבים כמוני".
-ומה חושבים החברים שלך ממדינות ערב על היהודים?
"כל החברים שלי מהצ'אטים ממדינות ערב אף פעם לא דיברו עם יהודים, גברים או נשים, והם מתייחסים ליהודים כאל האנשים הרעים בסיפור. הם כל הזמן שואלים אותי איך אני יכולה לגור כאן איתם. הם רואים את כל הדברים הרעים שקורים בין הערבים ליהודים כאן, והם לא מבינים איך אנחנו חיים כאן ביחד. אני כמובן לא חושבת שכל היהודים רעים, כמובן. אבל אני לא רוצה להמשיך לגור כאן, בגלל המצב".
-ואם יהיה שלום?
"אז בטח שאני ארצה להישאר".
יש ליסמין ידיד מצרי שהתארס לא מכבר עם מישהי שפגש בצ'אט, אחרי חודשיים של דיבורים. "בחברה סגורה כמו שלנו, צ'אטים הם דרך מאוד מאוד מוצלחת להכיר", היא אומרת. "בחורות יכולות לשבת מול המחשב, ואין פחד שאמא או אבא ייכנסו ויפריעו. רוב הבחורות יושבות במשך היום בצ'אטים, אבל יש גם כאלה כמוני, שמצ'וטטות כל הלילה. גם לבחורים ערביים זה עוזר, כי גם להם יש בעיה למצוא בחורה ערביה שתדבר איתם, או תצא איתם".
-את ממליצה לבחורות ערביות להתחבר לאינטרנט?
"אני ממליצה לכולם. זה כיף של החיים. ולא מפריע לי שזה התמכרות. זו התמכרות שאפשר להפסיק אותה בכל זמן".
-יש מילים בערבית ל"צ'אט", "אימייל", "סייבר"?
"לא, כולם משתמשים במילים באנגלית, אומרים צ'אט, צ'אטינג, סייבר, מייל".
בעוד חודש היא מתכוונת לנסוע עם חברה לאירופה, לפגוש ידיד וירטואלי שלה, ערבי ישראלי, שעובד שם. היא אומרת שכל הזמן היא התייחסה אליו כאל ידיד, אבל דווקא עכשיו, כשהפגישה שלהם די קרובה, היא מתחילה להרגיש משהו מוזר, כאילו הוא לא רק ידיד.
-אז יש סיכוי שייצא מזה משהו?
"אני לא חושבת, מפני שהוא יודע על הכל ואני יודעת עליו הכל. בצ'אט, יש חשיפה מוחלטת. דיברנו על כל דבר. הוא סיפר לי על האהבה הגדולה שלו, ואני סיפרתי לו על שלי. אז איך אנחנו יכולים להיות יותר מידידים?" -את חושבת שבצ'אט יותר קל להיחשף מאשר בטלפון?
"כן, בטח, כשכותבים נחשפים יותר. בטלפון, שומעים את הקול, אז נזהרים יותר".
יסמין לא שוללת לגמרי את האפשרות שתפגוש באחד הצ'אטים ערבי ישראלי שימצא חן בעיניה. כמובן, הוא צריך להיות נאה, משכיל, עשיר, ועדיף - שירצה לגור באמריקה. בינתיים היא יוצאת (פיזית) עם מישהו, אבל היא אומרת שזה "לא רציני", מפני שהוא כל הזמן בחו"ל, ואפילו לא התחבר למחשב כדי לשלוח לה מייל….


60