Sarit Perkol internet pages


הבזאר הגדול
זירת קניות פריטים יד שנייה

מאת שרית פרקול

מעריב, 20.6.2004

shopping

העולם כנראה נחלק לשניים: אלה שכבר קנו ומכרו משהו באינטרנט, ואלה שעוד יקנו וימכרו. מאז שמייסד eBay, פייר אומידיאר, השיק בספטמבר 1995 את הבזאר הגדול ביותר בעולם, על ידי מכירת מצביע לייזר מקולקל תמורת 14.83 דולר (והתברר לו שיש מישהו שאוסף דווקא מצביעי לייזר מקולקלים), פורחת ועולה זירת המכירות הזאת, המונה עשרות מיליוני חברים רשומים מרחבי תבל. המונים משתמשים באינטרנט כדי לעשות קצת כסף מחפצים שאחרת היו נזרקים, משרוך נעל ועד ציוד חקלאי, המונים אחרים מנצלים את ההזדמנות לרכוש בזול יותר מוצרים שהם צריכים. בנוסף, יש גם יותר ויותר אנשים, שהפכו את הסחר המקוון בפריטים משומשים לעבודה של ממש. לפי כתבה שהתפרסמה בשבוע שעבר ב"ביזנסוויק אונליין", כ-430,000 איש בארצות הברית לבדה מתפרנסים במשרה מלאה או חלקית מ-eBay. המוכרים הכבדים עושים עד מיליון דולר בחודש, ועוד היד נטויה.

ל-eBay יש 22 אתרים מקומיים, בארגנטינה, צרפת, ברזיל, קנדה, סין, גרמניה, ספרד, שוודיה, אנגליה ועוד, אבל אין עדיין eBay מגוייר לעברית. יש ישראלים רבים שקונים ומוכרים ב-eBay הכללי ואינם מגבילים את עצמם בגבולות גיאוגרפיים, כשהעולם כולו פרוש לפניהם. לעומת זאת, לטובת מי שמעדיף לנהל את המסחר שלו בשפת אמו, פועלים בארץ קומץ אתרים, מתוחכמים יותר או פחות, המשמשים זירת יד שנייה ומבקשים לעצמם אפילו קמצוץ מההצלחה הענקית של eBay.

מנוי מוזל למכון כושר

מלבד עניין השפה, יש מן ההגיון בזירה מקומית ממוקדת. אם אתה רוצה למכור מנוי מוזל ל"הולמס פלייס" בעזריאלי לשמונה חודשים לפחות, כפי שמציעה מישהי ב"וואלה! ביי", זירת המשומשים של וואלה, קשה להניח שמישהו מסינגפור או מניו-זילנד יקפוץ על המציאה. גם מכונית סיטרואן ZX 93 יד שלישית טסט לשנה, אופנוע טייפון 97 שמור ומטופל עם צמיגים ובלמים חדשים, או מקרר side by side של ג'נרל אלקטריק עם קיוסק, ברז וקוביות קרח, יותר קל למכור למישהו מקומי.

נוסף על וואלה! ביי פועלים בשטח גם אתרים כמו מיי ביי, יד2, 50 אחוז, בזאר, ובאחרונה גם חנות הספרים והמוזיקה מיתוס והאתר החדש של מעריב. אתר נוסף מתחום זה, "מדיה מרקט", שהתמחה במכירת משחקי מחשב ודיסקים תחת הססמה "בדיגיטלי יד שניה וחדש זו אותה איכות", סגר בינתיים את הבסטה.

ביקרתי בכל האתרים האלה וחיטטתי בהם כהוגן. ניסיתי גם למכור דרכם כמה משחקי מחשב ופלייסטיישן שנמאסו. להגיד שהצלחתי תהיה הגזמה פרועה. מצד שני, כמעט קניתי ויאגרה אונליין.

וואלה! ביי, הפועלת מאז 2001, מאפשרת לחברים הרשומים בוואלה למכור ולקנות מוצרים חינם, עם חלוקה לקטיגוריות ראשיות וקטיגוריות משנה. המכירה מתבצעת בסגנון מודעת לוח, במחיר קבוע, במכרז או במכירה פומבית. המוכר יכול לנקוב מחיר רצוי לו, או להזמין מהקונים הפוטנציאליים הצעות מחיר ולבחור בהצעה הגבוהה ביותר. כל מודעה מתפרסמת לזמן קצוב של 3, 7, 14, או 30 יום, לבחירת המוכר. מודעות לוח ומודעות מחיר קבוע ניתן להוריד לפני תום הזמן שנקבע, בעוד שבמכרזים ובמכירות פומביות צריך לחכות עד המועד שנקבע. האחריות על בחירת אופן המשלוח ומימון המשלוח מוטלת על המוכר. לפי הנתונים שנמסרו על ידי נציג וואלה, מידי חודש מבקרים בזירת המשומשים 40,000 גולשים שונים.

אורי נדלר, מנכ"ל "וואלה! שופס", אומר שבארץ תרבות המסחר במוצרים משומשים ובין אנשים פרטיים עדיין אינה מפותחת דיה. בעוד שבארצות הברית יש מסורת עתיקת יומין של "מכירות גראז'", שהועתקה ל-eBay, בארץ הבזארים למיניהם לא מאוד משגשגים. עם זאת, נדלר מסר כי חל גידול של עשרות אחוזים בשימוש בוואלה! ביי כל שנה ושנה, וכן בכמות הפריטים הנמכרים באמצעות האתר.

ב"שוק הפתוח" של "מיי ביי", אתר בבעלות חברת נטפיי, הפועל מאז ינואר 2003, נהוגים אותם ארבעת סוגי מכירות, באותם תנאים. לכאורה יש לשלם 10 שקל תמורת פרסום מוצר עד מכירתו, אבל בפועל זה חינם. האתר מציע למוכרים ולקונים בו להשתמש כאמצעי תשלום במערכת של נטפיי (כשם שהמסחר ב-eBay מתבסס במידה רבה על PayPal, חברה שנקנתה על ידי eBay ביוני 2002). המערכת של נטפיי מאפשרת להימנע מהצורך למסור בעת העסקאות השונות פרטים אישיים ופרטי כרטיס אשראי לכל אחד, על ידי יצירת חשבון במקום קבוע, רישום חד-פעמי (חינם) ותשלום באמצעות גוף שלישי מהימן. למוכרים ולסוחרים מאפשרת המערכת עיבוד כרטיסי אשראי בזמן אמת וקבלת אישור מיידי לביצוע העסקה.

אלון אלבז הבעלים של נטפיי, טוען כי מיי ביי הוא "אתר זהה לחלוטין ל eBay-". "נניח שאת רוצה למכור אופניים משומשים. את יכולה להשתמש בנטפיי כדי לקבל תשלום בעדם", מסביר אלבז. "אנחנו סולקים את כרטיס האשראי של הקונה לטובת חשבון נטפיי ומעבירים לך את הכסף, בניכוי עמלה של שקל אחד לעסקה ו-3% מערך הפריט".

לדבריו, יש במיי ביי 70,000 משתמשים רשומים, מהם כ-30,000 "פעילים". רבים מהם ביצעו רק מכירה אחת, בעוד שיש כאלה שעושים ביזנס של ממש (ראו למטה). "יש כאלה שמוכרים דרך האתר ב-20,000 שקל בחודש, כולל מוצרים שלא היית מתארת לעצמך, כמו הלבנות שיניים, דרך קטיגוריית טיפוח יופי ובריאות", אומר אלבז.

בשנה וחצי שחלפו מאז השקת האתר, התבצעו במיי ביי 27,000 מכירות. אלבז מדבר על גידול של 25% בחודש. בחודש הראשון לפעילות היו 137 מכירות, בעוד שהחודש היו תוך שבועיים כבר 6,900 עסקאות.

אלבז אומר, שבעוד שהתקנון של מיי ביי מטיל את האחריות על המוכר, התקנון של נטפיי, בגלל הבעייתיות של "עסקה במסמך חסר", בא לקראת הצרכן. הוא נותן כדוגמה את המקרה של אתר המכירות nnn.co.il, שנסגר באחרונה מפני שנמאס לבעלים לעבוד עם ישראלים. "יום בהיר אחד הוא הוריד את האתר שלו וסירב לתת שירות ללקוחות הישראלים הברבריים, כלשונו", מספר אלבז. "היו לקוחות שכרטיס האשראי שלהם כבר חויב, אבל הם לא קיבלו את הסחורה. נטפיי ביטל את העסקאות וזיכה את הלקוחות".


בובת מין מתנפחת וכדורי ויאגרה

בעסקאות בין האנשים הפרטיים, אומר אלבז, לרוב המסירה היא אישית. רק 22% מהעסקאות כרוכות במשלוח באמצעות הדואר. הרוב מעדיפים לבצע את המסירה ידנית. "במקרה של מכירות מוצרים משומשים, אנחנו חייבים לקבל אישור מסירה לשביעות רצונו של הרוכש לפני שנוכל להעביר למוכר את כספו. למשל, אם מכרת ב-2,000 דולר סקסופון משומש וכתבת שהוא נקי ונראה כמו חדש, אבל בפועל יש בו הרבה שריטות. ה-2,000 דולר ששולמו עבורו יושבים בחשבון נטקש עד לווידוי המסירה לשביעות רצונו של הרוכש. יש כאלה שעושים את זה במיידי - ברגע שקיבלו את המוצר נכנסים למערכת ומאשרים להעביר את הכסף למוכר. אם לא יש נוהל של בדיקה מול המוכר, וזה יותר מסובך: הרוכש צריך להעביר את המוצר בחזרה למוכר באותה צורה שקיבל אותו, ואז מבטלים את העסקה".

כאן, לדברי אלבז, היתרון של עסקה בכרטיס אשראי, או בנטפיי. שכן ביטול עסקה שביצעה במזומן, או בצ'ק, הוא תהליך מאוד קשה, ואז אין למפעילי זירת המסחר כל שליטה. "מעסקאות המתנהלות באתר במזומן או בצ'ק - בהן כל עסקאות הנדל"ן והרכב - אנחנו לא מרוויחים כלום", הוא אומר.

הפריטים הנמכרים ביותר באתר הם מחשבים ואבזרי מחשב, אבל בשיטוט שערכתי שם בשבועיים האחרונים מצאתי הצעות לפריטים הרבה יותר מיוחדים, כמו כלוב של אוגרים, פסנתר כנף דיגיטלי של סוזוקי, שמלת כלה אצילית עם שובל במידה 8, אלפי תקליטים משנות ה-50 וגם "אוסף מושלם של בולי יוון, מהעת העתיקה ועד היום, באלבומים, עם אישור של מעריך מומחה". שלא לדבר על כך שבאזור המכירות "למבוגרים בלבד" נתקלתי גם בבובת מין מתנפחת ובכדורי ויאגרה (30 שקל לכדורים של 50 מיליגרם, 50 שקל לכדורים של 100 מיליגרם, בתוספת 5 שקלים למשלוח).

פריטים בחצי המחיר

אתר "50 אחוז" הוא גרסה מקומית של אתר אירופי, "פרייסמינסטר", ושיטות העבודה שלו הועתקו מהאח הגדול, אומר בנימין לשקר, מבעלי האתר. הרעיון הוא למכור ולקנות מוצרים משומשים, בעיקר מוצרי פנאי ובידור, בחצי מחיר. המערכת מבוססת על מאגרי מידע של מוצרים: המוכר יכול להוסיף רק מוצרים שכבר מופיעים במאגרי המידע ("כרטיסיית מוצר"), ורק במקרים יוצאי דופן להוסיף מוצר שאינו קיים. בפועל, כשניסיתי למכור שם ספר ישראלי רב-מכר במצב מצוין משחקי מחשב ופלייסטיישן משומשים, רוב הפריטים שביקשתי למכור דווקא לא נמצאו במאגרים, למרות שלא היו נידחים במיוחד (סימפסונים, Red Alert , Blood Omen), ונאלצתי לבצע בעצמי את מלאכת סריקת עטיפות הספר והמשחקים, רישום מספר הברקוד שלהם ותיאורם ובירור המחיר בחנויות.

הקונה אמור להגיע לפריטים המבוקשים תוך גלישה בין קטגוריות האתר, או תוך שימוש במנוע חיפוש. הקונה משלם בכרטיס אשראי, והחברה מעבירה את כתובת המשלוח למוכר, ששולח את ההזמנה ישירות לקונה. לאחר שהקונה קיבל את הזמנתו, האתר מעביר למוכר את סכום המכירה פחות עמלה של 15%, בתוספת החזר דמי המשלוח.

לדברי לשקר, באתר 50 אחוז רשומים כרגע קרוב ל-2,000 איש, מכל אזורי הארץ. בינתיים אי אפשר למכור באתר רהיטים או מקררים, וגם הצעות של אמנים למכור את שיריהם דרך האתר בינתיים לא יצאו לפועל, אם כי לשקר אומר שאינו שולל את האפשרות בעתיד.

באתר "יד שנייה", הפועל במסגרת אתר "כל יום", מציעים חפצים לפי קטיגוריות שונות, בדרך כלל בצירוף מספר טלפון בלבד, בלי מחיר או תמונה. בדף הראשי מתפרסמות לפעמים מודעות עם תמונה, כמו זו של פסל ברונזה של אשה, גובה מטר שבעים, ב-8,000 שקל. מודעת חינם מופיעה במשך שבוע בלוח, ואם רוצים מודעה מודגשת, שתופיע בראש המודעות במשך שבועיים ובתוך הלוח במודגש למשך 90 יום - צריך לשלם.

אתר הבזאר, יוזמה פרטית של רן ורחל סלומון, פועל כשמונה חודשים, מתוכם כחודשיים במתכונתו החדשה, והמונה שלו מראה בינתיים פחות מ-5,000 כניסות. הפרסום חינם, ומוצעים בו פריטים למכירה, מאת אנשים פרטיים בלבד, בעיקר רכב ודירות, אבל גם "חתולים אקזוטיים בני חודשיים בכחול-אפור, מפונקים ומתוקים".

באתר "הבזאר" יש אזור נחמד, "עזרה לנזקקים", בו מוזמנים הגולשים לתרום חינם פריטים שאינם נחוצים להם יותר, כמו מדפסות, או משחקים, כדי להעבירם לנזקקים. למרבה הצער, האזור הזה לא ממש מנוצל.

באזור הלוחות של אתר NRG מעריב החדש הושק גם שוק חופשי, חינם. הדוכנים כבר הוצבו ומחכים, אבל בינתיים אין שם פריטים רבים.

חנות הספרים והמוזיקה המקוונת "מיתוס" השיקה באפריל זירת מכירה לפריטים משומשים - ספרים, דיסקים, DVD ותוכנות, מכל המוצרים בקטלוג של האתר. יש להירשם באתר ולקבוע את המחיר ואת דמי המשלוח. מיתוס גובה מהקונה את התשלום עבור המוצר ומשלמת למוכר בעצמה, כעבור 60 יום, באמצעות תלוש שי לרכישה במיתוס (בניכוי עמלה של 5%), בזיכוי כרטיס האשראי (ניכוי עמלה של 12% מסכום הפריט הנמכר) או באמצעות צ'ק שיישלח בדואר (בניכוי עמלה של 25% מסכום הפריט). אלא שגם רישום פריט למכירה באתר עולה כסף (3.90 שקלים לפריט) בין אם הוא נמכר ובין אם לא, ואם רוצים שהפריט יתנוסס בדף הבית של הקטיגוריה, צריך לשלשל לידי מיתוס 7.9 שקלים (כלומר, להיפרד מראש מ-7.9 שקלים טבין ותקילין, גם אם הפריט לא יימכר). בניגוד לחנות "אמזון", אי אפשר לראות לצד הפריט החדש בחנות גם את ההצעה לקנותו משומש, אלא צריך לגשת אל אגף המשומשים שבאתר.

חיפוש ספרים נדירים

לעומת זאת, אתר "פיינד א בוק" הידידותי מציע לאוהבי הספר זירה פתוחה, בחינם, לקנות ולמכור ספרים, בלי צורך בהרשמה מוקדמת. "האתר נועד לתת במה חופשית לכל אוהבי הספרים, ספרנים, חנויות ועוד, המעונינים ליצור קשר בלתי אמצעי בינם לבין עצמם על מנת להציע או לרכוש ספרים משומשים", נכתב באתר. יש ספרים בעשרות קטיגוריות, וניתן לחפש על פי קטיגוריה, או במנוע חיפוש פנימי לפי שם הכותר, שם המחבר או מילת מפתח. ההתקשרות בין הקונה למוכר מתבצעת על ידי מספר טלפון או דואר אלקטרוני, ויש באתר גם פורום מיוחד לחיפוש ספרים נדירים. אם למישהו יש במקרה את ספר הילדים "ערן החצרן" מאת שרה לוי, שיצא בהוצאת עם עובד, ספריית קטינא, בשנת 1944 - אלון מחפש אותו בנרות.

סיור כתובות:

וואלה! ביי: buy.walla.co.il
מיי ביי: www.mybuy.co.il
50 אחוז: www.50ahuz.co.il
יד שנייה: yad2.kolyom.co.il
הבזאר: www.habazar.co.il
שוק ספרים חופשי: www.findabook.co.il
מיתוס: www.mitos.co.il/UsedItems/UsedItemsHome.asp
שוק מעריב: www.nrg.co.il/luach_nrg/owa/PRODUCTS.PRODUCTS_HOME

~ ~ ~ מסחר של 8 מיליארד דולר בשנה~ ~ ~

בנתוני הרבעון הראשון של 2004 מסרה חברת eBay על 104.8 מיליון משתמשים רשומים - גידול של 52% לעומת התקופה המקבילה ב-2003. מספר המשתמשים

הפעילים, שהשתתפו במכרזים, קנו או מכרו ב-eBay ב-12 החודשים שקדמו לפרסום הדוח הגיע ל-45.1 מיליון - עלייה של 45% לעומת התקופה המקבילה שנה קודם לכן. ברבעון הראשון היו רשומים 327.7 מיליון פריטים ב-eBay, גידול של 49% לעומת הרבעון הראשון של 2003. השווי הכולל של הפריטים שנמכרו היה 8 מיליארד דולר - לעומת 5.3 מיליארד דולר ברבעון הראשון של 2003. כל שעה נמכר באתר טרקטור, או חלק של טרקטור. כל שמונה שניות נמכר משחק מחשב. כל 3.5 דקות נמכר מחשב נישא של יבמ. כל דקה נמכרת מצלמה דיגיטלית. כל 6 שניות נמכרים קלפי אספנות. ההכנסות הנקיות של החברה, כפי שנמסר באפריל, היו 756.2 מיליון דולר - גידול של 59% בשנה.

כמחצית מהמוכרים ב-eBay הם נשים, רבות מהן מפוטרות מחברות גדולות, שמצאו דרך להיכנס לשוק הבינלאומי מבלי לזוז משולחן המטבח. לפי הכתבה בביזנסוויק אונליין, התופעה מקבילה לנטייה הולכת וגוברת בקרב נשים משכילות להישאר בבית ולגדל את הילדים הצעירים. שיעור הנשים העובדות בקרב אמהות לתינוקות מתחת לגיל שנה ירד מ-59% בשנת 1998 ל-55% בשנת 2002 - זאת לאחר גידול מתמיד במשך 30 שנה.

מרשה קולייר, מחברת רב-המכר "מדריך להקמת עסק ב-eBay", אומרת: "לא צריך לנסוע הלוך ושוב לעבודה. איש לא נועץ בך סכין בגב. אין תככים של המשרד. אין 'תקרת זכוכית' שתעצור בעדך להתקדם. אין צורך לבזבז דלק. אין צורך לחכות בתור בסניף הדואר... איך יכול להיות יותר טוב?"

ביזנסוויק מביא כדוגמה את סיפורה של קים קינקייד, לשעבר מהנדסת בחברת דאו כמיקל. היא התחילה למכור עתיקות ב-eBay כתחביב, ב-1998. היום היא מוכרת מידי חודש עתיקות וספרים נדירים, בשווי 100,000 דולר לפחות. ובכל זאת, היא מצליחה לארגן את סדר היום שלך סביב זה של ילדיה, בני 4 ו-10.

השוואת מחירים באינטרנט: www.perkol.itgo.com/shopping.htm

כתובת ישירה של דף זה: www.perkol.itgo.com/2ndhand.htm


152