Sarit Perkol's Internet columns, Maariv


העולם על פי שסק / מאת שרית פרקול

יום רביעי - 7.4.04

תעלומת לידתו של דמיטרי גיבור

בלוג-קומיקס עברי ראשון, ככל הנראה, עם עלילותיהם הנועזות של איש השסק בצבא, איש-קו גיבור ודודן רוסי אבוד

Sheskeman comics

www.shesek.org

אחד הדברים הנחמדים בבלוג של חגי גילר (להלן: חגילר), בתוך הנחמדות הכללית, זה שהוא בכלל לא התכוון לכתוב בלוג, זה יצא לו לגמרי במקרה. הוא בעצם הקים אתר לכבוד הקומיקס הוותיק פרי עטו, "איש השסק". אבל איכשהו, נולד שם יומן מקוון לכל דבר ועניין, שהתחיל אמנם כאזור "חדשות" עם עדכונים על התוספות בגלריה, אבל המשיך לכתיבה בסגנון עדות הבלוגים, עם הגיגים ודיווחים משעשעים על אירועים מחיי המספר. כל פוסט נחתם בספירת הימים שנותרו לו עד לשחרור מהצבא (187, נכון להיום).
תחת הכותרת "ניסוי נועז" כותב חגילר: "חברים, אני הולך לעשות מעשה מופרע, חסר אחריות, מטורף. החלטתי שבמהלך השבוע הקרוב אני הולך להתנזר מאכילת לחם. כדי למנוע פיתוי, אפילו ניקיתי את הבית כדי שלא יהיו פירורים שיעשו לי תיאבון. אני הולך לאכול רק דברים שאין חשש שיהיה בהם זכר ללחם. לדוגמה גפילטע פיש".
אתמול, הוא ניסה להבין איך פועל "כל הקטע הזה של תעשיית האופנה", ולאחר מחשבה מאומצת, הגיע למסקנות כדלקמן:
"1) מעצב אופנה (יפני, הומו או קומבינציה כלשהי של שניהם) מחליט שיש לו ביד את החידוש האופנתי של השנה: שמלות חשופות חזה עם נוצות ופינגווין על הראש.
2) הוא מכין דוגמאות, שוכר דוגמניות, וטס לפריז לתצוגת האופנה השנתית, שם הוא ועוד כמה עשרות מעצבי אופנה (יפנים, הומואים או קומבינציה כלשהי של השניים) עושים בדיוק אותו דבר.
3) התצוגה עוברת בהצלחה מסחררת, כל הקהל מוחא כפיים בצורה היסטרית, מעצב האופנה שלנו מוציא לחנויות חצי מיליון שמלות-חשופות-חזה-עם-פינגווין-על-הראש במחיר של 6,000 ש"ח לחתיכה. (פינגווינים זה יקר.)
4) כל הבנות בעולם נכנסות לקסטרו וקונות חולצת בטן ב-200 ש"ח.
5) מעצב האופנה, שזה עתה הפסיד מיליונים, מכריז על פשיטת רגל ונאלץ ללבוש חבית.
עכשיו, בכל זאת מדובר בתעשיה של מיליונים, לכן השלב הבא בתאוריה יכול להיות רק אחד מהשלבים הבאים: 6א) החברים של מעצב האופנה, שמרויחים כסף אמיתי מבגדים שאנשים קונים, עורכים מגבית ונותנים לו כסף לניסוי הכושל הבא, וחוזר חלילה.
או: 6ב) מעצב האופנה מחליט שחבית היא החידוש האופנתי של השנה, והפעם גם צודק. חביות נמכרות כמו לחמניות חמות. בתי הספר מוציאים הוראה מפורשת שאסור להגיע לבית הספר לבושים בחבית. המכירות מכפילות את עצמן באופן מיידי.
או: 6ג) העולם מטומטם.
כן, זה כנראה זה".
חגילר מדווח על ליל הסדר ועל מסע שערך עם אמא שלו לקניית סורק ("אז כמובן שיצאנו מהחנות עם השקעה של 1,300 ש"ח יותר מהתכנון, אבל אני לא מתלונן. עכשיו יש לי סורק, מצלמה דיגיטלית, ודי הרבה חופש לנצל את שניהם בימים הקרובים. הידד! נ.ב. אם אמא שלכם רוצה לראות את הסורק ואתם מפעילים את תוכנת הסריקה, שימו לב שהספרייה שהתוכנה ניגשת אליה אוטומטית היא לא הספרייה עם הפורנו!", על כנס משחקי תפקידים ברמת-גן ועל חיי הצבא:

דרוש עוזר רס"ר

"גדעון, עובד הרס"ר שלנו, ביקש שאפרסם מודעת דרושים לחיפוש עוזר. גדעון ידידי לא עומד בלחץ הרב של עובד רס"ר, והשעות המטורפות (לפעמים הוא נאלץ לאכול ארוחת צהריים בצבא!) שוחקות אותו מנטלית. בכל מקרה, להלן הדרישות לתפקיד:
* השכלה - לא צריך.
* ידע בקריאה וכתיבה - לא צריך. (למעט עיתוני ספורט, גדעון בנאדם עסוק ואין לו תמיד זמן לקרוא עיתון ספורט והוא צריך מישהו שיקריא לו.)
* ידיעת שתי שפות חובה (עברית ונגדית).
* עדיפות לבעלי תעודת קורס סחיבת פחים וטאטוא רצפה מתקדם.
* אין צורך להיות מעשן על מנת להתקבל לתפקיד, אבל זה עוזר!"
במקביל, הוא מפרסם את רשימת הדברים שהוא שונא במחשב שלו, וגם דברים שהיה רוצה שיהיו באתרו – גרסה מחודשת של אתר שהמלצתי עליו כבר לפני ארבע שנים - עיצוב מצויר, אמוטיקונים של רב גיבור ויותר קומיקס שעומד בפני עצמו.

מאחורי היצירות

בגלריה תמצאו, נוסף על איש השסק, אושיית האתר, את רב גיבור, המבוסס על דמות איש מקל קלאסית. במדור "מאחורי היצירות" מסביר חגילר איך נולד דמיטרי גיבור, ספין-אוף של רב גיבור:
"דמיטרי גיבור נוצר בעקבות שתי תמורות גאו-פוליטיות שהתרחשו בחצי השני של שנת 2003: משום מה (אני לא זוכר כבר למה) החלטתי לאסוף מהעיתון כתבות של דמיטרי פרוקופייב על מנת להוכיח נקודה כלשהי. דמיטרי פרוקופייב הוא הכתב במוסקבה של ידיעות אחרונות, ורוב הכתבות שלו הן כתבות בנוסח 'רוסי שיכור שתה וודקה ושדד בנק והשוטרים תפסו אותו בגלל הוודקה'. גיליתי שאם עוקבים אחרי כל הכתבות האלה (ונכון להיום הצטברו לי יותר ממאה) מגלים רצף סיפורי חבוי. וכך נוצר דמיטרי גיבור - נסיון ליצור רצף הגיוני בין הסיפורים הללו, ותוך כדי ליצור דרמה אפקטיבית. זו נוצרה באמצעות פרקים סמי-יומיים בהמשכים שנכתבו באופן מאולתר לחלוטין עפ"י הכתבות של דמיטרי שעלו לי לראש באותו רגע. כל פרק הועבר לאישורה של אולגה, חיילת ביחידה שלי, שמתמצאת אף היא בדברים שקורים ברוסיה, אם כי מסיבה משעממת הרבה יותר. דמיטרי גיבור הוא פושע לשעבר שמנסה לכפר על חטאיו ותוך כדי לשקם את משפחתו השסועה. תוך כדי העבר שלו חוזר לרדוף אותו, אך באמצעות רב גיבור, בן דודו האבוד שחוזר לחייו, הוא מגלה שהמשפחה יכולה להתגבר על הכל".

קונטרה לאיש החציל

מדור "מאחורי היצירות" הוא בכלל אחד המעניינים ביותר, ואפשר לקרוא בו גם על תולדות איש השסק, שהומצא בתחילת 1996, כשיוצרו היה רק בן 13, חודשים ספורים לאחר שקיבל את מודמו הראשון (28,800). הכינוי שלו ברשת הדואר אולטינט היה "איש השסק", קונטרה לדמות אחרת, "איש החציל", והשלב ההגיוני הבא היה ציור קומיקס בכיכובו של איש השסק.
"הפרק הראשון נכתב בזמן שיעורים בכיתה ח' והיה איום ונורא במבט לאחור, איש השסק היה מין ערס שמשנה את עצמו למשהו שמזכיר בקצת את איש השסק של היום, הבדיחות היו לא קשורות לכלום והצחיקו רק אותי, וכן הלאה", מודה הנחתום על עיסתו. "מאוחר יותר, אחרי עוד מספר נסיונות כושלים, גיליתי שבתיכון שבו אני עומד ללמוד ישנו סורק אמיתי (!!), והמורה לגרפיקה ממוחשבת שהכיר אותי מפעם הסכים שאני אבוא אחרי שעות הלימודים ואסרוק את הקומיקס. כך נולד הפרק הראשון האמיתי, שמספר שנים אחר כך עשיתי לו גירסה מחודשת מרוב בושה".
"איש השסק בצבא" היה (ועדיין) אחד הדברים המורכבים יותר, העלילה נכתבה כבר במרץ 2002, רק תשעה חודשים אחר כך התחילו הציורים. לפי התוכנית, איש השסק ייצא לפנסיה לפני שיגיע למשבר גיל ה-40, אבל, כפי שכותב בוראו, אין לדעת.

כתובת ישירה לדף זה www.perkol.itgo.com/blog-shesek.htm

סיקור בלוגים קודמים

מה זה בכלל בלוג?

142