Sarit Perkol's Internet columns, Maariv


העולם על פי תלמה ילין / מאת שרית פרקול

יום שלישי - 30.3.04

בלוגתיכון

המגזין המקוון של תיכון האמנויות עושה שימוש יצירתי מאוד בפלטפורמה של ישראבלוג, ויש גם "רדיו תלמה"

Thelma Yellin Highschool

www.israblog.co.il/tamara

אפשר לקרוא לזה "בלוגתיכון", ואפשר גם להגיד שזה לוקח, בגדול, את עיתוני בית הספר המצ'וקמקים. לתלמה ילין, תיכון האמנויות ברמת גן, יש מורה למוזיקה ממוחשבת, נדב דפני, שהוא גם אושיית אינטרנט מסוגה (www.dafni.com), וזה כנראה עושה את כל ההבדל. האתרים שדפני קשור בהם, כולל האתר הרשמי של בית הספר, הם עולמות של תוכן שימושי ואסתטי, בעיקר בתחום המוזיקה, אבל לא רק.
כך גם הבלוג הקבוצתי של בית הספר, "פאבליקה", המשתמש בפלטפורמה הנוחה של ישראבלוג כדי לארגן את התכנים ברשימות ולאפשר למשתתפים שונים לתרום חומרים בממשק של היומן המקוון. רוב התכנים עצמם, בהם קבצי וידאו עתירי נפח ותמונות גדולות, שוכנים באתר של תלמה ילין, והבלוג משמש במקרה זה להפניות מסודרות.
מדור הווידאו בבלוג נקרא "האח הגדול", על שם עינו הפקוחה, ומתועדים שם, למשל, תום קרני מבצע אריה של קצ'יני, ג'ז סלסה סוערת, המסע לפולין ("שלג על עורי"), מופע מחול, וידאו מפורים, יום כיף בכפר ויתקין, קברט צרפתי, מופעי המגמות השונות בתיכון בערב היכרות וגם שיר הקטשופ, בביצוע חמשושי מקורי ומלהיב במיוחד.
יש ברשימות הצד של הבלוג קישורים לגלריות של תמונות המתעדות כיתות אמן, מסיבות, מופעים, תזמורת הביג-בנד בהופעות, ערב זמרים, הפנינג פורים, תערוכת אמנות ויזואלית, וגם אירועים יותר פרוזאים כמו יום חלוקת תעודות או הטיול השנתי.
במדור "כתבות מהשטח" לוקטו הפוסטים של שירן זליקוביץ', כתבת הקולנוע והעורכת הראשית של הבלוג, המדווחת, לדוגמה, על חוויות ממחנה קולנוע בנווה שלום:
"אחחחח איזה כיף להתעורר אל הנוף ההררי של ירושלים ולהריח את האויר הצלול והמזוהם של כבישי ארצנו היפה. ארוחת בוקר מזינה בנווה שלום, החומוס והלבנה היו מדהימים!! בלי ציניות לשם שינוי... אחרי האוכל שוב דיונים סוערים על פוליטיקה. אחרי זה הוקרן בפנינו הסרט 'רהיט ישן' או משהו בסגנון, מעין הומאז' פוליטי לכל סרטי הרהיטים שהוקרנו בשנתיים האחרונות (לא כולל פרסומות לאיקאה ופרסומות בכיכובו של אליל הבנות דודו מהום סנטר) ניסיתי להישאר ערה, באמת שניסיתי.
ערב. יש הופעה של ערבים ישראלים מלוד וחברינו למגמה, השיא של הערב, היה ללא ספק הופעת הראפ של יותם קריימן, שהראה לכולם מאיפה משתין קובי שמעוני (יואב אליאסי, אם אתה קורא את זה, בבקשה אל תרביץ לי, יש לי עצמות רגישות) היה טוב וטוב שהיה. ההופעה התקיימה במקום שבו היו כל המפגשים הפוליטיים שלנו, מקלט נעים וקלסטרופובי כמו כל המקלטים (אתם עוד תשמעו עליו ביום האחרון) מה שטוב במקלט הזה הוא שהכיבוד שם תמיד נגיש".
בפוסט אחר, "זה כולל מזגן?", היא כותבת סקירה מבדחת על השידורים החוזרים של התוכנית "לא כולל שירות" בטלוויזיה:
"אייטיז. בררר צמרמורת עוברת בכל עצם בגופי רק עם עצם המחשבה על אותה תקופה. בואו נבצע סקירה קטנה של הדברים הקטנים והמשמעותיים שבאו עלינו לטובה (?) עם האייטיז: אניטה פללי, תספורת הפאנק, בכל שיר שני אפקטים מוזיקליים של נגן אורגן מתחיל שלא הצליח להתקבל ללהקת מועדון הגימלאים 'גיל הזהב', סמנתה פוקס, סדרת הטלויזיה הדגולה 'תהילה' (לירוי ג'ונסון זוכרים?) מדונה והנצנצים, מייקל ג'קסון וחבריו הצעירים. דבר אחד טוב חייב היה לצאת מאותה תקופה, הטבע פועל בדרכים מוזרות אומר איש סיני חכם וזקן, שעד שסיימתי לכתוב את זה הוא בוודאי כבר הספיק למות".

-סמינר הזוי בנושא סמים-

עקרונית יש לבלוג כתבים קבועים, איש איש בתחומו, המסקרים מוזיקה קלאסית, תיאטרון, ג'אז ואמנות פלסטית. במערכת יש צלמים וצלמות, מתכנתים ומנהל פורומים (אותם כמה שמות חוזרים על עצמם: גל רייך, דניאל דפני, דור סרוגו, להב שני, מורן "כבשה" גרינפטר, ואם שכחתי מישהו אפשר למצוא אותו בבלוג עצמו). אבל מידי פעם מתקבלים גם פוסטים של תלמידים אחרים. למשל, דיווח של אבי אהרוני בנושא סמינר הזוי בנושא סמים, שהועבר לתלמידי כיתה י':
"ואז מופיעה בפנינו אישה תמוהה במקצת כשמאחוריה הזחל הענק מ'אליס בארץ הפלאות' כשהוא מעשן נרגילה תחת הכותרת 'סמים - השפעות חיוביות ושליליות'
נתקפתי חרדה, עכשיו אני גם צריך לשמוע מה יש לאנשים מוזרים כמוה להגיד לי. לאחר שאישה המוזרה התחילה את ההרצאה הייתי מרותק, היא מרצה מעולה, היא מעניינת, מביאה עובדות שיצמררו אותנו, מציגה כותרות בעיתונים להראות לנו מניפולציות שעושים עלינו, טיפה מפחידה, מרגשת אבל מעל הכל: היא משכנעת תוך שהיא משרה תחושה של אי רצון לשכנע אותנו בשום דבר, כלומר הפוך על הפוך על הפוך". והרצאה אחרת במסגרת אותו סמינר: "אדם מוזר במיוחד עומד שם ולא ממש ברור מה הוא רוצה מאיתנו, אפילו השם שלו לא היה קליט בתוך רצף המלמולים שלו, על סמים, וכמה שזה רע, בהרצאה הזו היה לי רע, השתעממתי, והתגעגעתי לשרון (התמוהה). הרגשתי שהמרצה מסומם יותר מאלו שהוא מדבר עליהם".
ברשימת הצד של הבלוג יש "ספריה וירטואלית" של קישורים שימושיים מתחום הלימודים בכלל והאמנות בפרט, כולל מידע על אמנים ואתרים להורדת תווים. מומלץ לעיין בבלוג הזה כשברקע מתנגנים צלילי רדיו-בלוג, "הרדיו של תלמה", המשמיע בעיקר נעימות ג'ז.


כתובת ישירה לדף זה www.perkol.itgo.com/blog-thelma.htm

סיקור בלוגים קודמים

מה זה בכלל בלוג?

116