Sarit Perkol's Internet columns, Maariv


העולם על פי הצונמי / מאת שרית פרקול

יום שישי 4.2.05

בלוג הים האכזר

בלוגרים מתגייסים למען נפגעי האסון בדרום מזרח אסיה

http://tsunamihelp.blogspot.com

הבלוג "סיוע צונמי", או בשמו האחר SEA EAT (ראשי תיבות באנגלית של "רעידת האדמה והצונמי בדרום-מזרח אסיה", שיוצרים גם את צמד המילים המצמרר "הים אכל"), מתמקד במידע, בחדשות, באיסוף תרומות ובחיפוש נעדרים בעקבות האסון הנורא, שפקד את האזור ב-26 בדצמבר 2004.

הבלוג ההיסטורי הזה, שמופעל על ידי בלוגרים מדרום מזרח אסיה, מועמד בארבע קטיגוריות בתחרות הבלוגיז 2005: "בלוג השנה", "הבלוג החדש הטוב ביותר", "בלוג הנושא הטוב ביותר", ו"הבלוג בעל התוכן הלא-בלוגי הטוב ביותר". בפוסט האחרון נכתב שם על מכירה פומבית מיוחדת, שמקיימים יחד קבוצת המוזיקה של "יוניברסל" וערוץ MTV, לטובת קרן האו"ם למען הילד ופעילותה למען נפגעי הצונמי. באותו יום דווח גם על פרויקט למען יתומי האסון ועל תשעה ניצולים, בהם שתי נשים ושתי ילדות קטנות, ששהו במשך 38 יום בין חורבות כפרם באי הודי נידח, מתקיימים מבשר ציד ומאגוזי קוקוס.

מלבד הפוסטים, שמכילים מידע רב, יש תכנים חשובים והתגייסות לתרומות גם בתגובות לבלוג. ברשימות הצד מתפרסם דיווח עדכני, מתוך הוויקיפדיה, על מספרי הנספים והנעדרים, עם חלוקה על פי ארצות. בזמן כתיבת שורות אלה נמנו יותר מ-288,000 הרוגים משוערים, מתוכם 229,000 הרוגים רשמיים. אינדונזיה מובילה את טבלת המדינות הנפגעות ביותר, ואחריה סרי-לנקה, הודו ותאילנד. מעל טבלת הקורבנות מתנוסס "דף הנעדרים" בפליקר, בו מרוכזות תמונות שהועלו לשם על ידי הגולשים.

ברשימת המשאבים של הבלוג תמצאו את הערכים בוויקיפדיה, גופי סיוע בינלאומיים, בלוגים, אירועי גיוס תרומות, הנחיות בטיחות ובריאות, מספרי טלפון רלוונטיים, דיווחים בתקשורת ותרגומים לשפות שונות. יש גם קישור לגלריות מקוונות רבות של תמונות בנושא הצונמי. בין אמצעי התקשורת והבלוגים שהמליצו על בלוג הצונמי אפשר למצוא את עיתונאי האינטרנט האמריקני רב ההשפעה דן גילמור, את הבלוג הקבוצתי החשוב "בוינג בוינג", את הבלוג של גוגל, את חדשות יאהו ועוד.

הפוסט הראשון בבלוג, שהתפרסם ב-27 בדצמבר, דיווח עניינית על קריאתו של ראש ממשלת הודו, מנמוהאן סינג, לשלוח תרומות לקרן לאומית שהוקמה במיוחד מטעם ראש הממשלה. התגובות הראשונות היו הבעת רצון לתרום. מאז, יש גם הרבה תגובות של מחפשי נעדרים, המרוכזות לאחר מכן במקום מיוחד בבלוג.
תחת הכותרת "נעדרת באצ'ה, אינדונזיה" כתבה שלשום דיאנה פריצ'רד:
"אני מחפשת את חברתי, דואי ספיטרי, מאינדונזיה. ילידת 21 באוקטובר 1973. חשבנו שהיא במקום מבטחים, אבל השבוע קיבלנו הודעת מסנג'ר מאחיה, ריי, ומאחותה, עמאן, שהיא היתה באצ'ה ונעדרת מאז". ב-28 בינואר נמסר, תחת הכותרת "נעדרים באיי אנדמן ניקובר", על קבוצה של ארבעה מדענים בכירים מפונה, הודו, בהם ד"ר ראמש בידווה, שלא נודעו עקבותיהם מאז האסון. הודעות אחרות על נעדרים מתקבלות באימייל של הבלוג.

קצת מעודד לקרוא את דף "כיצד עזרנו", בו מתפרסמים מכתבים של משפחות, שנעזרו בבלוג כדי למצוא את יקיריהן. "תודה רבה לכם על המידע. כל כך נחמד לדעת שיש בעולם אנשים כה רבים שעדיין אכפת להם מספיק, כדי להקדיש זמן ולהיענות לבקשתנו. הצלחנו ליצור קשר עם לורי, והיא בסדר", כתבה מרגרט איסטמן, אמא של לורי. "יי, אני כל כך מאושרת, שאני כמעט בוכה (למעשה, אני באמת בוכה). מלני מניקולס, אחת הראשונות שפרסמנו בדף בפליקר, נמצאה בריאה ושלמה! אהה. אני מתה על העבודה הזאת", כתבה אחת המתנדבות.

שמות הזוכים בתחרות הבלוגיז 2005 יתפרסמו באמצע מארס.כתובת ישירה לדף זה www.perkol.itgo.com/blog-tsunami.htm

סיקור בלוגים קודמים

מה זה בכלל בלוג?

378