אתרים בכיף / שרית פרקול

יום ראשון - 16.1.2005

אמריקה של הדיינר

רון סארי מנציח דיינרים ברחבי ארה"ב, עם תמונות וביקורות

רון סארי היה בערך בן 12 כשהתחיל להתלהב מאותו מוסד אמריקני מובהק, הדיינר. בתחילת שנות ה-80 היו בניו-ג'רזי, שם הוא מתגורר, המון דיינרים נוצצים, מרוהטים בחרסינה ובפלדת אלחלד. במשך השנים הוא ראה איך יותר ויותר דיינרים בניו-ג'רזי ובמדינות אחרות עשירות בדיינרים, כמו מסצ'וסטס, הולכים ונסגרים. לכן, החליט לטייל ברחבי ארצות הברית, מצויד במצלמה, ולהנציח את הדיינרים של אמריקה, רגע לפני שהם נעלמים לחלוטין. הוא צילם מאות מקומות כאלה, והתוצאה היא "דיינר סיטי", אתר שכולו קודש לדיינר: במהותה מסעדה קטנה, בבעלות משפחתית, המשרתת לא יותר מ-50 איש בוזמנית, כולל ישיבה ליד דלפק. הדיינר, כפי שהונצח, למשל, בסרט בשם זה מ-1982, עם מיקי רורק, אינו רק מסעדה, אלא גם מקום מפגש חברתי/קהילתי. המזון המוגש בו לעולם לא יהיה מתוחכם ביותר, אבל אפשר לסמוך עליו בדרך כלל שיהיה טעים ומגוון יותר מאשר ברשתות המזון המהיר. "הדיינרים מציעים מזון, לא טכנולוגיית מזון", כותב סארי באתר שלו.
יש באתר עובדות על הדיינר, סקירות של עשרות דיינרים (הגולשים מוזמנים להיות מבקרי אוכל בעצמם ולתרום למאגר הביקורות), תמונות ומודעות על דיינרים למכירה. אפשר לטייל עם העכבר על גבי מפת אמריקה ולראות את הדיינרים במדינות השונות. דרך אחרת היא לבחור באופציית "סיור וירטואלי" שכולל עשרה דיינרים היסטורים: "סיילם" בסיילם, מסצ'וסטס, "ינקי" בקוויצ'י, ורמונט, "וילאג'" ברד הוק, ניו-יורק, "האריס" באיסט אורנג', ניו-ג'רזי ועוד. ניתן גם לדפדף באוסף גלויות הדיינר שבאתר.
דף "עשרת הדיברות" שחיבר סארי אומר: "לא תאכל במקדונלד'ס. זכור את הדיינר המקומי שלך ואכול שם לעיתים קרובות. לא תכסה בעץ או באבן את פלדת האלחלד. לא תחמוד מסעדות דרייב-אין. לא תעבוד את קשתות הזהב. תן למלצרית שלך תשר נדיב. שב על יד הדלפק. התפלל אל מול העיר הקדושה פרובידנס. אכול ארוחת בוקר נדיבה בכל שעה משעות היום. לא תשב שעות על קפה אחד".
לקינוח, יש באתר גם מעין מדריך מצולם של מעדניות (Deli) ניו-יורקיות. במקום הראשון מתנוססת המעדנייה של כץ, שם צילמו את סצינת ההתמוגגות המפורסמת של מג ריאן בסרט "כשהארי פגש את סאלי".
דיינר סיטי: www.dinercity.com


--->>> תכנון טיול באינטרנט: www.perkol.itgo.com/travel.htm


כתובת ישירה לדף זה: www.perkol.itgo.com/diner.htm

Sarit Perkol internet pages


127