Sarit Perkol's Internet columns


העולם על פי היפנים / מאת שרית פרקול

יום שישי 20.5.05

מה זה אירוג?

מכנסונים וביריות בבלוגים לוהטים מארץ השמש העולה

נא להכיר, "אירוג". כמו שיש בלוגים, מובלוגים (בלוגים ממכשירים סלולריים), פוטובלוגים (בלוגים של תמונות), אודיובלוגים (בלוגים של קבצי קול) או וילוגים (וידאו בלוגים), יש גם אירוגים.

כדי להבין מה זה "אירוג", צריך לדעת קודם כל מה זה "ברוג". הכוונה אינה לשמו המקורי של אהוד ברק, אלא למשהו שקשור קשר אמיץ לתחום בו עסקינן. "ברוג" זה בלוג, ביפנית (הם לא כל כך אוהבים את הצליל "ל"). ו"אירוג" הוא קיצור של Erotic Blog - בלוג ארוטי - אסכולה פופולרית מאוד בארץ השמש העולה. לפי העיתון היפני "אשאי גיינו", קשה לדעת בדיוק מתי התחילו הבלוגים להיות להיט ענק ביפן, אבל אחד הגורמים המזרזים היה בהחלט שחרור גרסת 2.2 של תוכנת הבלוגים Moveable Type, ביוני 2002, שהיתה ידידותית ביותר למשתמש היפני.

הבלוגיאדות החינמיות הגדולות ביותר ביפן פועלות במסגרת "יאהו" היפני ו"ראקוטן", אבל השירות הפופולרי ביותר הוא Livedoor, חברה בהנהלתו של איש עסקים מפורסם ומתוקשר מאוד ביפן, טאקאפומי "הורימון" הורי. לפי כתבה שהתפרסמה באתר האינטרנט של היומון היפני "מאיניצ'י", לייבדור פתחה בעצם את הדלת לבלוגים הארוטיים.

קיוסוקי, בעל האתר "ניקאן אירוג" (האירוג היומי), סוקר באתר שלו מידי יום בלוג ארוטי חדש. מה לעשות, עבודה קשה, אבל מישהו בכל זאת צריך לעשות אותה. מלבד הביקורות יש לו שם דירוגים ודוגמאות של תמונות ופוסטים ייצוגיים מבלוגים עם שמות כמו "פאפו פאפו", "יפהפיות ואופנועים", "מכנסונים", "מועדון השובבות של האשה הנשואה", "השכנה ממול", "ביריות" ועוד. קיוסוקי הסביר לעיתון היפני: "הורימון הוא אדם מפורסם מאוד, ואין לו שום בעיה להרשות תכנים ארוטיים".

למעשה, תופעת הבלוגים הארוטיים נפוצה כל כך ביפן, עד שנוצר צורך במנוע חיפוש מיוחד, כדי להתמצא בתוך כל העושר הזה. וכך הוקם "אירוגסרץ'", מעין גוגל לחרמנים, המוקדש אך ורק לחיפוש יומני רשת ארוטיים. מנוע החיפוש מאורגן לפי קטיגוריות, ואפשר לחפש בלוגי סאדו-מאזו, בלוגי סקס אוראלי, בלוגי היכרויות, בלוגי מולטימדיה וגם בלוגים העונים על תחביבים מעט יותר ייחודיים, כגון נערות המציגות לראווה את תחתוניהן.

ואם יש אירוגים, יש גם אירוגרים, או יותר נכון - אירוגריות. שכן רוב הבלוגים הארוטיים ביפן מנוהלים על ידי נשים, המצטלמות בתנוחות מתגרות ומפרסמות את תמונותיהן בבלוגים. "הרבה מאוד אירוגריות רוצות שאנשים יתייחסו אליהן כאל 'נשים אמיתיות'", אמר קיוסוקי. "אני חושב שרבות מהן אוהבות לקבל תגובות מקוראים זכרים, שיגידו להן שהן יפות וחמודות. האירוגריות נדלקות מהרעיון שהגברים חושקים בהן". ובתגובות לבלוגים, מאחורי מסך האנונימיות, הגברים יכולים להביע באופן חופשי את התלהבותם (חבל שאנחנו לא קוראים יפנית) - בניגוד אולי לבעלים ולחברים של הבלוגריות האלה. מצד אחד, הן יכולות לכתוב בבלוג דברים שהן היו מתביישות לומר בקול רם, מצד שני, הן גם יכולות לקרוא תגובות גבריות נלהבות ולהסמיק לעצמן בשקט, בלי שאף אחד יידע.

נכנסתי לכמה אירוגים, התרשמתי מהיופי של סימני הכתב היפניים, מהאסתטיקה הכללית - ומהתמונות, שרובן באיכות גבוהה מאוד. אם אינכם שולטים ביפנית, ואם אינכם נמנים עם הסוג שקונה "פלייבוי" רק בשביל המאמרים, מן הסתם תוכלו ליהנות מתמונות (גיל 18 ומעלה) ששוות אלפי מילים.

כתובת ישירה לדף זה www.perkol.itgo.com/erog.htm

סיקור בלוגים קודמים

מה זה בכלל בלוג?

123