כיכר אתרים / שרית פרקול

יום ראשון - 13.2.2005

תרגומים ותקצירים לסטודנטים תרומות לתחזוקת האתר יתקבלו בברכה

אימפרסיוניזם שובב

דודתו של המעצב ג'אסטין יורגנסן נהגה לשלוח לו מידי חג מולד לוח שנה עם הדפסים של אמן האימפרסיוניזם, קלוד מונה. בשלב מסוים, היא החליטה שהציורים הקלאסיים מעט משעממים. מצוידת במדבקות ובצבעים, הפכה הדודה את היצירות לחגיגה שובבה. יורגנסן מציע להשתמש בתריסר הציורים ה"משודרגים" של דודה ג'ואן כרקעים למחשב - אחד לכל חודש.
www.justinspace.com/joansmonets/joansmonetsintro.html

אתרים על פי הכללים

תקנים (סטנדרטים), או כללים לבניית אתרי אינטרנט נועדו לאפשר לכל שני מחשבים בעולם לתקשר ביניהם, בלי קשר בסוג התוכנה, סוג המחשב או גודל הצג. אתר שייכתב מתוך שימוש נכון בתקנים יאפשר נגישות מהמחשב האישי, ממחשב כף היד, מהטלפון הסלולרי וממכשירים מיוחדים המיועדים לגולשים עם מגבלות. האתר החדש "כללים", מבית "קונספציה" (www.exego.net), פרויקט מיסודו של ד"ר ירדן לוינסקי, בא להציג את יתרונות השימוש בסטנדרטים ואת האתגרים הכרוכים בכך. זה אינו אתר טכני ללימוד קוד, אם כי הוא מפנה למקורות מידע לבניית אתרים תקניים. האתר מדגים לאנשי פיתוח את האופן בו סטנדרטים יחסכו להם עבודה, למעצבים הוא מראה איך הסטנדרטים מאפשרים גמישות עיצובית ולמנהלים ולאנשי שיווק מציג האתר את היתרונות העסקיים של בנייה תקנית.
www.standards.co.il

עולם סלולרי דיגיטלי

לכתב העת "העולם הסלולרי", המתמקד בתקשורת אלחוטית ויוצא לאור אחת לחודשיים מאז 1999, נוספה מהדורה דיגיטלית, עם מידע חדשותי, כתבות בתחום הסלולרי, מילון מונחים וקישורים לאתרים של מפעילי סלולר ושל יצרניות ציוד קצה בארץ ובעולם. בארכיון שבאתר אפשר לקרוא, בפורמט PDF, את כל הגליונות הקודמים. בין הידיעות החדשותיות: קסדת אופנוענים עם דיבורית ואוזניות בלוטות', כדורגל בשידור חי בפלאפון וגאדג'ט חדש לניווט בפקקי תנועה (בינתיים בקליפורניה בלבד).
www.cellolam.co.il

צ'ופרונים של גוגל

מלוא הטנא צ'ופרונים של גוגל: תוכנת "פיקאסה" חינם לשיפור ולארגון התמונות במחשב (כולל אפשרות הוספת כיתובים ומילות מפתח), מנוע חיפוש גוגל שכולל גם את המחשב האישי (חיפוש גוגליאני בתוך המסמכים, האימיילים ושיחות בתוכנות מסרים מיידיים), "טול-בר" גוגל שמאפשר לחפש בגוגל מתוך תיבת שיח בסרגל המשימות, חוסם חלונות קופצים וממלא אוטומטית טפסים מקוונים, "דסק-בר" שמאפשר לחפש מכל יישום ומציג את התוצאות בדפדפן זעיר מובנה בתוכו, ו"ג'ימייל נוטיפייר", תוסף שמתריע על בוא הודעות דואר חדשות לתיבת הדואר הענקית ג'ימייל. באתר ההורדות של גוגל מרוכזות כל חמש התוכנות השימושיות בדף אחד. ניתן להוריד כל אחת לחוד, או לעשות כהמלצת אנשי גוגל ולהוריד את כל החמש בקליק (5 מגה בייט). מצד אחד, הרגשה של עולם חדש, ואיך הסתדרנו בלי זה. מצד שני, קצת מטריד לראות פתאום את האימיילים הפרטיים מאונדקסים ומוצגים לצד התוצאות של גוגל, כאילו כל העולם רואה אותם (העולם כולו לא רואה, אבל אם אתם חולקים את המחשב שלכם עם אחרים, או או שיש לכם סודות - אולי עדיף לא לכלול באינדקס אימיילים וצ'אטים).
www.google.com/downloads

גרפלוגיה בעידן המחשב

השימוש במקלדת הולך ודוחק את כתב היד אל הפינה, ונשאלת השאלה מה יהיה עתידו של כתב היד, האם הוא עתיד להיעלם כליל? ומה יעשו הגרפולוגים, האם יוכלו להמשיך בעבודתם על סמך כתיבה בעטים דיגיטליים? השאלה הזאת מעסיקה את הגרפולוגים, ומאמר בנושא זה מתפרסם באתר חדש, "עולם של גרפולוגיה". באתר גם מאמרים על הקשר בין זיהוי ביומטרי לגרפולוגיה ומה ניתן ללמוד מדף הנייר. יש מידע על לימודי גרפולוגיה, ניתוח שבועי, מדור גרפולוגיה תעסוקתית, קישור לפורום גרפולוגיה ופינת פיקנטריה. לכבוד השקת האתר מציעים אבחון גרפולוגי חינם ל-20 דורשי עבודה בתחום ההייטק.
www.9match.com

גיוס תרומות מקוון

אתר "לתרום" מאפשר לבעלי אתרים לגייס כספים לתחזוקת האתר, לגבות דמי חבר ולקבל תרומות, באמצעות האינטרנט, בלי עלויות הקמה או תחזוקה. לאחר פתיחת חשבון משתמש (חינם), כפתור קטן שמוסיפים לאתר, לצד שורת הקוד המתאימה, מאפשר להתחיל בגיוס כספים בצורה מאובטחת. התורם יכול להשתמש בכרטיסי האשראי המובילים ולתרום בין 15 ל-1,000 שקל. הכספים שהצטברו יועברו אחרי ה-5 בחודש בצ'ק לבעל האתר (אפשרי שיתוף פעולה עם אתר "פרילנסר" - www.freelancer.co.il - המנפיק חשבוניות לשכירים), בניכוי עמלה של 6.5 אחוזים. האתר מופעל על "דלן סיסטמס", המפעילה גם את "פרינטמול" - www.printmall.co.il - קניון מקוון לחנויות אישיות.
www.litrom.com

עצבו לכם זיכרון נייד

באתר חדש של M-Systems, המיועד לחברות ולעסקים, יש מגנון נחמד לתכנון דיסק-און-קי בעיצוב אישי, כולל בחירת צורה, צבעים, לוגו ואבזרים נלווים. חברת מנטיס, שבנתה את האתר, התכוונה שהיישום הזה, מלבד היותו משעשע, ימחיש את האפשרויות של התאמת המוצר לצרכי הלקוחות. באתר נוסף שנבנה עבור M-Systems, הפעם למען משתמשי הקצה, יש מידע על היישומים, שאלות ותשובות ודרייברים להורדה.
דיסק-און-קי: www.diskonkey.com
עיצוב אישי: www.m-systems.com/content/diskonkey

נחמה מתנחלת ברשת

אוהבי הסטריינג' וורקרס יוכלו למצוא את פינת העובדים הזרים של יאיר ניצני בתוכניתו "אחורי החדשות" באתר הרשמי של התוכנית, לצד קטעי וידאו נבחרים אחרים: עלילותיה של נחמה המתנחלת בעיר הגדולה, ישראל "פולי" פוליאקוב בדמויות ג'ואי חקק הפרימטיב היורד והשר גדעון לבנת, אורי גוטליב ועוד קטעים, מהעונה הנוכחית ומהעונה הקודמת. באתר מתנהלת תחרות "תן כותרת" בשיתוף "אינטרנט זהב", אפשר לדרג את הקטעים האהובים ביותר ולהירשם להיות קהל בתוכנית (גיל 20 ומעלה). http://msn.zahav.net.il/Behind

גבאים מודרניים

יהושע מילס, שהיה גבאי בית הכנסת "קהילת רימונים" בשכונת סן-סימון בירושלים, והיום משמש גבאי בישוב מעלה מכמש, העלה לרשת מסמכים שונים ששימשו אותו, כדי שיוכלו לשמש גם אחרים. הקבצים, בפורמט PDF, מכילים את ההפטרות השונות, כרטיסי "מי שברך" למיניהם לפי האירועים השונים, רישום עליות לתורה, רשימת חולים ועוד מסמכים רבים, שאת רובם ניתן להוריד במרוכז, בקובץ מכווץ. מילס גם מציע באתר איך להדפיס את הברכות ולניילן אותן. במדור הקישורים הוא מפנה אל אתר תוכנת "הגבאי הממוחשב".
www.egabbai.com

בעקבות השוטר אזולאי

אופיר נפקר, זמר מראשון לציון, מציע להורדה בחינם ביצוע מיוחד ל"בלדה לשוטר", שיר הנושא של "השוטר אזולאי", כמחווה ליוצר הסרט, אפרים קישון ז"ל. באתר שלו אפשר לשמוע שירים נוספים של נפקר - "חיים שלמים" ו"בעולמי הפנימי" - ולקרוא על אודותיו (הוא נצר לזמרת/שחקנית לילה מוראד, שהיתה מפורסמת במצרים ובארצות ערב, וסבו, סלים רביע ז"ל, שר בפני 1,000 איש ללא מערכות הגברה.

www.nafkar.com/song.html

קהילות:

גלישה על בטוח

"סטאמבלאפון" ("נתקלתי ב..."), סרגל שמוסיפים לדפדפן, הופך את הגלישה לחוויה אחרת. מגדירים תחומי עניין (אינטרנט, אמנות, דברים מוזרים, בלוגים, עיתונות, מדע ועוד), ואז אפשר לדלג בין אתרים מאותם תחומים שנבחרו על ידי חברי קהילת סטאמבלאפון (SU, בקיצור). החברים מכינים דף אישי, עם מידע על עצמם ועל ההעדפות שלהם. תוך כדי הגלישה, הסרגל מאפשר לדרג אם האתר מוצא חן בעינינו (אגודל מורם) או לא (אגודל שמוט). ככל שנדרג יותר אתרים, כך תיטיב התוכנה להגיש לנו אתרים לטעמנו. ואם גילינו שהמלצות של מישהו מוצלחות במיוחד - כדאי להציץ היכן הוא שוטט באחרונה וכיצד הוא דירג. מצאתם אתר מדליק שטרם נכלל במאגר? אתם תהיו "המגלים" שלו, ואולי אפילו תיכללו בסופו של דבר ברשימת הסטאמבלרים הבכירים. יש בקהילה 122,000 גולשים מכל העולם, כולל כ-150 ישראלים. תודה לברק.

www.stumbleupon.com

בלוגים:

מחפשים נעדרים

הבלוג "סיוע צונמי", או בשמו האחר SEA EAT (ראשי תיבות באנגלית של "רעידת האדמה והצונמי בדרום-מזרח אסיה", שיוצרים גם את צמד המילים המצמרר "הים אכל"), מתמקד במידע, בחדשות, באיסוף תרומות ובחיפוש נעדרים בעקבות האסון. הבלוג ההיסטורי הזה, שמופעל על ידי בלוגרים מדרום מזרח אסיה, מועמד בארבע קטיגוריות בתחרות הבלוגיז 2005: "בלוג השנה", "הבלוג החדש הטוב ביותר", "בלוג הנושא הטוב ביותר", ו"הבלוג בעל התוכן הלא-בלוגי הטוב ביותר". ברשימות הצד מתפרסם דיווח עדכני על מספרי הנספים והנעדרים, עם חלוקה לארצות. ברשימת המשאבים תמצאו את הערכים בוויקיפדיה, גופי סיוע בינלאומיים, בלוגים, אירועי גיוס תרומות, הנחיות בטיחות ובריאות, מספרי טלפון רלוונטיים, דיווחים בתקשורת ותרגומים לשפות שונות. יש גם קישור לגלריות מקוונות של תמונות בנושא הצונמי. קצת מעודד לקרוא את דף "כיצד עזרנו", בו מתפרסמים מכתבים של משפחות, שנעזרו בבלוג כדי למצוא את יקיריהן.
tsunamihelp.blogspot.com

קשקושים:

קולאז' בקלי-קלות

מי שאוהב קולאז'ים, אבל לא אוהב לטרוח עם מספרים ודבק ולהחריב מגזינים טובים, מוזמן להשתעשע ב"מכונת הקולאז'ים" הווירטואלית. יישום הפלאש הזה מאפשר ליצור יצירות סוריאליסטיות מורכבות, בלי מאמץ. מה עושה פיקאצ'ו ליד הטאג' מאהל? מה לכריש פטיש ולסלט? איפה יש אסקימואים ואינדיאנים בכפיפה אחת? במכונת הקולאז'ים. ניתן לבחור מתוך אוספים של מאכלים, בעלי חיים, כלי רכב, אנשים ואפקטים של קומיקס, וגם להוסיף טקסטים.
www.pentacom.jp/soft/ex/collage/collage.html

אמת או שקר?
האם אתם נמנים עם אלה שמאמינים לכל מראה עיניכם? חושבים שתמונות אינן משקרות? מעבירים לכל החברים שלכם באימייל תמונות מזויפות? ארבעת המבחנים המקוונים של "מוזיאון המתיחות" יאפשרו לכם לבחון את עצמכם. ומי שלא סומך על עצמו יכול, ליתר ביטחון, לסייר קודם במוזיאון המקוון (אתר מומלץ בפני עצמו).
www.museumofhoaxes.com/tests/hoaxphototest.htmlאירועי רשת:

תערוכת ציורים סלולרית

באתרי אינטרנט מובילים, בהם נענע, Ynet, NRG ו-MSN, מתפרסמים ציורים של אמנים אוטיסטים, להורדה כשומר מסך צבעוני לצג הטלפונים הסלולריים. בוחרים ציור, שולחים SMS למספר המצוין במודעות - ותורמים 3 שקלים לאמנים הצעירים. המבצע משותף לאגודת אלו"ט ולחברת יורופאן.

שוק מעצבים וירטואלי

באתר של שוק המעצבים אפשר לערוך סיורים מוקדמים לקראת השוק עצמו, שיתקיים בין 17-19.2 בגני התערוכה בתל-אביב, בהשתתפות 100 מעצבים ישראלים.
www.fashionmarket.co.il

13.2 יום ראשון

* הזמר מיכה שטרית יתארח ב-19:00 בצ'אט של וואלה לקראת הדיסק החדש, "שלהי קיץ".
http://wow.walla.co.il

* הסופרת אלונה קמחי תשוחח ב-21:30 עם העיתונאית סמדר שילוני בסדרת האירוחים "מתחת לחגורה" בפורום "סקס" של Ynet
. www.ynet.co.il/sex

14.2 יום שני

אסף רמון, בנו של האסטרונאוט אילן רמון ז"ל, יתארח ב-13:00 בפורום "אורחים" של Ynet.
www.ynet.co.il/forums

15.2 יום שלישי

* כדורה פארס ויוסי ביילין יתארחו ב-13:00 בפורום "פרצופה של המדינה" ב-NRG מעריב וידברו על יוזמת ז'נבה.
http://forums.nrg.co.il
* העיתונאי דב אלפון, מנחה התוכנית "נספח תרבות", יתארח ב-13:00 בפורום "טלוויזיה ומדיה" של Ynet.
www.ynet.co.il/tv

17.2 יום חמישי

לימור דגני, המורה לערבית שניסתה את מזלה ב"פלייבוי", תתארח ב-19:00 בווידאו צ'אט של NRG מעריב.
http://forums.nrg.co.il

למדורים קודמים

כתובת ישירה לדף זה: www.perkol.itgo.com/kikar13-2-5.htm

Sarit Perkol internet pages


209