כיכר אתרים / שרית פרקול

יום ראשון - 16.1.2005

איך עושים תקליט?

אם שאלתם את עצמכם איך עושים תקליט (ליתר דיוק, קלטת שמע או תקליטור), ובעיקר אם ההתעניינות שלכם היא תכליתית - אתר תקליט, שהוקם בידי יוג'י גבאי, מכוון אליכם. באתר מוסברים השלבים השונים, החל משלב איסוף החומרים (על שלושה דברים עומד תקליט: חומר טוב, הפקה נכונה, וכמובן - המבצע), עיבודים ובחירת סוג ההפקה (כולל הפקת אלבום המבוסס על נגינת מחשב בלבד), הקלטת שירה, מיקסים, עריכה דיגיטלית, וכלה בהכנת תקליטי שדרים, ייצור עטיפות, רשימת תפוצה לחלוקת תקליטי שדרים ונסיונות לעניין חברות תקליטים. יש באתר סקירות על כלי נגינה ועל תוכנות מוזיקה, חישובי עלויות של הפקה עצמאית, מידע על סינגלים חדשים ואוסף קישורים רלוונטיים. מלבד המידע התיאורטי השימושי, ו"עשרת הדיברות" שחיבר גבאי, "פרויקט תקליט" שבאתר מציע להפיק (בתשלום) אלבום, מהתחלה ועד הסוף.
www.taklit.com

משחקים ברכבות

המועדון הישראלי לדגמי רכבות (רכבות חשמליות), הראשון במזרח התיכון, נוסד ב-1989 בידי יעקב הרן. חבריו, כ-30 במספר, נפגשים מידי שבוע במקלט שאינו בשימוש בקיבוץ נצר-סירני. במועדון יש משטחים עם מסילות רכבות, המשולבות בנופים, תחנות, כבישים ועוד, שנבנו כולם בידי החברים. המועדון מפעיל משטחים גם בשלושה בתי חולים, כדי לשמח ילדים מאושפזים. באתר האינטרנט של המועדון, הכתוב עברית ואנגלית ומנוהל בידי דן פלונסקר, יש תמונות גדולות של המשטחים השונים, וכן אזור מיוחד להצגת משטחים בבתיהם של החברים. יש מידע על פרויקטים מיוחדים, פורום וקישורים לאתרים בנושא רכבות אמיתיות ובנושא דגמי רכבות.
www.ilmrc.com

אש ותמרות עשן

להיות כבאי, זה היה חלומם הרטוב של המוני ילדים, לפני עידן סופרמן, ואולי עד היום. מן תלמידים רבים עדיין בוחרים לכתוב עבודות על מכבי האש, והאתר החדש של שירותי כבאות והצלה בישראל יהיה להם כלי חיוני. באתר מפורט הרקע ההיסטורי של שירותי הכבאות, השזורים בתולדות הישוב היהודי בארץ, ובמדור "מידע בוער" נכתב על תולדות האש ועל הסכנות הצפויות לכבאי. לילדים צעירים יותר, יש באגף "כבאות לילדים" דפי צביעה של כבאים מצוירים. לטובת הציבור הכללי, יש באתר מידע על מניעת דליקות ועל חומרים מסוכנים וכיצד להתנהג בעת שריפה. באזור "הודעות הדובר" יש חדשות רצות על שריפות ותאונות, וכן יש באתר מידע על מתנדבים וצופי אש, מפת התחנות, גלריית תמונות ופורומים לקהל הרחב ולכבאים עצמם. www.102.co.il

נעליים קונים מהר

קו דק עובר בין אובססיה לבין הערכה, במיוחד ככל הנוגע לנעליים. "קורגישו", אימלדה מרקוס של נעלי הספורט, חצה את הקו הדק הזה כבר לפני שנים. הוא עצמו בכלל נועל איזה זוג חבוט של "ניו באלאנס", אבל יש לו לפחות 2,100 נעלי "נייקי" חדשות, אותן הוא אוסף מאז 1997, כפי שכתוב באתר. מבחינת האוסף, הנעל המועדפת עליו, זו שהתחילה את השיגעון, היא "נייקי אייר רבולושן", אבל הוא אינו בוחל באף דגם.
www.thehundreds.com/chronicles/corgishoe

מכתב לכוכב

אם אתם מעריצים מושבעים, אם תאוות הסלבריטיז בוערת בדמכם, אוהד רוזן מזמין אתכם לאתר "סלבריטיז פאנז". באתר מקוטלגים אלפי סלבז קטנים וגדולים לפי הא"ב הלועזי או לפי תחום סלבריטאיותם (שחקנים, ספורטאים, פוליטיקאים, מוזיקאים ואפילו סופרים). יש כתובת למכתבי מעריצים, לפעמים גם דוא"ל, וכן לינקים לתמונות, כרזות ושאר מזכרות. כדאי לעיין במדור העצות לגבי הדרך הנאותה לפנות אל סלב. תמסרו ד"ש לבראד פיט.
www.celebritiesfans.com

מחשבות של מחשבים

לחובבי שחמט מצפה באתר "מכונת החשיבה 4" תצוגה אינטראקטיבית, המאפשרת לראות את אופן "המחשבה" של תוכנת מחשב מבוססת תבונה מלאכותית. המהלכים המתוכננים הרבה קדימה של יריב הסיליקון משורטטים במריחות של צבע על גבי לוח השחמט.
www.turbulence.org/spotlight/thinking

קשקושים

ארנבוני הזעם. חשבתם שארנבונים זה חמוד? חשבו שוב. באתר "החייזר הזועם", הם מככבים בגרסאות פלאש של 30 שניות לסרטי מתח ואימה כמו "מגרש השדים", "הניצוץ", "מלתעות", הנוסע השמיני" ו"פרדי נגד ג'ייסון".
www.angryalien.com

וידוי אלקטרוני. לקתולים יש תא וידוי, אבל מה נעשה אנחנו כדי להוריד מהלב? אתר "בואו להתנקות" מציע לגולשים לרשום את החטאים ולקבל מירוק אלקטרוני. עוד יותר מעניין - להציץ בחטאי הזולת (יש גם גרסת שומר מסך).
www.comeclean.com

בלוגים

יומן איקידו

זאב ארליך, מורה לאיקידו, לא החליט לכתוב בלוג. לגמרי בטעות, הוא הגיע לרשימת הבלוגים בתפוז והקליק על הלינק לפתיחת בלוג חדש. "עמד מולי דף לבן. כמו חליפה לבנה וחגורה לבנה ביום האימונים הראשון", הוא נזכר. זה היה לפני שנה. מאז, הוא מכסה את הדפים הלבנים בסיפורים, תובנות ועצות. במרחבי הבלוג שזורות גם תמונות יפות מיפן, מתקופת חניכותו בדוג'ו קיוטו, לצד תמונות מאירועי איקידו עכשוויים מהארץ.
בחיים המודרניים, הולך ופוחת המגע. ארליך כותב, שהאימון באיקידו "מחזיר אותנו לחיים רוויי מגע בריא". הוא מספר על התקשורת החרישית בשיעור, המאפשרת למורה לתת סימן קלוש, וכבר מאות מתאמנים עוברים לדומיה קשובה. הוא מקונן על היעדר הנימוסים בדואר האלקטרוני. האדיבות כלפי הזולת מתבטאת גם בהקפדה על ציפורניים גזוזות, על בגדים נקיים, על רחצת רגליים היטב לפני השיעור - ואפילו על הימנעות מאכילת מזונות שגורמים ריח רע מהפה (תאכלו בננה!). לא מזמן הוא פרסם משהו ששלח לו גידי:
"מתי איחשב בעיניך למסטר? שאל התלמיד את מורו.
- לאחר שלושים שנות אימון יומיומי בקליגרפיה וחרב. כאשר תדע להרוג במכחולך ולצייר בחרבך".
http://blog.tapuz.co.il/aikido

תחזית: האינטרנט יותקף, אבל ישרוד

התקפה הרסנית תפגע באינטרנט (או ברשת החשמל של ארצות הברית) בעשור הבא, צופים רוב המומחים בדוח חדש שכותרתו "עתיד האינטרנט". הדוח התפרסם בשבוע שעבר על ידי Pew Internet Project, מרכז החוקר את השפעות האינטרנט. 1,286 המשתתפים בסקר היו מומחים שנבחרו על ידי הסוקרים ועמיתיהם. עם זאת, אף שרוב המומחים צפו התקפה הרסנית, חלק מהמומחים שהתראיינו לעיתון "ניוזדיי" אמרו שהמילה "הרסנית" חריפה מדי. לדעתם, האינטרנט יתאושש תוך שעות או ימים מהתקפה מבוססת-תוכנה, כך שאין מה לדבר על הרס. לעומת זאת, מתקפה פיזית על תשתיות האינטרנט - למשל, הרס כבלים אופטיים שמשרתים ערי-מפתח - עלולה להיות מזיקה יותר וממושכת יותר, מבחינת השפעתה, אך גם פחות סבירה, שכן לדעת המומחים, היא קשה לביצוע.
לפני שנתיים פגע וירוס התולעת SQL Slammer מחשבים ברחבי העולם תוך דקות, גרם בעיות עם כסופמטים ועיכב טיסות. "אני חושב שתיתכן הישנות של זה", אמר לניוזדיי יוהנס אולריך, הטכנולוג הראשי של "אינטרנט סטורם סנטר", מרכז לחקר איומים. "אבל בלתי סביר שיהיה משהו שיימשך ימים, מפני שהמהנדסים ינקטו במהירות אמצעי נגד". לדברי המומחים, רשת האינטרנט הוכיחה את חוסנה, לאחר שהתאוששה מווירוסים, ממתקפות מניעת שירות ואפילו מאסונות טבע ומתאונות שניתקו את הכבלים האופטיים. אפילו במהלך תרגיל משחקי מלחמה שנערך ב-2002, לא הצליחו המומחים ליצור התקפה הרסנית על האינטרנט, אמר לעיתון אחד ממארגני התרגיל, ריצ'רד האנטר, סגן נשיא חברת המחקרים "גרטנר". לדבריו, גם אם להתקפות כאלה יהיו השפעות כלכליות, אישיות, פוליטיות ועוד - הן לא כנראה לא יהיו ממש הרסניות.
לפי הסקר, שתוצאותיו מתפרסמות באתר של הפרויקט (www.pewinternet.org), מבין המומחים 59% הסכימו עם התחזית, שיהיו יותר מקרים של ריגול מצד הממשלה וריגול עסקי, ככל שאמצעי המיחשוב יהיו נפוצים יותר ומוטמעים במכשירים כמו מכוניות, טלפונים, ואפילו בגדים. 57% אסכימו עם התחזית שכיתות וירטואליות יהיו נפוצות בחינוך הרשמי. 56% הסכימו שככל שהתקשורת והלימודים מהבית יתפשטו, יטושטש הגבול בין העבודה לשעות הפנאי. 50% מהמומחים שנשאלו מאמינים שתוכנות שיתוף קבצים חינמיות ואנונימיות עדיין יפעלו בעוד עשר שנים.
מאגר של יותר מ-4,200 תחזיות ופרשנויות של מומחים נמצא באתר של בי"ס לתקשורת של אוניברסיטת אילון, שהיה שותף לפרויקט (www.elon.edu/predictions). הגולשים מוזמנים לעיין בו ולתרום תחזיות.

אירועי רשת

נגד אלימות הנוער

"אנו קוראים לך לקום, לזעוק ולמחות בכל דרך אפשרית, כל יום בכל מקום, להלחם בכל הכוח ובכל האמצעים נגד אלימות בני הנוער הגואה", נכתב בעצומה מטעם "הפורום הגדול למורים וגננות", המתגייס במאבק למען הורדת רף האלימות בקרב בני הנוער - בעיקר תופעת הסכינאות, נשיאת אולרים ודקירות, שפוגעת בצעירים רבים. הגולשים מוזמנים לחתום על העצומה, שנועדה להגברת המודעות לבעיה ולאכיפה חד-משמעית של החוק הקיים.
www.orianit.edu-negev.gov.il/atzuma

קרנבל בתמונות

באתר הדירוג של MSN "שווה ציון" מוזמנים הגולשים לפרסם ולדרג תמונות שצולמו בקרנבל בריו.
http://community.msn.co.il/shave/KarnavalCompetitionDetail.asp

יום ראשון 16.1

* אליעזר יערי, מנכ"ל הקרן החדשה לישראל, יתארח ב-13:00 בפורום "פרצופה של המדינה" ב-NRG מעריב וידבר על זכויות האדם, צדק חברתי וכלכלי ופלורליזם דתי ותרבותי.
http://forums.nrg.co.il
* הזמר רפי פרסקי יתארח בצ'אט של וואלה ב-19:00 לקראת הדיסק החדש שלו, "בלב ובנפש".
http://wow.walla.co.il

יום שני 17.1

בפורום "סקס" של נענע יתארחו ב-19:00 זוג, אדון ושפחתו, שידברו על BDSM (סאדו-מאזו ועוד).
http://forums.nana.co.il

יום שלישי, 18.1

ג'ייסון דנינו הולט, המנחה הצעיר של "מסטיק" בערוץ ניקולודיאון, יתארח ב-19:00 באתר הרשמי של הערוץ.
http://nick.tapuz.co.il

יום חמישי 20.1

* וידאו צ'אט ב-NRG מעריב עם איתן הנר ודלית קהן, ב-20:00, לקראת הסרט החדש "ריקי ריקי".
http://forums.nrg.co.il
* ח"כ יוסי שריד יתארח ב-16:00 בפורום "יחד" בתפוז.
http://forums.tapuz.co.il/yachad
* אבי דיאמונד, מתופף להקת אופרנד לנד, יתארח ב-20:00 בפורום "מתופפים" בתפוז.
http://forums.tapuz.co.il/drummers
* עירית קליינר-פז, פסיכולוגית קלינית, תתארח ב-20:00 בפורום "נשים רווקות" בנענע, בנושא ייעוץ בבעיות אישיות.
http://forums.nana.co.il

למדורים קודמים

כתובת ישירה לדף זה: www.perkol.itgo.com/kikar16-1-5.htm

Sarit Perkol internet pages


91