כיכר אתרים / שרית פרקול

יום ראשון - 28.11.2004

metrosexual tarot

היקום המטרוסקסואלי

תומס סקוויל מפתח באתר שלו סדרת קלפי טארוט ייחודיים, המבוססים על דמותו של המטרוסקסואל המצוי ומביאים פכים קטנים מעולמו של הזכר המטופח. בארקנה הגדולה (ארקנה = "סוד היקום") יש קלפים כמו "הדיאטה", עם ציור של מאזני אדם מעוטרים בגזרים, "המניקוריסט" "הלופט" ו"מכון הכושר", ובארקנה המשנית יש במקום מוטות, גביעים, חרבות ומטבעות סמלים של מועדונים, מזלגות, שיקויים ונעליים. מקישים על הקלף הנבחר כדי לקרוא את תכונותיו. למשל, קלף הדיאטה נפתח במשפט "השומן הוא הקריפטוניט של המטרוסקסואליות").
טארוט מטרוסקסואלי: www.thomasscoville.com/metrosexual
טארוט עברי: www.tarot.org.il

עברית בקלי קלות

האם יש לכתוב "היתנתקות" או "התנתקות"? מה בין "הסתה" ל"הסטה", "תעה" ל"טעה", "תפיסה" ל"תפישה", "התרעה" ל"התראה"? גם מי שהעברית שגורה היטב בפיו, מתלבט לעיתים בסוגיה לשונית זו או אחרת. באתר הנהדר של רוני הפנר, "השפה העברית", תמצאו עושר של דקדוקי עניות בתחום השפה. יש שם מילים מועדות לפורענות, שאלות של הגייה ("מנוי" או מינוי"? ואיך אומרים "מאן דבעי"?), מושגים (למשל: הפקעה, עיקול וחילוט) וביטויים מקוריים ופירושיהם ("אבד עליו הכלח", "ישב על המדוכה", "יישר את ההדורים"). לנוחיות הקורא, אזורים נפרדים מוקדשים למילים הקשורות בבני אדם, בבעלי חיים, בצמחים ובצומח-דומם.
יש באתר, המבוסס על דיוני פורום "השפה העברית" של Ynet, גם רשימות מילים שחדרו לעברית משפות שונות, מילון למונחי לשון (מה זה"צירוף כבול"? מה זה "שדה סמנטי"? ומהו "משלב"?), רשימת צורות יוצאות דופן (מילים שהן זכר וגם נקבה, ואיך נקבע מין של מילה), כללי פיסוק בקיצור נמרץ, שימושים במקפים ועוד. יש גם פרקי היסטוריה של העברית, מידע על גופנים ועל הכתב העברי ופרק "כיצד לנקד במקלדת". נחמד במיוחד הוא אזור "מילים של מגזרים": סלנגים של דתיים, חיילים, ילדים, ירושלמים וקיבוצניקים.
www.geocities.com/safa_ivrit

רדיו וירטואלי

יובל רבינוביץ מצא שיש באינטרנט אמנם לא מעט אתרים המקשרים לתחנות רדיו, אבל אף אתר המדמה מקלט של תחנות רדיו ישראליות. אז הוא ישב וכתב בעצמו יישום כזה, "רדיו בפא"צ", המותקן בפורום ארץ הצבי. הרדיו כולל 27 תחנות המשדרות בעברית, לפי קטיגוריות - כללי, מקומי, דתי - והוא מוצע חינם גם לבעלי אתרים.
www.faz.co.il/story_2502

נס קפה

יש אנשים ששותים קפה, יש אנשים שקוראים בקפה, ויש גם כאלה, כמו אנדרו סאוור ואנג'ל סארקלה, שמציירים בקפה. הם משתמשים בו כדי ליצור ציורי מים בגווני ספיה - נופים, בעלי חיים ודיוקנאות של אנשים, הכל על טהרת הקפה, בלי תוספים. הציורים מוצגים בבתי קפה, וניתן גם לרכוש הדפסים דרך אתר האינטרנט.
www.justcoffeeart.com

מאכער מקוון

יש אנשים, שבשבילם "סידורים" היא המילה המעיקה מכולן. במפגש הצפוי מול ביורוקרטיה, הם לא יודעים איפה להתחיל. יהודה מאור מציע באתר המאוד בלתי מהוקצע שלו שירות לסידורים: תמורת תשלום, הוא יסייע בזמן ובהון אנושי, באמצעות עבודת המשרד וקבלני-משנה בתחומים שונים. מסביר מאור: לוקחים בעיה ביורוקרטית, מפרקים אותה לגורמים ולשלבים עבודה מעשיים ומציעים אותה ללקוח כשרשרת פעולות קצרות וזולות, עם אישור מראש של כל שלב ומחירו. מאור עצמו בא מתחום ביטוח החיים והפנסיה, מירי, שותפתו למשרד, היא הנדסאית בניין,שיודעת גם להתנהל מול עיריות, למשל. ולפי הצורך, הוא פונה למומחים אחרים.
www.geocities.com/sidurim

בונים בספרים

מחזיק למטריות, כיסוי מיטה, כסא נדנדה, שידה, מסגרת לתמונה, מדפים, אהיל - כל אלה יצירות שנעשו במסגרת פרויקט "בנייה באמצעות ספרים", קורס בחירה של סטודנטים מ-MIT, בשיתוף עם המחלקה לאדריכלות. באתר האינטרנט המלווה את הפרויקט ניתן לראות צילומים והסברים של המוצגים בתערוכה "חדר השינה של הביבליופיל", המוצגת כעת בספריה הציבורית של בוסטון.
http://theory.csail.mit.edu/classes/bookbuild

הפינה לשיפוטכם

אתר "הוט אור נוט", המציג תמונות של אנשים אמיצים לשיפוטם של הגולשים, הוסיף אזור המאפשר לדרג אתרי אינטרנט ובלוגים, בסולם של 1 עד 10. www.areyouhot.co.il/sites

בלוגים

רביומן של רחלי

"מבשר הסתיו אינו באמת החצב, גם לא הנחליאלי, אלא המראה של נשים רועדות מקור בבתי משרדים", כותבת רחלי זוסימן בבלוג שלה, ומוסיפה: "הסתיו התחיל, וקר לי. אני, ילדת טבע שכמותי, מסתובבת לי בסנדלים ובחולצות קצרות, ומוצאת את עצמי קפואה מקור באוטובוסים, במסדרונות בעבודה, בכיתת הלימוד באוניברסיטה".
רחלי, שחגגה בתחילת החודש את יום הולדתה ה-26 ואת יום הנישואים השני שלה לדודי, "נשמה תאומה", נמנית עם האמהות המייסדות של סצינת הבלוגים העברית. בלוגה הוותיק, "ביטים של קסם", התפצל לארבעה חלקים, והוא משמש, בעת ובעונה אחת, בלוג בישולים ומתכונים, בלוג יצירה, פוטובלוג (בלוג תמונות) ובלה-בלה בלוג (סטנדרטי), בו נכלל הקטע על הסתיו. היא כותבת על מכת הפלאפונים בתחבורה הציבורית ועל אכזבתה מקריאה שנייה של "נשים קטנות" ("התברר לי שהספר הוא בעצם ספר נוצרי המטיף (בצורה עקיפה) לחיים המבוססים על העקרונות הנוצריים"), לצד המלצות על תיאטרון ועל מוזיקה אירית. ב"פשוט מבשלת" אפשר למצוא בין השאר מתכון לארוחת פיקניק מומלצת, וב"עשר אצבעות" היא מציגה עבודות יד. בבלוג התמונות מככבים חתולי המשפחה, דקסטר וז'אן לוק, ויש גם תמונות נופים מטיולים. מי שרוצה להתוודע אליה בזריזות יכול להקדים ולקרוא את הדף "35 דברים".
http://heb.bitsofmagic.com

קשקושים:

אוי, געוואלד. ניר מולד שלח לינק לסרטון פלאש מצחיק, פרודיה על לימודי יידיש "יידיש עם דיק וג'יין". הדגמות של שלעפ, גורנישט, מענטש, געוואלד ועוד. להגיד שביידיש זה נשמע יותר טוב?
www.vidlit.com/yidlit/yidlit.html

געגועים למופסי. בווידאו-קליפ לצלילי "עיניים בוהקות" של ארט גרפינקל, מלווה מייק סטנפיל (בעל אתר "החתול האינסופי") למנוחת עולמים את מופסי. אם אתם מכירים מישהו שאיבד חיית מחמד אהובה, זה הקליפ לשלוח לו.
www.privatehand.com/flash/mopsey.html

אירועי רשת

ימים של סתיו

באתר MSN נערכת תחרות צילומי סתיו ישראלי, בשיתוף עם עמותת "צלול": שלכת, גשם ראשון, שקיעות רומנטיות וכדומה. מוזמנים להשתתף וגם לדרג. הפרס לשני צלמים נבחרים - מערכת הגברה לדיסקמן.
http://community.msn.co.il/shave/stav

יום א' 28.11

בצ'אט באתר חיל האוויר יתארח ב-19:00 סא"ל ע', מפקד טייסת הנגב - טייסת הסופה הראשונה.
www.iaf.org.il

ההיסטוריונית ד"ר קינגה פרוימוביץ, ארכיונאית וחוקרת ב"יד ושם", תתארח ב-21:00 בפורום "שורשים משפחתיים" של תפוז.
http://forums.tapuz.co.il/roots

יום ב' 29.11

"יום ללא קניות" הבינלאומי יצויין לאורך כל היום בפורום "אנטי גלובליזציה" של תפוז.
http://forums.tapuz.co.il/globe

גיא ניב, מנחה קבוצות בגן הילדים "קצת אחרת", יתארח ב-17:30 בפורום של מכון אדלר בנענע.

http://forums.nana.co.il/adler

יום ג' 30.11

כוכב נולד הראל מויאל יתארח ב-20:00 בבלוג טי.וי של אתר הפסטיגל.
www.tapuz.co.il/festigal

יום ד' 1.12

לכבוד יום האיידס יתארחו ב-19:00 בפורום "סקס" של נענע אנשי הוועד למלחמה באיידס וישיבו לשאלות בנושאי הימנעות מהידבקות, התמודדות עם המחלה ועוד.
http://forums.nana.co.il

אלן הוואי וג'ואי טיילק, מתאבקים מקצועיים, יתארחו ב-20:00 בווידאו-צ'אט של NRG מעריב.
http://forums.nrg.co.il


למדורים קודמים

כתובת ישירה לדף זה: www.perkol.itgo.com/kikar14-11-4.htm

Sarit Perkol internet pages


254