Sarit Perkol internet pages


בלוגרית הפכה גיבורת מחתרת

כתבה על חוויותיה המיניות, בסגנון "סקס והעיר הגדולה"

שירות וושינגטון פוסט. תרגום: שרית פרקול

מעריב אינטרנט, 10.12.2003

Li Li
לי לי, קארי בראדשו הסינית

אחרי סטוץ סוער עם כוכב רוק מקומי, מיהרה לי לי, עתונאית סינית בת 25, לדווח על כך בהתרגשות בבלוג שלה, אליו נכנסים בעיקר ידידיה. ביומנה המקוון, אותו כתבה תחת הכינוי מו זימיי, היא נקבה בשמו של הגיטריסט ותיארה את המפגש המיני איתו.
לא עברו יותר מכמה ימים עד שמישהו לקח את הסיפור הזה מהבלוג של לי ופירסם אותו באתר אינטרנט. תוך חודשים ספורים גרם הלחץ הציבורי שנוצר עקב כך לפיטוריה של לי ממקום עבודתה - כתיבת טור בענייני סקס (משהו שכמובן מזכיר לכולם את הטור של קארי ברדשאו בסדרה "סקס והעיר הגדולה") במגזין פופולרי היוצא לאור בגאונגז'ו, דרום סין. משרד התעמולה הסיני גם החרים את ספר הביכורים שלה, "אפר של אהבה", רומן חניכה בדוי למחצה, בתואנה שהוא "נעדר כל איכות מוסרית".
לפי דיווח ב"ניו יורק טיימס", בתחילת נובמבר קנה אתר Sina.com, הפורטל הגדול ביותר בסין, את הזכויות על ספרה של לי, לקט של טורים שכתבה, שירים ורשומות מיומנה המקוון. האתר קידם את הספר בדף הראשי שלו, לצד צילומים וראיונות עם המחברת.
התגובה היתה מדהימה: לפורטל נכנסים בדרך כלל 20 מיליון מבקרים ביום, אבל עם הפרסום זינק מספרם ל-30 מיליון (כשליש מסך גולשי האינטרנט בסין) ונשאר כך עשרה ימים רצופים.
העתונות בסין תקפה את לי על התנהגותה השערורייתית, בלהט השמור בדרך כלל לקמפיינים פוליטיים. לי, או מו זימיי, הספיקה בינתיים להפוך לגיבורת מחתרת בעיני הדור הצעיר בסין, שבולע בשקיקה את דיווחיה העסיסיים על מחשבותיה הכמוסות ועל הרפתקותיה המיניות.
"וושינגטון פוסט" כותב, כי הסיפור של לי הוא סמל למהפכה המינית הדוהרת ברחובות סין. הוא מדגיש גם את השינויים הקיצוניים שחלו בחברה ובמנהגים בסין במרוצת עשר השנים האחרונות. גם אם חלק מהמבקרים השאירו תגובות גסות באתר של לי, התגובה השכיחה יותר היתה תערובת של קנאה, סקרנות ופירגון.
"היא שכבה עם 70 גברים!" התלהבה דבי, סטודנטית לאמנות מבייג'ינג, שסיפרה כי מו זימיי היא הנושא החם ביותר במעונות. "אני לא חושבת שאגיע אי-פעם למספר הזה, אבל בכל זאת, צריך להכיר בכך שזה הישג. לדבי יש עכשיו שני חברים, אחד מהם נשוי. "זה נורמלי", היא אומרת.
בעשור האחרון, ובמיוחד בשנים האחרונות, הנוער העירוני בסין חורת על דגלו את נושא החופש האישי, וסטוצים הם חלק מהעניין. ספר שיצא לאור באחרונה, "להיפרד עם אור ראשון - הסטוצים של 19 בחורות עירוניות", הפך רב מכר. השינויים החברתיים, שניזונים מתרבות הברים ומהצ'אטים באינטרנט, הם דוגמה נוספת לחירות האישית המתרחבת של הצעירים בסין. השינויים האלה, אגב, אינם חסרי סיכונים. המהפכה המינית של סין מתרחשת על רקע בעיה הולכת וגוברת של איידס, בחברה בה הצעירים והצעירות אינם נוטים לשמור על סקס בטוח.
"יש בקרב הצעירים בסין דחיפה מאוד חזקה לכיוון של אינדיוידואליזם וחופש הפרט", אומר ויקטור יואן, המנהל סוכנות סקרים מובילה בסין, "הורייזן". לדבריו, מו זימיי היא דוגמה מובהקת לכך.
דבי, הסטודנטית לאמנות, אומרת שהעולם שלה שונה לחלוטין מהעולם בו גדלו הוריה. "אמא שלי היתה בתולה כשנישאה, בגיל 23. אני איבדתי את בתוליי בגיל 18. ואני לא מתכוונת להתחתן לפני גיל 30 לפחות".
בראיון שנתנה לי ל"וושינגטון פוסט", בבית קפה אפוף עשן סיגריות, היא אמרה: "המון אנשים בדור שלי עושים סטוצים כל הזמן. אבל אם אנחנו מודים בכך, מדביקים לנו חותם שלילי. זה אבסורד. אני פשוט עשיתי יותר סטוצים, זה הכל".
בבלוג היא כתבה: "אני חיה חיים מאוד מאושרים. נוסף על עבודתי, יש לי תחביב מיוחד במינו - לעשות אהבה. יש לי הרבה מאוד אפשרויות בחירה, הרבה מאוד הזדמנויות להשתנות וכמות בלתי מוגבלת של משאבים. אני לא צריכה להיות אחראית על המאהבים שלי, ואני לא צריכה להיות מעורבת רגשית. זה כמו קומפקט דיסק - אתה מאזין לו אם אתה רוצה, ואם אתה לא רוצה, אתה מכבה אותו".
יואן, מנהל סוכנות הסקרים, תורם ארבעה משפטים המסכמים, לדעתו, את הגישה החדשה לסקס ולאהבה בקרב הנוער בסין: "אם אתה עושה סקס, אתה לא חייב להיות מאוהב. אם אתה מאוהב, אתה לא חייב להיות נשוי. אם אתה נשוי, אתה לא חייב להוליד ילדים. ואם יש לך ילדים, אתה לא חייב להתחתן".
לכאורה, הנוער הסיני משקף את המהפכה המינית של המערב. אבל לדברי יואן ומומחים אחרים למדעי החברה, יש הבדל חשוב: היעדר חופש במובן הפוליטי הרחב יותר יצר תשוקה עזה לחופש אישי. אין הרבה חופש במרחב הציבורי בסין, לכן הצעירים מתלהבים מיצירת המקומות הפרטיים שלהם.
ואין כמו האינטרנט כדי לאפשר יצירת מקומות כאלה.

מה זה בלוג? www.perkol.itgo.com/weblog.htm

בלוגים ישראלים: www.perkol.itgo.com/olam.htm

כתובת ישירה לדף זה: www.perkol.itgo.com/li.htm



92