Sarit Perkol internet pages
רק באינטרנט

מאת שרית פרקול

20 דברים שאפשר לעשות רק באינטרנט

מעריב 12.1.2003רשת האינטרנט, ישות מורכבת ומסתורית, מטשטשת את גילה, כמו כל אשה בשלה. וכמו כל אשה בשלה, מנסה להיות צעירה יותר. לפי גירסאות מסוימות, האינטרנט נולד ב-1961, כאשר פירסם ליאונרד קליינרוק בראשונה מסמך על טכנולוגיית העברת "חבילות מידע" ב-MIT. אחרים נוקבים בשנת 1969, השנה בה הטיל משרד ההגנה האמריקני על הסוכנות לפרויקטי מחקר מתקדמים ARPANET להתעמק ברשת תקשורת ופיקוד שתוכל לשרוד מתקפה גרעינית. אבל אבן-הפינה המשמעותית ביותר הונחה כנראה ב-1 בינואר 1983, כאשר נקבע תקן ההתקשרות (פרוטוקול) TCP/IP הנהוג עד היום. לאינטרנט, אם כך, מלאו החודש 20 שנה. ולכבוד יום ההולדת העגול, 20 דברים - חשובים ופחות חשובים, לא לפי סדר החשיבות - שאפשר לעשות רק באינטרנט:1. באינטרנט אפשר להתחפש בלי צורך בתחפושת או איפור. בעולם הצ'אטים והפורומים, יענקל'ה יכול להפוך לאורן, תימניה יכולה להפוך לשוודית, בן 60 יכול להיות בן 20 ודניאל יכול להפוך לדניאלה, או להפך. המוסיקאית הישראלית דרורה ברוק, שעבדה פעם בתור "מעודדת צ'אטים" בחברת אינטרנט, סיפרה שהיו לה לצורך העניין שמונה דמויות שונות, והיא השתמשה בוזמנית בכמה מהן באותו צ'אט. אפשר גם להיות בכמה מקומות בעת ובעונה אחת (בכמה צ'אטים שונים, בכמה אתרים שונים), ואפשר אפילו לדבר עם רובוט (בצ'אט ובתוכנת מסרים מיידיים).

2. באינטרנט אפשר לעשות פרויקטים משותפים עם אנשים, בלי לפגוש אותם מעולם. "הונוריה בסיברצפאציו" היא אופרה שנכתבת במשך שנים בידי אנשים ברחבי העולם, דרך האינטרנט. עשרות אנשים תרמו לליברית של האופרה אריות ושירים המבוססים על האופן בו נוצרים ומתנהלים יחסים וירטואליים. גיבורי האופרה שרים ומדפיסים את מילותיהם באינטרנט, מה שמוביל לאי-הבנות, לעימותים, להארות פילוסופיות, לסכנות ולאהבות. בווירג'יניה שבארה"ב מועלה בימים אלה מחזה, "עולמות רחוקים", שתהליך הליהוק שלו - אודישנים - התבצע דרך האינטרנט. יש חברות אינטרנט שנוסדו והופעלו בידי אנשים שלא נפגשו פיזית, ספרים שנכתבו במשותף ופרויקטי מחקר חשובים חובקי-יבשות.

3. באינטרנט (למשל ב-www.deviantdesires.com) אפשר למצוא תוך שניות אישור ושותפים לכל חיבה מוזרה וסטייה אפשרית, החל באוננות לדולפינים, דרך גברים בוגרים שאוהבים להתלבש כתינוקות ועד סקס עם דובוני פרווה. לא מזמן אפילו קראנו על קניבל גרמני, שמצא דרך האינטרנט מישהו שהסכים לבוא אליו ו"לתרום" את איבר המין שלו לסעודה משותפת.

4. באינטרנט אפשר למכור לקנות כל דבר שהוא (בעיקר באתר המכירות הפומביות www.ebay.com). ניתן להשיג שם משרוך ועד נעל (נעל שמאלית אחת יחידה), קטלוגים ישנים של מוצרים המכילים אזבסט, הקלטות נדירות, ואפילו עיירה שלמה. בנובמבר 2002 הוצעה באיביי העיירה החקלאית ברידג'וול, 332 דונם, עשרה בתים, במדינת קליפורניה, כולל ציוד מכני כבד. הבעלים, אליזבת לאפל, קיבלה הצעה של איש עסקים מקומי -1.77 מיליון דולר. באינטרנט אפשר גם לעשות קניות בשלוש לפנות בוקר, בסופרמרקט ישראלי או בחנות חזיות באוסטרליה הרחוקה. אפשר לסמן מראש מושב במטוס או באולם קולנוע, ואפשר (בחנות www.crazyshop.co.il) לקנות כוכב, או חלקת אדמה על הירח.

5. באינטרנט אפשר להפיץ במהירות הבזק, ובחינם (דרך האימייל) כל דבר, החל ממתיחות, דרך סרטונים מצחיקים ובקשות לתרומות דם, ועד דואר זבל וספרים אלקטרוניים שלמים (www.classic-novels.com). ואם בספרים עסקינן, רק באינטרנט אפשר לרשום ספר שקראת, "לשחרר אותו לחופשי" במקום כלשהו על פני כדור הארץ ולעקוב (דרך האתר www.bookcrossing.com) אחר מוצאותיו. ורק באינטרנט אפשר לראות סופרת - קרול מסקורון - מחברת את הרומן הבא שלה בלבוש חווה
(www.nakednovelist.com.)

6. באינטרנט אפשר להיות נוכח בניתוח בלי להיות חולה, רופא, אחות או סטאז'ר. אפשר גם להיות נוכח בלידה של מישהי זרה בלי להיות חבר צוות רפואי. טכנולוגיות הוועידה מאפשרות לאנשים בכל העולם לצפות בביצוע פרוצדורות רפואיות בזמן אמת, ומאפשרות גם לרופאים ולמנתחים לבצע פרוצדורות כאלה מרחוק. באינטרנט אפשר לראות גם אילו דברים מוזרים התגלו בצילומי רנטגן בפי-הטבעת ובמעיים של אנשים, החל בבקבוק, דרך ויברטור, ועד יציקת בטון (www.well.com/user/cynsa/newbutt.html).

7. באינטרנט אפשר לבקר כמעט בכל מקום בעולם, בלי לצאת מהבית. בעזרת טכנולוגיית אייפיקס, למשל, ניתן לסייר בגן הבאהי בלי לנסוע לחיפה, לבקר במוזיאון הרמיטאז' בלי לנסוע לסן פטרסבורג, ולשוט בספינת תענוגות בלי לסבול ממחלת ים. אפשר לראות דרך מצלמות המשדרות לאינטרנט את חופי הוואי, לנסות לגלות את המפלצת של לוך נס, לעקוב אחרי החיים במושבת נמלים, להציץ למתרחש באזור מיתקן המים הקרים במשרד, לצפות באירועים של סוכנות החלל האמריקנית, לבדוק מה מצב הגלים בחופים השונים וכמה שלג הצטבר בחרמון (www.isracam.co.il), לראות סנאי באלסקה, פיצריה בסולט לייק סיטי, פנדות ודובי קוטב בגן החיות של סן דייגו, ואפילו לנסות לאתר רוחות רפאים בפעולה (www.hereontheweb.com/webcam2.htm). מי שלא אוהב הפתעות, יכול גם לבדוק מראש משתנות ברחבי העולם (www.urinal.net.)

8. באינטרנט, בעזרת מנוע חיפוש טוב כמו גוגל ואמצעי חיפוש מקוונים אחרים, יכול אזרח מן השורה לברר תוך שניות דברים על אדם אחר, ללא הסכמתו או ידיעתו - מספר טלפון לפי השם, פרטים על תחביביו של האדם ואיפה הוא למד בתיכון
(www.hevre.co.il). לתופעה קוראים "גוגלינג", והיא הופכת כל אדם המחובר לאינטרנט לבלש פרטי בפוטנציה. בדרך זו אפשר גם למצוא אהובים שנעלמו ביבשת אחרת, אפילו אחרי שנים. כמובן, מנועי החיפוש ומאגרי המידע נועדו לא רק לשם חיטוט. באינטרנט אפשר למצוא מידע מכל סוג שהוא, על כל דבר שבעולם - מחלות נדירות, התמכרויות, דרכי נדידת הציפורים, ספרים בספריית הקונגרס (או בספריית בית אריאלה בתל-אביב), מי-אמר-למי, מי מת ומי עוד לא, ואפילו - את השמות העבריים של סרטים שהופצו בארץ.

9. באינטרנט יכול אדם לשתף את כל העולם בוזמנית בדברים האינטימיים ביותר של חייו. התחילה בזאת ג'ניפר רינגלי (www.jennicam.org), ג'ינג'ית אמריקנית ממושקפת ושובבה, שמאז 1996 משדרת את חייה במצלמת רשת. אליה הצטרפו רבים אחרים, כולל המוני בנות בגיל העשרה, שמפרסמות (www.1stflirt.com) את חייהן באינטרנט ומבקשות ממעריציהן מתנות תמורת העונג לצפות בהן, וזוגות מבוגרים המשוויצים בתמונות העירום שלהם (www.voyeurweb.com). האקסביציוניזם ההמוני אינו נעצר בתמונות: לפי הערכה שהתפרסמה באחרונה ב"לוס אנג'לס טיימס", בין 200,000 ל-500,000 איש כותבים בלוגים - יומני רשת. מדובר במסמכים מקוונים המתעדכנים חדשות לבקרים וכוללים מחשבות, הגיגים ומידע, שאנשים פרטיים בוחרים לשתף בהם את הזולת. לפעמים, הבלוגים האלה כוללים מידע חשוב, שהופך את בעליהם לעתונאי מצוטט (המידע הראשוני על ביל קלינטון, מוניקה לוינסקי והסיגר התפרסם בעתון אינטרנטי עצמאי שכזה, של מאט דראדג').

10. באינטרנט יכול ילד בן שבע מישראל לשחק סנוקר עם בחור בן 30 מניו-יורק, באתר יאהו משחקים, למשל (games.yahoo.com), שם אפשר למצוא בכל רגע נתון לפחות 100,000 אנשים אחרים לשחק איתם מרחוק בעשרות משחקים, כמו שחמט, דמקה, מהג'ונג, בינגו, משחקי מילים ודומינו. שלא לדבר על תופעות כמו - EverQuest.com משחק רשת בו משתתפים בוזמנית רבבות בני אדם מכל העולם.

11. באינטרנט יכול פרופסור מכובד לפסיכולוגיה לנהל מריבה פומבית רצינית וטעונת אמוציות עם מישהו בשם "פינוקיו", על אופן ניהול פורום. הפורומים - קבוצות דיון מקוונות - מאפשרים לדבר על כל דבר שבעולם, עם אנשים מכל הסוגים, שבוחרים להשתתף באותו פורום. באתר תפוז, אתר הקהילות המוביל בישראל, מתקיימים עשרות, אם לא מאות, פורומים שונים). הרוחות בפורומים יכולות להיות סוערות מאוד, פעמים רבות בגלל דברים שטותיים ביותר, ובמקרים רבים סביב אופן הניהול עצמו. במקביל, נוצרים פורומים אד-הוק סביב ידיעות המתפרסמות באתרי חדשות. מדובר בטוקבק (Talkback) - תגובות על הידיעה העתונאית, ובתגובות לתגובות, והשרשרות שנוצרות נמשכות לפעמים לאורך מאות הודעות.

12. באינטרנט אפשר להתאהב במישהו או במישהי עד קצות האוזניים ולקיים איתם יחסי מין (סייבר סקס) - בלי לגעת בהם או להריח אותם. מה שבעבר הרחוק לקח ימים, שבועות וחודשים, לפי קצב הגעת הדואר, מתרחש עכשיו תוך דקות, או שעות, בזכות הדואר האלקטרוני והמסרים המיידיים. בניגוד לקווי הטלפון הלוהטים, באינטרנט אפשר גם לראות את האדם שבצד השני, וזאת לא שיחת חוץ, גם אם הוא בארץ אחרת. לפעמים ההתאהבות הזאת אינה עומדת במבחן המציאות, אבל במקרים רבים, נוצרים כך זוגות, ואפילו מוקמות משפחות. בזמן האחרון מדענים ביצעו בהצלחה ניסוי המאפשר נגיעה במשהו מרוחק, דרך האינטרנט, ויש גם ניסויים להעברת ריחות. רק באינטרנט, אגב, יכולים בעל ואשה לנהל ביניהם רומן סוער, בלי לדעת שזה הם (פרשת נריידה ופוסידון ).

13. באינטרנט אפשר ליהנות בחינם או בכמעט חינם ממוסיקה, משחקים, תוכנות, עתונים, ספרים, סרטים, סקס וייעוץ. תחנות רדיו מכל העולם משדרות דרך הרשת, ואפשר לקרוא עתונים, ספרים ועצות של מומחים. בנוסף, רשתות צ'אטים כמו IRC, אתרי אינטרנט והתוכנות לשיתוף קבצים כמו קאזה (Kazaa), מאפשרים "לקטוף" כל שיר, תוכנה, משחק, תמונה, מסמך או סרט שנמצא במחשב של מישהו אחר המחובר לתוכנה ומוכן לשתף את הזולת באוצרותיו.

14. באינטרנט יכול אדם להיות מורשע באונס של קטינה שאינה קיימת. ביילי צ'ן, גבר במיטב שנותיו, נחשד והורשע בפיתוייה של ג'ולי, ילדה בת 13 שהיתה למעשה שוטר בן 47. הוא פגש את "ג'ולי" באינטרנט, התכתב איתה ובא להיפגש איתה במוטל, אז נעצר בידי משטרת דאלאס. מקרה דומה קרה לפטריק נוטון, לשעבר בכיר בחברת אינטרנט מבית דיסני, שקרא לעצמו בצ'אט "סיאטל הלוהט" והתכתב עם ילדה וירטואלית בת 13, שהיתה למעשה צמד סוכני הבולשת הפדראלית.

15. באינטרנט יכול אדם לדעת בדיוק כמה הוא שווה. אתר www.humanforsale.com מציע לגולשים לברר מה מצב המניות שלהם בשוק הבשר. לפי ארבעה פרמטרים בסיסיים (פיזי, מנטלי, אורח חיים, אישיות), מוצמד ערך כספי לכל אדם ואדם. יש גם אתרים, בהם גולשים אחרים נותנים לאדם ציונים, לפי תמונתו, בלי כחל וסרק.

16. באינטרנט יכול אדם לדעת - לפחות תיאורטית - כמה זמן נשאר לו לחיות. שעון המוות (deathclock.com) מחשב, לפי תאריך הלידה, המין וסוג האישיות (אופטימי, פסימי, ניטארלי) מהו תאריך המוות וכמה שעות נשארו עד אז.

17. באינטרנט אפשר להיות "זבוב על הקיר" - לעקוב, מבלי להיראות או להישמע ומבלי להתערב - אחרי שיחות אינטימיות של בני המין השני, או של המבוגרים, המתנהלות בצ'אטים ובפורומים פתוחים.

18. באינטרנט אפשר להפיץ באופן מסודר רכילויות על בחורים שמתנהגים לא יפה. באתר www.thedicklist.com מתפרסמת רשימה של גברים כאלה, חלק מאתר ותיק ומשעשע בשם "עקרת הבית הממורמרת" (www.disgruntledhousewife.com), בה ניתן לחפש "שמוקים" לפי שם, מיקום או נושא. בעצם, באינטרנט אפשר להפיץ, באופן מסודר או לא מסודר, ובתפוצת נאט"ו, רכילות - נכונה או לא - על כל אחד ועל כל דבר.

19. באינטרנט אפשר למצוא מעריצים-אחים לכל סדרה שמתקיימת או התקיימה אי פעם ולכל אמן, נידח ככל שיהיה, חי או מת. מעריצים נלהבים של דוגמניות סוג ז', מחברי סיפורי-המשך לסדרות נוסטלגיות, אספני מזכרות ובכלל - נשמות תאומות לכל תחביב שאפשר להעלות על הדעת.

20. רק באינטרנט אתה אף פעם לא לבד.

כתובת ישירה לדף זה www.perkol.itgo.com/only.htm

הדפסים בלעדיים על חולצות, תיקים וספלים

189