Sarit Perkol internet pages
כתבו לפרקוליתון

פילוסוף ברשת

21.3.2005

חיק הטבע של האינטרנט

הפעילות תחת כיפת השמיים תורמת מפחיתה מתח ודיכאון. סבסטיאן מוצא שלאינטרנט יש השפעה דומה, רק צריך למצוא איך להפעיל גם את הגוף

הנטייה היום, או הנטייה שלי, לפחות, היא לחפש באינטרנט תחליפים למציאות שמחוץ למחשב. יש באינטרנט אפילו תחליפים ראויים ליחסי מין, אבל דומה שאין תחליף לטבע. הטבע טוב לנפש, קובע מחקר חדש של אוניברסיטת אסקס מאנגליה. הממצאים מלמדים שפעילות בטבע, כמו טיפוס הרים, הליכה או דיג, קשורה להפחתת כעס, מתח, עייפות ודיכאון. זה טוב לגוף וטוב לנפש.

המחקר אינו מגלה את אמריקה. הצצה חטופה בספרים וסרטים רומנטיים מראה בברור את הנטייה שלנו לצאת אל הטבע כדי להביע אושר, או כדי להירגע. סצנת אהבה, די נדושה בסרטים, מתרחשת לעתים קרובות בטבע, על רקע של עלים מרשרשים, ציוצי ציפורים ופכפוכי נחל. אין כמו להיות ערומים בטבע, לצד בן או בת זוג אוהבים. התמונות המרטיטות ביותר הן של קיום יחסי מין על כר דשא מוריק בהרי האלפים, או על חולות הזהב של המדבר. ניתן לחשוב על אלווירה מאדיגן, הסרט שמוזיקת הנושא שלו היא הקונצ'רטו לפסנתר ולתזמורת מאת מוצרט. השיער הזהוב של הצעירה הדנית הנאהבת משתלב להפליא עם הצבע המזהיב של השיבולים הנעות ברוח.

ואיפה נמצא את הטבע הזה באינטרנט? דומה שבהקשר הזה, האינטרנט הוא כישלון חרוץ. גם אם הטכנולוגיה תתפתח לתקשורת אינטרנט אלחוטית במרחק קילומטרים מהישוב הקרוב, עדיין הנוכחות של המחשב הנייד, המידע שבתוכו, קשר האימייל עם קרובי משפחה וחברים, הפרסומות ומה לא, יוצרים חוויה שעלולה לחבל בהנאה מהטבע. אפשר להבין משורר שיוצא עם מחברת לכתוב בטבע; נייר הוא לא יותר מאשר נייר, הוא לא מפריע לחוות את הטבע. המחשב כן, בהיותו מכיל עולם ומלואו.

אבל, מהו בעצם הטבע עבורנו? האם הטבע הוא ציוצי ציפורים, משבי רוח קלים ונוף מרהיב, או משהו מעבר לכך? הטבע הוא אשליה של מפלט מהחיים הסואנים. אנחנו מייחסים לו שקט, התבודדות, התרחקות, שלווה וניתוק. זוג אוהבים המתגפף על פסגה של הר, מתחת לעץ הבודד שהותירו בו הרוחות, מחפש את האשליה של היציאה מהחיים השוטפים - אהבה שהיא גם ניתוק כביכול מהורים, בעלים ונשים, חברים, קנאים, רוקמי מזימות ורכלנים. הציפורים חשובות בתור תחליף לרעש של מכוניות, האוויר הצח חשוב בתור תחליף לריחות של תעשייה, המראה הירוק חשוב בתור תחליף למראות של בטון ואספלט, והשמיים הכחולים חשובים בתור תחליף לחברה כולה.

אבל יש גם תחליפים אחרים. האינטרנט מעניק לנו אשליה של ניתוק לא פחותה מזו של הטבע, והוא עושה זאת לעתים בצורה טובה יותר מהטבע. הוא מאפשר לנו להתנתק מהמציאות לפרקי זמן ארוכים יותר, לעתים מזומנות יותר, אפילו בכל יום, ובאמצעים זמינים יותר. ההתחברות לאינטרנט אינה דורשת יום חופש, נסיעה ארוכה, או הכנות מיוחדות (לאחר ההתקנות הראשוניות). ואין כמו האינטרנט, גם אם הוא עולם ומלואו, כדי ליצור אשליה שמאפשרת להתעלם מכל השאר, להתבודד, לתנות אהבים, לברוח ולהתנתק. אפשר להגיף חלונות ותריסים ואפשר גם בלי. אפשר לשמוע קולות לפי בחירה ואפשר גם בלי.

עם זאת, עד כה טרם נמצא פתרון למאמץ הגופני המתאפשר בטבע. אמנם רוב היוצאים אל הטבע פורשים שמיכה, הולכים לאיטם בין העצים, או יושבים יום שלם עם חכה ביד, אבל יש גם אחרים שהטבע בשבילם הוא גם, ואולי בעיקר, פעילות גופנית נמרצת.

ייתכן שגם במקרה זה מוביל תחום הסקס, עם השיטות לפעילות מינית בין-מחשבית, את כיוון התפתחות הטכנולוגיה.

סבסטיאן

הגיגים קודמים: www.perkol.itgo.com/sebastian14-3-5.htm

כתובת ישירה לדף זה: www.perkol.itgo.com/sebastian21-3-5.htm

123