Sarit Perkol internet pages


שלומצי המלכה היא גברת עירומה

מאת שרית פרקול

הבלוגרית העברית הראשונה נחשפת לאחר ארבע שנות כתיבה: הילדה "שלומצי" היא דקלה קידר, סופרת בת 28. והיא בכלל לא ידעה שהיא כזאת

מעריב אינטרנט 2.2.2004

Shlomtzi blog

כשהתחילה דקלה קידר לכתוב את הבלוג שלה, "יומנה של שלומצי", לפני ארבע שנים, הכל היה כאן רק חול וחול, פחות או יותר, מבחינת היומנים המקוונים. ישראבלוג עוד לא היה אפילו חלום רחוק, שלא לדבר על הבלוגיאדה ב"תפוז", אתר-האם של שלומצי. למעשה, היא עצמה לא ידעה שהיא כותבת בלוג. "יום אחד אחותי שאלה, מה עם איזה פוסט בבלוג שלך, ואני אמרתי לה 'מה זה פוסט? מה זה בלוג?'", הודתה קידר, 28, כשהתקשרתי אליה בעקבות החשיפה הדרמטית ביומנה: הילדה "שלומצי", שריכזה סביבה קהילה וירטואלית מסורה של בני נוער, אינה ילדה.
בשבת שעברה נכתב הפרק האחרון ביומנה המקוון של שלומצי. התברר שבעידן הפורומים והבלוגים, עידן בו הגולשים מייצרים בעצמם - ולגמרי בחינם - את התכנים, אין יותר מקום באתר תפוז לתוכן מערכתי המיוצר במיוחד עבור הפורטל. היומן של שלומצי היה השריד האחרון מימי ערוצי התוכן הענפים של תפוז.
"אם כבר פרק אחרון, הרי לפי החוקים צריך שיקרה משהו, משהו גדול, משהו דרמטי, משהו אמיתי, וזה לא רק בשורת הפיטורים שהפכה אותי לויקי כנפו של האינטרנט", היא כתבה בפרק 77. המשהו הגדול והאמיתי היה וידוי: "קוראים לי שלומצי, אבל קוראים לי גם דקלה. התחלתי לכתוב את היומן בגיל 14 וחצי, אבל בעצם הייתי בת 24. אני גם גרה במושב והולכת לתיכון לאמנויות, אבל אני גם גרה בתל אביב. אני גם כותבת יומן, אבל אני גם כותבת סיפורים בחיים האמיתיים". בקיצור, נסתם הגולל על שלומצי הנערה. כותבת יומן הנעורים האישי התגלתה כאשה בשלה, היום בת 28 ונשואה, שכותבת באתר הנשים השובב "בננות" ואף פירסמה ספר למבוגרים, "הגברת העירומה".
בפרק הפרידה ביומן המקוון הסבירה קידר, שהיא לא הרגישה שהיא ממש משקרת במצח נחושה, אלא סתם עוקפת את האמת: "מסתבר שהחיים של המבוגרים והחיים של המתבגרים, לא כל כך רחוקים זה מזה". גם לה יש אחות קטנה, יש לה אח פעיל פוליטית, הורים גרושים, חברות טובות וחתולה. "אומנם התרחקתי כמה שנים (אוקיי! עשר!) משנותיי בתיכון, אבל בימים ההם למדתי בתיכון תלמה ילין במגמת תיאטרון, ואפילו את ההרפתקאות ושברוני הלב שלי מבנים, לא הייתי צריכה להמציא. הכל היה שם. הכל נמצא כאן, בחיים שלי כבוגרת".
התגובות בפורום "שלומצי" בתפוז, קהילה המתקיימת סביב היומן המקוון, היו מתונות יחסית. יעל כתבה: "אווווף... אני כל כך מעוצבנת... כי את כל הדבר הזה כתבתי לשלמוצי בת עוד מעט 18 ולא לדקלה בת 28 כבר, שבטח בשבילה זה די טיפשי". אבל אפילו יעל כתבה מיד לאחר מכן, שהיא לא ממש כועסת יותר, "סתם מין תדהמה כזאתי". וקידר, עדיין בכינוי שלומצי, כתבה: "אני יכולה להבין את האכזבה ואת הניפוץ של האמונה".
בראיון למעריב אמרה קידר, שזה די מדהים, שאף אחד בעצם לא היה מזועזע. אמנם התקיפו אותה במסרים ובשאלות אישיות, אבל היא ענתה בנחת לכולם. הבדל של שמיים וארץ לעומת מקרה החשיפה של "טאי", מנהל פורום בתפוז, שהתגלה כאשה מבוגרת.

בכוונה לא יצרתי קשר אישי עם הנערים

קידר, שעבדה בתפוז גם באותה תקופה, אומרת: "במקרה של טאי, היא ניצלה אנשים, לקחה מתנות וכסף. ואנשים גם ממש פיתחו בה תלות רגשית. אני מאוד שמרתי על הנערים והנערות. מבחינה אישית לא יצרתי קשר עם אף אחד מהם".
עם זאת, היא עברה הרבה מאוד יחד איתם. "זו קבוצה קטנה אך איכותית להפליא של בני נוער שעברנו יחד הרבה. סבא וסבתא שמתו, בחורה רוסיה שבת דודתה נהרגה בפיגוע בדולפינריום. מין גיל כזה שמתמודדים בו בפעם הראשונה בחיים עם הרבה דברים בחיים. חזרתי במכונת הזמן אחורה, לימי תלמה ילין וכל הדברים שהעסיקו אותי. פתאום, בזכות הפידבק שלהם, שהיה כל כך אינטליגנטי ורגיש, ובוגר ומבין, הבנתי שההבדל בינינו לא כזה גדול, והדברים שמעסיקים אותי היום הם בהחלט דברים שהעסיקו אותי אז", היא מספרת.
בינתיים היא ממשיכה עם פורום שלומצי. לא נראה לה שתפתח בלוג עצמאי. אולי, היא תכתוב על זה ספר. אחרי הכל, היא אומרת שהצטברו כבר 500 דפי יומן. ואם לא היו באים מתפוז ואומרים לה שזה נגמר, "עדיין מבית אבות עוד הייתי יושבת ומקלידה, כי לא היה לי אומץ להפסיק את זה בעצמי".

היומן של שלומצי: www.tapuz.co.il/klemantina/shlomtzi
פורום שלומצי: www.tapuz.co.il/tapuzforum/main/forumpage.asp?id=154
פרשת טאי: www.perkol.itgo.com/managers.htm

העולם על פי - סקירת בלוגים @ The World According to

רכילות בעולם הבלוגים Blog Gossip

כתובת ישירה לדף זה: www.perkol.itgo.com/shlomtzi.htm


59