Sarit Perkol internet pages
מארגנת החתונות

מאת שרית פרקול

"במזל טוב החלטתי להינשא, זה החלק הקל. ועכשיו, צריך לארגן חתונה. וזה כבר יותר קשה", מספרת שמרית פינקל על החודשים המלחיצים למדי שקדמו לחתונתה, בינואר השנה. "בימינו, כשלרשות המתחתנים עומד ערב רב של מותגים, נותני שירות, גני אירועים ואולמות, הבחירה קשה ומבלבלת".

פינקל, 28, דוקטורנטית המתמחה בביולוגיה ימית, שבמקרה יש לה אחות כתבת אינטרנט, החליטה לנסות להיעזר במדיום הזה. "בהתחלה נכנסתי למספר אתרים כמו 'חתן כלה', 'מתחתנים' ו'אינדקס', ושלפתי מהם רשימות ספקים - תקליטנים, צלמים, שמלות כלה, קייטרינג ואולמות. הכל מחולק לקטיגוריות, ולרוב כולל גם המלצות אישיות של גולשים. בחלק מהאולמות גם אפשר היה לערוך סיורים וירטואליים באתר. בהמשך, כשכבר התחלתי לסגור עסקאות בשטח, חיפשתי פידבקים ספציפיים על בעלי העסק שלי".

לצורך הפידבקים, היא התחברה לפורום הפופולרי של "מתחתנים ברשת". קודם כל היא קראה את ההודעות הקיימות, ואחרי שהבינה את הקטע, העזה גם לשאול שאלות ולהתערב על בסיס יומי בפורום. "מצאתי שם אנשים שהמליצו בחום על ספקים שבהם השתמשו בחתונתם הם, אך גם פיברוקים לרוב של אנשים שכל מטרתם להשמיץ (אולי מטעם חברות מתחרות). במקרים מסוימים זה היה יותר מבלבל מעוזר, שכן קיבלתי תגובות צולבות. למשל, לגבי הקייטרינג שאיתם בדיוק סגרתי, קראתי בפורום מצד אחד שבחים, מצד שני טענות על הרעלות קיבה המוניות". לדבריה, "בכל צעד לאורך הדרך לחופה נעזרתי בפורום, כולל בהקשר של סידורי דת - רבנות, מקווה וכדומה - ובעיקר, מה לעשות ביום החתונה כדי לא להשתגע". למעשה, גם אחרי החתונה היא חזרה לפורום, לפרסם את כתובת אתר החתונה עם התמונות ולגרוף תגובות מתפעלות. "באחרונה אף ניסיתי למכור דרך הפורום את שמלת הכלה שלי (ללא הצלחה מרובה)", היא מספרת, "וקיבלתי תגובה ממשהי שמכירה את בעלי וזיהתה אותו מתמונות החתונה שצירפתי. אז הוא קיבל ד"ש חמה און-ליין".

תעשיית החתונות, למרות כל הגירושין ולמרות המצב הכלכלי, נראית פורחת. ברחוב דיזנגוף בתל-אביב נסגרות כמעט כל החנויות, אבל חנויות לממכר שמלות כלה נפתחות כאילו כלום. ובאינטרנט, קל מאוד להלביש על אתר ייעודי אחד את "כל מה שצריך" לארגון חתונה. הרשת היא "מארגנת החתונות" האולטימטיבית. אפילו לא צריך להתרוצץ וירטואלית בין אתרים, אפשר למצוא בפורטלי החתונות למיניהן את הכל: אולמות, קייטרינג, צלמים, רבנים, שמלות, נעליים, ז'קטים לחתנים, לימוזינות, תכשיטים, שירותי בר, מוזיקה, כתובות, איפור מקצועי, חינה, נאומים וברכות, ניסוח הסכמי ממון - וגם הצעות לירח דבש ולמשכנתאות. האתרים מציעים כלים מקוונים, כמו ניהול רשימות מוזמנים, רשימת מטלות, רשימת מתנות, ניהול תקציב ועוד. הכל, חוץ מחתן.

בועז כהן מפורטל "מתחתנים ברשת", מוצר נלווה לקטלוג הוותיק "מתחתנים", אומר שבדרך כלל, מתחילים לגלוש באתר שמונה-תשעה חודשים לפני החתונה, כשכל גולש נשאר בין 25 ל-35 דקות ברציפות בכל כניסה שלו לאתר. לדבריו, הרוב הכמעט מוחלט של הגולשים עוזבים את הפורום אחרי חתונתם, אבל יש אחוז קטן מאוד שבכל זאת חוזרים לגלוש, "אולי מפני שנקשרו רגשית לאנשים האחרים ולחוויית השיתוף".

בין הנושאים שנידונו בפורום תוך יומיים בשבוע שעבר: "זר כלה - בעד או נגד?", "מחפש אינפורמציה על שרותים ניידים לחתונה בחצר", "מחפש רעיונות לשיר יציאה מהחופה", "מתלבטים בין ארבעה צלמים - צריכה עזרה דחוף!!!", "מישהי מכירה שמעה על תופרת בשם לודמילה", "למישהו יש מושג איזה אחוז מכלל המוזמנים צריך 'להוריד' בשביל החישוב הסופי?", "אפשר לקבל המלצות על רב! דחוף", וגם הודעה שכותרתה: "להתראות כולם אני לא מתחתן חברתי עזבה אותי".

את הפורום של האתר מנהלת קרן סקאל-שקד, שגם עורכת את הקטלוג השנתי. בהתייחס להערה לגבי האלמנטים המסחריים המשתרבבים לפורום אומר בועז כהן: "כ-90 אחוזים מהגולשים באתר הן גולשות. אחוז הגברים באתר אמנם גדל בשנה האחרונה, אך עדיין יש רוב מוחלט לבנות המין החכם והיפה יותר. הגולשות האלה מספיק חשדניות ונבונות מכדי לבלוע צפרדעים שמנסים כל מיני גורמים מסחריים לשתול בפורום. בכל מקרה, אף אחת מהגולשות אינה קונה מוצר כלשהו מספק שירות, מבלי לקבל המלצות ברורות ממישהי שהיא מכירה היטב באתר עצמו. מעורבות מנהלת הפורום בתכנים באה לידי ביטוי במחיקת מספרי טלפונים או פירסום בולט ובוטה". באחרונה רכש אתר מתחתנים את אתר "כמה כסף", תוכנת לחישוב כמה כסף לרשום בצ'ק. לדברי כהן, בשבועיים הראשונים לקיומו באתר נרשמו בו כ-300,000 כניסות.

לא רק נושא הכסף, כמובן, מעסיק את המתחתנים. באתר "חתן כלה" ניתן לקרוא מדריך למתחתן המתחיל, איך בודקים מהי טבעת כשרה או פסולה, עשר שיטות הרפייה והרגעה ליום החתונה, ואפילו, תחת הכותרת "ריקוד גורלי", איך להתאמן לקראת הסלואו חתן-כלה המסורתי כדי לא להתפדח לעיני כל האורחים.

כתובה חילונית ונישואין בלאס וגאס

האינטרנט מציע גם מידע עיוני ומעשי רב למי שמתעניין בחתונות בלתי קונבנציונליות. באתר "טקס" של מכון הטקסים החילוני יימצאו את מבוקשם זוגות חילוניים, שאינם מעוניינים לדרוך על מדרגות הרבנות, אבל בכל זאת רוצים טקס יהודי, עם סמלים וברכות מסורתיים. באתר נכתב, שטקס הנישואין החילוני "איננו מוכר עדיין לצורך רישום נישואין במדינת ישראל, ולכן הוא מהווה לעת עתה טקס משלים לנישואין אזרחיים במדינה אחרת, או להסכם חיים משותפים". באתר ניתן למצוא דוגמה של כתובה חילונית, וכן הצעות מקיפות, כולל תמחור מדויק, לחבילות נישואין בקפריסין. למי שקפריסין נראה לו קרוב או שגרתי מדי, אתר 4321 מציע מידע על נישואין באיטליה, במלטה ובלאס וגאס.

על הצד היותר עיוני אפשר לקרוא בהרחבה באתר "נישואין חופשיים" - אתר הפורום למען בחירה חופשית בנישואין. מדובר בקואליציה של עשרות ארגונים ותנועות, העוסקים בתחומים כמו זכויות אדם, מעמד האשה, זכויות עולים, פלורליזם דתי, חופש דת ומצפון, סובלנות וצדק חברתי. מטרתו המוצהרת של הפורום: שכל אדם יוכל לממש את זכותו הבסיסית להינשא בישראל על פי בחירתו ומצפונו. באתר נכתב על מצב הנישואין בישראל, על נישואין אזרחיים, קונסרבטיביים ורפורמים ועל הסכמים לחיים משותפים.

מי שמחפש אלמנטים מיוחדים לחתונה, לא בהכרח מתחת למים או תוך כדי צניחה חופשית, מוזמן לבקר באתר המספר על חתונות ברחבי העולם. אפשר לקרוא שם על מנהגי כלולות בהודו, בסין, בגרמניה, בהונג-קונג, במקסיקו, בקוריאה, בברזיל, באינדונזיה ועוד. למשל, אולי מישהו ירצה לאמץ את מנהג סיני של תפוח תלוי על חוט, והחתן-כלה צריכים לנגוס בו שניהם יחד, עד ששפתיהם ייפגשו. או את טקס הדלקת הנרות הקולומביאני. ואולי את המנהג בטורקיה, לפיו החברות של הכלה רושמות את שמותיהן בתוך נעליה, ואחרי הטקס, אם אחד השמות נמחק לבלי הכר - סימן שהיא הבאה בתור לחתונה.

ולאחר החתונה, בשעה טובה, אפשר להזמין את החברים ואת בני המשפחה לראות את התמונות באינטרנט. למשל, באגף "החתונה שלנו" של אתר "חתונט". ויש גם כאלה שמקבלים מקרובי משפחה מתנה בדמות אתר אינטרנט מלווה, מזכרת דיגיטלית, כמו האתר שבנו החברים של איה ואופיר, עם ברכות, מידע על הזוג ועל המשפחה, וידאו קליפים, תמונות ואפילו חידון טריוויה על הזוג הטרי.

~ ~ ~ חתונה בכאילו ~ ~ ~

יש כאלה שעושים סקס וירטואלי, ויש כאלה שהעמיקו עד כדי כך את הקשר הווירטואלי, עד שהחליטו שהגיע הזמן למסד אותו.

אתר Live Wed מזמין אוהבים אינטרנטיים לחתונה וירטואלית. החתן והכלה מתבקשים לרשום את שמותיהם, ואז לעבור אל דף טקס החלפת שבועות הנישואין: "יקיריי האהובים, התכנסנו כאן כדי לאחד את האשה הזאת ואת הגבר הזה, בטקסט נישואין וירטואלי מכובד. אם מישהו יודע על סיבה טובה מדוע אין לאחד אותם עכשיו בטקס וירטואלי, יפתח פיו כעת - או ינצור אותו לעד".

החתן נשאל האם ייקח את הכלה להיות אשתו הווירטואלית, לאהוב, לנחם, לכבד ולשמור עליה בחולי ובבריאות, עד שהמוות יפריד ביניהם. בתורה גם הכלה נשאלת, אם תיקח את הגבר להיות בעלה הווירטואלי, האם תאהב, תנחם, תכבד אותו ותשמור עליו בחולי ובבריאות, עד שהמוות יפריד ביניהם.

השלב הבא הוא הקלדת טקסטים בתיבת דיאלוג באתר: "אני, פלוני אלמוני, לוקח אותך, פלונית אלמונית, להיות אשתי הווירטואלית, להחזיק בך מיום זה ואילך, לטוב ולרע, בעושר ובעוני, בחולי ובבריאות, עד שהמוות יפריד בינינו". הכלה מוזמנת אף היא לחזור על הטקסט שלה, בכתב. בתום החלפת נדרי הנישואין, נשמע באתר מארש החתונה של מנדלסון, שלושה קופידונים מצלצלים בפעמוני החתונה, ונכתב: "על פי הסמכות שניתנה לי, אני מכריז עליכם כעל בעל וירטואלי ואשה וירטואלית. אתם רשאים להתנשק עכשיו".

בתום הטקס מקבלים תעודת נישואין עם שמות החתן והכלה, אותה ניתן להדפיס ולמסגר. בשעה טובה. (למי שמתעניין: לא, זה לא תופס מבחינה משפטית).

אתרי חתונות

www.mitchatnim.co.il מתחתנים
www.hatankala.co.il חתן-כלה
www.index.co.il/wedding.htm אינדקס חתונות
www.hatunet.co.il חתונט
www.marrinet.com מרינט
www.lalo.co.il אישור מוזמנים
www.tekes.co.il/marriage.html מכון הטקסים החילוני
www.4321.co.il/weddingcenter חתונות אזרחיות
www.freemarriage.org.il נישואין חופשיים
www.newfamily.org.il משפחה חדשה - חתונות אזרחיות
www.weddings.co.il/index00.htm חתונה רפורמית
www.hatunaonline.co.il חתונה אונליין (שירות בתשלום)
www.inrays.com/wedding החתונה של איה ואופיר
www.topics-mag.com/internatl/weddings/wedding-page.htm חתונות בעולם
www.camacesef.co.il כמה כסף להביא
www.livewed.com חתונה וירטואלית
Weddings forum at Tapuz פורום חתונות בתפוז
Weddings forum at Nana פורום חתונות בנענע
Weddings forum at Ynet פורום חתונות בווינט
Inspot - shop for weddings חנות למתחתנים

אהבה ברשת: www.perkol.itgo.com/love.htm

שידוכים והכרויות: www.perkol.itgo.com/matchmaking.htm

אתרי גירושים: www.perkol.itgo.com/divorce.htm

כתובת ישירה לדף זה: www.perkol.itgo.com/wed.htm

174