Sarit Perkol internet pages

הנשים משתלטות על הרשת

מאת שרית פרקול


statue by Rachel Perkol
פסל של רחל פרקול

את אוטוסטרדת המידע, כמו את כבישי האספלט, סללו גברים. אבל כמו בחיים האמיתיים, גם באינטרנט יש יותר ויותר "נהגות". לפי התחזיות, עד שנת 2002 יהוו הנשים יותר ממחצית מאוכלוסיית האינטרנט הבוגרת. חברות ומשרדי פרסום מתעמקים עכשיו יותר מתמיד בשאלה המפורסמת של פרויד: מה הנשים רוצות?

ישירות לכתובות אתרים

מעריב, 28.1.1998

אילו היו אומרים לי לפני חמש שנים, שיבוא יום ואני אשב בהתנדבות בלילות מול המחשב בבית, הייתי עונה שכן, בטח, ואני גם אניף את דגל ישראל על הירח. האמת היא, שעד לפני ההתחברות לאינטרנט המחשב היה בשבילי רק כלי עבודה. נכון, ילדים וגברים גם השתמשו בו כדי לשחק טטריס ופאקמן ודום, אבל מה יש לי לחפש במחשב אם אני לא מוכרחה?
ואז באה האינטרנט ושינתה הכל. פתאום הסתבר, שהמחשב הוא לא רק קופסה, אלא שער לעולם הגדול. לא רק כלי עבודה, אלא צעצוע, ועוד איזה צעצוע. כזה שקשה להיפרד ממנו. עדיין אין לי הרבה מושג מה בדיוק יש בתוך המחשב, כמו שאין לי הרבה מושג מה יש מתחת למכסה המנוע של האוטו שלי. מה זה חשוב, כל עוד שניהם לוקחים אותי למחוז חפצי, בין אם זה על כביש אספלט, בין אם במה שנקרא "אוטוסטרדת המידע". את הכביש הזה, כמו את כבישי האספלט, סללו גברים. גם את המחשבים, כמו את המכוניות, בנו גברים. אבל כמו בכבישים, גם באינטרנט, יש יותר ויותר "נהגות" - ומספרן רק הולך וגדל.נשים מכשפות יהודיות

לפי מה שאומרים החוקרים, עד שנת 2002 יהוו הנשים בין 48 ל -52 אחוזים מכלל האוכלוסיה הבוגרת באינטרנט. נשים משתמשות באינטרנט לאיסוף מידע, מעצבות להן פינות משלהן עם שמות כמו "אמזונות" ו"סייבר גירלז", מקימות טבעות של אתרים ייחודיים, משתתפות בצ'אטים, בפורומים ובקבוצות דיון, קונות ברשת, מוכרות ברשת, כותבות ברשת, כותבות על הרשת, ובאופן כללי מנצלות את המדיום הזה כמעט כמו הגברים.
יש אינדקסים ומדריכים מיוחדים לענייני נשים, כמו WWWoman.com, בו אפשר למצוא קטיגוריות החל מאמנות, עסקים וממשל, דרך טכנולוגיה, משפחה וספורט, ועד לסביות, מו"לות ונשים בהיסטוריה.
באתר המרכז את טבעות הרשת, webring.com העליתי בחיפוש פשוט אחר המלה women לא פחות מ -600"טבעות" שונות. כל טבעת כזו מאגדת עשרות, ולפעמים מאות, אתרים המשתייכים לאותו נושא: טבעת נשים מכשפות, טבעת נשים יהודיות, טבעת נשים מכשפות יהודיות (כן, קוראים לזה "לילית"), טבעת של בונות אתרים, אופנועניות, מוסיקאיות, קומיקאית ועוד ועוד.
גם בתחום הסקס באינטרנט מקומן של הנשים לא נפקד, ואין הכוונה רק להשתתפות הפעילה של הנשים בתמונות פורנו. רונן אלון, מנהל האתר הישראלי סוכנות ארוטיקה בע"מ ,הכולל סיפורים ארוטיים בעברית, מעריך שלפחות שליש מהחומר אצלו באתר נכתב בידי נשים, וכשליש מחברי מועדון הקוראים של האתר הם נשים. אולי בזכות האלמוניות של הרשת, אלון מוסר שהסיפורים עליהם חתומות נשים לפעמים לא פחות גראפיים, ולפעמים גם אלימים, מהסיפורים של הגברים.

אתה בת?

נשים באות בהמוניהן גם לצ'אטים ולפורומים, אם כי מספרן עדיין נמוך ממספר הגברים בהרבה, ועדיין שמות נשיים מעוררים יותר אטרקציה. נסו להיכנס לצ'אט בתור אשה, אם אתם גברים, ותראו את ההבדל (למה יש לי הרגשה שכבר ניסיתם?). לכן אפשר לשמוע שאלות מצחיקות כמו "אתה בת?", וב"נטמיטינג" תוכנת הווידיאו-קונפרנסינג של מיקרוסופט המאפשרת מפגשים הכוללים וידיאו וקול, עדיין דורשים מאשה נטולת וידיאו לפחות להשמיע את קולה, כדי לדעת שאינה הומו מתחזה.
בכתבה שפירסמה ג'יין וויבר מ-MSNBC, היא הצביעה על כך ששני אתרי-העל המובילים לנשים, איי.וילג' (יותר מחצי מיליון חברים וחברות) וווימן.קום, מכינים את עצמם לקראת הנפקה ראשונה בתחילת השנה האזרחית. איי.וילג', ש -15 אחוז ממנו בבעלות אמריקה אונליין הוא אוסף של אתרים קהילתיים, בראשם פרנטס סופ. ווימן.קום הוא שירות מסן פרנסיסקו, המוכר בזכות אתרים כמו ווימנ'ס ווייר ומדריך ביאטריס.
קצת מספרים: לפי חברת המחקר פורסטר, ב-1998, בערך 43 אחוז מבין 51 מיליון המבוגרים המשתמשים באינטרנט היו נשים, שיעור שאמור לגדול ל -48 אחוז מתוך 85 מיליון המבוגרים באינטרנט בשנת 2001 ול-52 אחוז ב-2002. ביוני השנה היוו הנשים 52 אחוז מבין 12 מיליון המנויים של אמריקה אונליין, בהשוואה ל-16 אחוז בלבד ב-1994. באותו חודש גם חתמה אמריקה אונליין על עסקה לארבע שנים, בשווי של לפחות 12 מיליון דולר, עם חברת הקוסמטיקה פרגרנס קאונטר, להיות המוכרת הבלעדית של תמרוקים בערוצי אמריקה אונליין נבחרים. "הדמוגרפיה של הרשת מתחילה להיראות יותר כמו הדמוגרפיה של ארה"ב בכללותה", אמר לוויבר האנליסט פול נוגלוז.
לא זו בלבד שהנשים נכנסות יותר ויותר לרשת, הן גם מבקרות באתרי נשים, מגמה שהשתקפה, לפי המחקרים של פורסטר שצוטטו בכתבה, בגידול של 200 עד 300 אחוז בתנועה שנרשמה באתרים איי.וילג', ווימן.קום והום ארטס .
אתרים אלה מציעים לחברים בהם חשבונות דואר מבוססי רשת חינם וגישה לפורומים לחברים-בלבד, העוסקים בנושאים כמו ילדים, עבודה, בריאות, כושר, יחסים, כסף, בישול, קניות ועוד. למשל, בדף הפותח של ווימן.קום יש קישורים המצהירים בענייניות: מצאי מה שאת צריכה, היי בריאה, עשי כסף, בני קריירה, שחקי עם ילדיך, בדקי את ההורוסקופ שלך, לכי לקניות, הקימי עסק, שוחחי עם חברים, הכינו ארוחה, עשי תינוק, קחי צ'ופרים חינם.
באתר הנשים הישראלי נש"ר המתכונת די דומה, בתוספת הדגשים פוליטיים. כמובן, לא כל הנשים מבקרות באתרים הנשיים האלה, כמו שלא כל הנשים נרשמות למועדוני נשים בחיים "האמיתיים", צופות באופרות סבון או קוראות ירחוני נשים. מן הסתם, אשה שלא מחפשת דברים כאלה במציאות, לא תחפש אותם גם ברשת, ולהפך. במקביל לגידול מספר הנשים ברשת, מתחילות חברות כמו פרוקטר את גמבל ויונילבר, שמשקיעות מיליארדים בפרסום לנשים באמצעי תקשורת אחרים, להגדיל גם את תקציבי הפרסום באינטרנט.

כוח קנייה עצום

חברת הייעוץ ג'ופיטר קומיוניקיישנז צופה, כי עד שנת 2000 יוציאו נשים יותר מ-3.5 מיליארד דולר באינטרנט, על קניית מצרכי מכולת, בגדים וספרים. לפי כתבה שהתפרסמה בזי.די.נט ניוז, נשים מקבלות כ-70 אחוז מההחלטות לגבי קניות. בנוסף, נשים שמחוברות לאינטרנט הן בדרך כלל גם יותר משכילות ויותר אמידות מחברותיהן שאינן מחוברות, וגם בעלות גישה טכנולוגית טובה יותר. מקרב בעלי העסקים הקטנים, יותר נשים מגברים הקימו אתר לעסק שלהן.
אבל השאלה ששאל בזמנו פרויד, "מה הנשים רוצות?", נשארת לא ממש פתורה גם באינטרנט. חברות רבות מנסות להתמודד עם השאלה הזאת ולמצוא את הנוסחה הנכונה אל לבן - וכיסן - של הנשים ברשת. המומחים תמימי דעים, שהנשים, באופן כללי, משתמשות ברשת בעיקר כדי ליצור קשרים וכדי ללקט עובדות. הן נוטות לחבב את התכונות האינטראקטיביות של האינטרנט, אבל לא מתפעלות במיוחד מגלישה חסרת תכלית, או מהטכלוגיה - בניגוד לרבים מעמיתיהן הגברים.

ניגשות ישר לתכל'ס

"הנשים משתמשות ברשת כמו במכשיר, לא כמו צעצוע", אמרה לזי.די.נט ג'ינה קארובו, מייסדת ווימנ'ס ווייר. אנג'לה קאפ, דוברת האתרים של חברת התמרוקים אסטי לאודר, הסכימה איתה. "אשה רוצה להיכנס, לקבל מה שהיא צריכה ולזוז הלאה".
ומה עם נשים כמו כותבת שורות אלה, שבשבילן האינטרנט זה מכשיר, צעצוע, מקור פרנסה לעת מצוא ותחליף מוצלח יותר לחיים האמיתיים? גם לכך יש תשובה. קתרין קריץ', מנכ"ל רשת הום ארטס של תאגיד הרסט, מזהירה מפני הכללות. "אנחנו אומרים 'אשה' ומיד מקבלים תמונה מסוימת. צריך להכיר בכך שהנשים אינן עשויות מקשה אחת".

הורוסקופים ולבבות שבורים

התוכן של אחדים מהאתרים, כמו ווימנ'ס ווייר וסייברגרל משקף את עתוני הנשים המסורתיים, עם כל ההורוסקופים והעצות בענייני הלב. אחרים, כמו ווימנ'ס קונקשן אונליין, או אגף האמהות החושבות באתר סלון, פונים לנשים עובדות ומשכילות, המחפשות מידע ועצות בנוגע לחיים ולאיזון העדין בין משפחה לקריירה.
ובכל זאת, הרוב הגדול של הנשים, לפי חברת רלוונט נולדג', נמשכות דווקא, כמו הגולשים הגברים, לאתרים כמו יאהו, נטסקייפ ואקסייט, העוזרים להשיג מידע. מתברר שבמגזיני חדשות הטכנלוגיה סי.נט ו-זי.די.נט נשים מבקרות יותר אפילו מאשר באתר הסי.אן.אן.
אבל למרות העובדה שהנשים פושטות על הרשת, פרשנים אומרים שהן לעולם לא יגיעו למספרים של הגברים. בין השאר, מפני שיש פחות נשים בעלות אמצעים, ומפני שהרבה נשים מבוגרות לא נחשפו במהלך עבודתן למחשבים, או שבכלל היו מחוץ לשוק העבודה. לעומת, זאת, העתיד די ורוד, תרתי משמע. היום, היחס בין בנים לבנות בקרב תלמידי בי"ס יסודיים וחטיבת הביניים בארה"ב בשימוש ברשת הוא אותו דבר כמו היחס הכללי באוכלוסיה. בגיל העשרה המספרים יורדים קצת, בגלל חוסר בתכנים לבנות מתבגרות, אבל בהמשך המצב מתאזן.
לדברי האנליסטים, ככל שיהיו יותר מחשבים אישיים בבתים, יילך ויגדל מספר הנשים המשתמשות ברשת. אחרי הכל, האינטרנט היא הממלכה היחידה בינתיים, בה הנשים יכולות להיות לגמרי שוות.


* משחקי ילדות - על בנות ומחשבים

* אתרים כלליים מומלצים

סיור כתובות

עקרת הבית הממורמרת Disgruntled Housewife
הבית של לינדה Lynda's women hotlist
ביצ'יות חסרות לב Heartless Bitches
Women.com
WWWomen.com: search for women issues
iVillage
ד"ר מירה חניק, הדרך למעלה Mira Jenik's career site
בננות: מגזין בנות חצוף Bananot: Israeli girls e-zine
מגזין - יופי Yofi magazine
מגזין - נשים IWomen.co.il
נש"ר Women On Line: Israeli community
רשת של נשים e-Quality links
Geek Girl
Women issues at Mining.co
Gender issues on the Internet
Beauty and the geeks
פורטל לנשים ערביות Arab Women connect


כתובת ישירה לדף זה: www.perkol.itgo.com/women.htm

810