Sarit Perkol internet pages
כתבו ליברבי מוצאת את האפיקומן

רפונזל ובת הים הקטנה, בגרסה הוורודה, וגם משחק עם מחצלת ריקודים מקפיצה

מאת שרית פרקול

מעריב 4.4.2004

barbie

לא, טרם הגיע לידינו משחק מחשב בו ברבי מתבקשת לחפש את האפיקומן בכל חדרי הבית. אבל אילו מישהו פיתח משחק כזה, אפשר להיות סמוכים ובטוחים שכדי להצליח במשימה, היינו מוצאים את עצמנו בשלב כלשהו צובעים את המצה בשלל צבעי הקשת ומדביקים עליה וירטואלית פרפרים, פרחים ואבני חן. כי ככה זה, בממלכת משחקי הברבי - עד שלא מקשטים כל דבר עד שכמעט נעלמת צורתו המקורית, אי אפשר להמשיך לשלב הבא.
אין ספק, כי "הרפתקאות בת הים הקטנה", גרסת ברבי, משחק דובר עברית מבית "הד ארצי", ירחיב את לבה של כל מוצאת אפיקומן בטווח הגילים 4-7, ואולי גם של מוצאי אפיקומן זכרים בגיל הרך. ברבי הסירונית עורכת מסיבה גדולה, ויחד עם הסייד-קיק שלה, סמיקה סוסונת הים האדומה השוחה בעקבותה כמו כלבלב נאמן, היא עסוקה בחלוקת הזמנות למסיבה לנגנים (או "המוזיקאים", כפי שהם נקראים במשחק). אלא שכרגיל במקרים כאלה, התרגש אסון בממלכה הקסומה: האורות היפים של צדפת הקסם כבו. ובמקום להזעיק חשמלאי, שכן איפה תמצא חשמלאי טוב מתחת למים, הישועה תבוא רק משלושת דולפיני הקסם, אותם צריך לחפש ברחבי האוקיאנוס. כל דולפין חי בחלק אחר - זה במפרץ הספינה הטבועה, זה ביער האצות, זה בשונית האלמוגים - כך שמזומנת לנו התרוצצות תת-ימית מגוונת בחיפוש אחר דולפינים ונגנים. תוך כדי, מלקטים מלוא החופן צדפות מקושטות, שתפקידן יוסבר בהמשך.
משחר ילדותי שאפתי לעטר את הקשת בענן בסרטים זהובים, ואכן, התגשם סופסוף חלומי. כדי למצוא כל דולפין, יש לבצע קודם כל משימות משחקיות. הראשונה עימה התמודדתי היתה מבוך התכשיטים. כי ככה זה, בעוד הבנים נלחמים בדרקונים ובמפלצות אחרות בחיפוש אחר הגביע הקדוש, אנו חוצות יבשות וימים כדי להשיג זוג עגילים, מחרוזת וכתר לשיער. המבוך נראה כמו משחק פאקמן, כשבדרך מלקטים אבני חן ומפתחות צבעוניים. את תפקיד המפלצות המיתולוגיות ממלאים סרטנים חמודים ומערבולות סימפטיות למראה.
המשחק הבא שייך גם הוא לתחום חביב על בנות - שדכנות. להקת דגים מתאמנת בריקודים לקראת המסיבה, וצריך לזווג זיווגים בין דגים זהים. כך סופסוף מצאנו את הדולפין הוורוד, ועכשיו אפשר כבר לקשט לברבי בת הים את הכתר בשלל פרחים ואבני חן. אפשר גם לעזור לנגנים לאלתר שיר למסיבה. ההרכב, לאחר שליקטנו את כל הנגנים: פינגווינים, כלב ים, אריה ים ועוד בעל חיים בלתי מזוהה. לחיצה על צדפות צבעוניות מעבירה אותנו בין מנגינות.
בהמשך נתבקשנו להשכיב לישון דגיגונים בכייניים, לצלוח עוד מבוכי תכשיטים ולהציל את הלוויתנית וויספר, שנתקעה מאחורי חומה, במשחק דמוי "חומת ברלין", בו צדפה משמשת בתור מחבט ופנינה - בתור כדור. וכדי לרומם את רוחנו, פגשנו שוב ושוב בדג הליצן, שנראה כמו בן דוד ראשון של "נימו" ושכל תפקידו הוא לספר בדיחות קרש על דגים ("איזה דג שוחה רק בלילה? כוכב ים!").
בסופו של דבר, כל המשימות מולאו בהצלחה, קישטנו את בת הים כמו בתולה בחופתה וחגגנו במסיבה עם הנגנים, שהרביצו ג'אם סשן כדת וכדין.

שחזור טירה וחיפוש נסיך

Ruponzel Barbie

"ברבי הנסיכה רפונזל", כותר נוסף דובר עברית של הד ארצי (במקור - ויונדי/יוניברסל), מתאים, לדעתי, בעיקר למוצאות אפיקומן ממין נקבה, בנות חמש עד שמונה, אם כי ייתכן שגם בנים קטנים בעלי נטיות לציור ולקישוט ימצאו בו עניין. סיפור הרקע: רפונזל זהובת השיער והנסיך סטפן מוזמנים לנשף המסיכות בארמון המפואר. אלא שהמכשפה גותל התרגזה על שלא הזמינו אותה, ירתה ברקים, החריבה את הארמון והפכה את הנסיך לאבן. ואם לא די בכך, אבני החן של הכתר שלו התפזרו לכל עבר.
כפי שאתם יכולים כבר לתאר לעצמכם, אבני החן ימלאו גם כאן תפקיד מרכזי. המשימות במשחק הזה הן לשחזר את חדרי הטירה השונים, לרוב על ידי מטה קסם, הנשלף מתוך קופסת צבעים קסומה לא פחות. בהינף מכחול קסמים בונים מחדש גרמי מדרגות, גוזמים שיחים בצורת לבבות וחדקרן, מעצבים רצפת פסיפס (פאזל) ומעצבים כסאות מלכות.
הסייד-קיק של ברבי במקרה זה היא דרקונית סגולה חמודה בשם פנלופי, שרוב הזמן לא נמצאת בתמונה. לאחר שגומרים לשפץ חדר כלשהו, הוא מופיע במלוא הדרו, ואז ניתן לשלוף את זכוכית המגדל ולתור, כמו שרלוק הולמס בשעתו, אחר אבן החן האבודה, שאמורות לשוב ולפאר מתישהו את כתרו של הנסיך האבוד.
האמת ניתנה לאמר, העיצובים שלי לא משהו, פעמים רבות התוצאה נראתה מזעזעת למדי, עם כל הברבורים והטווסים והפרפרים והקשקושים, אבל ברבי-רפונזל, אדיבה כתמיד, החמיאה לי במאור פנים על טוב טעמי והתלהבה מכל כתר ומסיכה מעפנה שעיטרתי באבני חן ססגוניות.
בתום השחזור של כל חדרי הטירה, כולל הגן עם מזרקת הדולפין הנאה, הגיע הזמן לחפש את סטפן במבוך. אלא שאני מזמן הפסקתי לחפש נסיכים, ואיפשהו אחרי חמש דקות של התברברות במבוך, איבדתי את סבלנותי. איפה הימים שמספיק היה לשלשל זוג צמות זהובות מן המגדל כדי שהנסיך יטפס ויבוא?

11 קלוריות לשיר

אם משחקי הברבי ריתקו אותנו למחשב, תרתי משמע, המשחק הבא, מתנת אפיקומן מומלצת במיוחד לאחר תקיעת קניידלך ומצות עם נוטלה, ריתק אותנו לשטיח. נסיין בן 14 שמקפיד להתרחק מכל קופסת משחק בצבע ורוד, ועל כן הביט בנו בבוז בזמן ששיחקנו בברביות, התקרב בזהירות לשמע צלילי "ממבו נאמבר 5" שבקעו מהמחשב - והתמכר.
מדובר במשחק חדש ובקונספט די חדש, ריקוד עם המחשב. עד כה היו, במסגרת המגמה העדכנית של ניעור בטטות-המחשב, משחקי ריקוד מוצלחים רק למכשירי פלייסטיישן. אבל כעת נמצא פתרון גם למי שטרם רכש את מכונת המשחק המופלאה של סוני, ויש בידיו רק מחשב אישי. זהו "גו דאנס", משחק המורכב משטיחון המתחבר למחשב וכולל תוכנה עם 20 שירים מקפיצים. חיצים המצוירים על השטיחון הופכים אותו ללוח מקשים מקוצר, המאפשר תנועות קדימה ואחורה, ימינה ושמאלה, וגם לצדדים. בהינף רגל ניתן ללחוץ על גבי השטיחון גם על מקשי Enter ו-Escape.
מן המחשב בוקעים, איפוא, צלילים של להיטים כמו "לה וידה לוקה", "שיר הקטשופ", "האנקי פאנקי" וכמובן "Can't Get You Outa My Head", לפי רמות הקושי. בצעד קל בוחרים שיר, בוחרים את הרמה ואת סוג המשחק ופוצחים בסדרת ניתורים - חינניים פחות או יותר, על פי רמת הכושר, המשקל והקואורדינציה של מוצא האפיקומן - ודריכות במקום, על פי סימוני החיצים שעל המסך.
בהתחלה, יש לצפות לשאגות צחוק אדירות, מצד מוצא האפיקומן ומצד המתבוננים בו. רגליים יחפות מתבלבלות, המחשב מעליב בקריאות בוז ומצווה על הרקדן הפשלונר להתפנות מהשטיח. אבל אל ייאוש, מהר מאוד הרגליים לומדות, עד שמשתכללים לכלל תנועות מספריים ושיכולי רגליים, תוך נענועי עכוז. ככל שמשתפרים, המחשב משמיע קריאות התלהבות ומחלק ציונים גבוהים יותר, ובסוף כל שיר אפשר לראות את הניקוד וגם כמה קלוריות נשרפו (משהו כמו 10 לשיר, למתחילים). אמנם נאמר מפורשות, כי ספירת הקלוריות אינה מדויקת, והיא למטרת בידור בלבד, אבל ההתנשפויות והדופק המהיר של מוצא האפיקומן בתום חצי שעה של משחק נראו אמיתיות לחלוטין. המוצא הנ"ל, שבדיוק נמצא בתקופה של אימון בשק אגרוף, מתח ושכיבות סמיכה, אימץ את "גו דאנס", שילב אותו בשמחה בשגרת האימונים שלו והסכים אפילו להתעלם מהקלאב-מד'יות של השירים ומהלבבות והכוכבים המושפרצים בנדיבות על הצג.
אפשר לשחק את המשחק הזה גם בשניים, ואם בשל התלהבות יתרה וקיפוצים נמרצים השטיחון זז ממקומו, אמא או אבא יכולים תמיד להטיל את כובד משקלם על אחת מפיאותיו ולענטז גם הם קמעה את קלוריות החג.

אתר גו דאנס: www.godance.co.il

~ ~ ~ הבנות משתפרות, הבנים נסוגים ~ ~ ~

מחקר שנערך באחרונה בנורווגיה בקרב 600 תלמידי כיתה י' העלה התפלגות מגדרית מעניינת בין נערים ונערות המרבים להשתמש במחשב האישי. לפי המחקר, בנות שמרבות להשתמש במחשב משפרות את הישגיהן הלימודיים, בעוד שבנים המרבים להשתמש במחשב דווקא יורדים בהישגיהם הלימודים.
לפי אתר "רג'יסטר" הבריטי, שדיווח על המחקר הזה, החוקרים סבורים שהבנים, יותר מהבנות, רואים במחשב בריחה מהמציאות.
עוד הראה המחקר, כי בנות שמשתמשות במחשב האישי לעיתים קרובות מגלות יותר עניין במדע ובטכנולוגיה. כך שבאופן פרדוקסלי אולי, אפילו צביעת ברביות, חיפוש עגילים ומרדף וירטואלי אחר נסיכים יכולים בסופו של דבר לקדם את הבנות לתחומים הנחשבים גבריים באופן מסורתי.
סוגיית המגדר במשחקי מחשב: www.perkol.itgo.com/womplay.htm


נשים באינטרנט: www.perkol.itgo.com/women.htm

כתובת ישירה לדף זה: www.perkol.itgo.com/barbie.htm


44