Sarit Perkol internet pagesמלחמת גוג ומגוגל
שתי ענקיות האינטרנט, שנוסדו כמעט באותו זמן, ממש באותו מקום, יאהו וגוגל, מפרקות את השותפות ויוצאות למלחמה @ הקרב על החיפושים

מאת שרית פרקול

מעריב 29.2.2004

google dragon logo

בפרק לפני האחרון של "סקס והעיר הגדולה", קארי גיגלה את מיכאיל ברישניקוב, או ליתר דיוק, את דמותו בסדרה, והזדעזעה לקרוא על כל הנשים שבחייו. "גיגול" - חיפוש פרטים על מישהו בגוגל - הפך מזמן לפועל נפוץ, ושיבוץ המושג בסדרת טלוויזיה מובילה מעיד על כניסתו לזרם המרכזי של התרבות.גוגל הוא מנוע המחמד של הגולשים, ולפי נתוני חברת המחקרים קומסקור, מבין כל החיפושים באינטרנט בדצמבר 2003, התבצעו 35% בידי גוגל. על רקע ציפיות להנפקתה הבלתי-נמנעת של גוגל, אולי כבר באביב, ולנוכח הודעת ההתנתקות הקרובה של שותפתה, יאהו, מתחממת בימים אלה זירת מנועי החיפוש. מסתמן כקרב איתנים, בו מוטלים על הכף סכומי עתק מכספי פרסומות תלויות-חיפוש. ברקע, לא יותר מדי רחוק, נראה כבר גם צילה של ענקית שלישית, מיקרוסופט, שעובדת על טכנולוגיית חיפוש משלה.
באמצע פברואר הודיעה יאהו שהיא מפסיקה להתבסס באתר האמריקני שלה על המנוע של גוגל - מהלומה ראשונה. אך גוגל, שצפתה מראש את המכה הזאת, ניסתה לרכך את השפעתה על ידי מקצה שיפורים מזורז והכריזה, למעשה אפילו יום לפני ההכרזה של יאהו, על הוספת מיליארד דפי אינטרנט לאינדקס שלה והגדלת היקף המידע בכשליש. האינדקס של גוגל כולל עכשיו 4.28 מיליארד דפי אינטרנט, לעומת 3.3 מיליארד שבוע קודם לכן. אינדקס התמונות של מנוע החיפוש גדל אף הוא, מכ-400 מיליון ל-880 מיליון תמונות.
יאהו, שמתבססת מאז יוני 2000 על הטכנולוגיה של גוגל כדי להציג תוצאות חיפוש באתר, הודיעה כבר לפני חודש כי בכוונתה לנתק את השותפות לקראת אפריל השנה ולשלב בפורטל את מנועי החיפוש של אינקטומי ואוברצ'ר, שתי חברות שרכשה בשנה שעברה בסכום של כשני מיליארד דולר. במחקר של קומסקור לגבי דצמבר 2003 נמצא, כי חלקה של יאהו בחיפושים היה 27% וחלקה של מיקרוסופט 15%. ל-AOL ולאתרים אחרים בבעלות טיים וורנר יש נתח שוק של 16%, והם מסתמכים בעיקר על גוגל.

פוטנציאל של מיליארדי דולרים

תחום החיפוש באינטרנט הפך בשנים האחרונות לעסק גדול. "לגבי אנשים רבים, מדובר בנקודת ההתחלה של חוויית האינטרנט", מסבירה שרלין לי, אנליסטית ראשית במכון המחקר פורסטר, בראיון ל"לוס אנג'לס טיימס". אבל מדובר גם בכסף גדול, פוטנציאל של מיליארדי דולרים, שמשלמים המפרסמים בעד מיקום טוב בתוצאות החיפוש של המנועים. לפי הערכות של כמה חברות מחקר, גודל השוק צפוי השנה לנוע בין 2.5 ל-3 מיליארד דולר, ובמרוצת השנים הבאות תיתכן הכפלה של השוק. "החיפוש התגלה כבבת עיניו של המפרסם", אומר ג'יימס למברטי, סגן נשיא פתרונות שיווק בחברת קומסקור, "הכנסות עצומות מונחות כאן על הכף".
גוגל משדרגת את מנוע החיפוש שלה על בסיס קבוע מאז עלתה לרשת בסוף 1998, עם אינדקס של 25 מיליון דפים, אבל האיומים הפוטנציאליים מצד יאהו ומיקרוסופט גרמו לה להתאמץ עוד יותר. גוגל גם שיפרה את הנוסחה הסודית שבעזרתה נקבע אלו אתרים הם הרלוונטיים ביותר למילות החיפוש המבוקשות. לדברי סרגיי ברין, שיסד את גוגל יחד עם לארי פייג', החברה עשתה חמישה שינויים משמעותיים באלגוריתמים שלה בשבועיים האחרונים. לפחות שניים מהשינויים קשורים בטיפול בזבל ובאתרי דמה.
מבחינת אתרי מסחר, השינויים האלה חשובים יותר מהגידול בנפח האינדקס, משום שדירוג בדף הראשון ברשימת תוצאות החיפוש של גוגל בדרך כלל יוצר תעבורת גולשים רבה יותר מאשר מיקום בדפים הבאים. ככל שגוגל חולשת על שטח מקוון גדול יותר, היא גם חודרת עמוק יותר לתוככי הרשת. כ-40% מהדפים שנסרקים על ידי "גוגלבוט", תוכנת הרובוט של גוגל, לא היו מקוטלגים לגמרי לפני השיפור האחרון, אמר ברין. כעת נותרו בלתי מאונדקסים כ-20% מדפי האינטרנט (לפי ההערכות, יש ברשת 10 מיליארד דפים).
צעדיהן של שתי החברות יצרו בעיתוני חו"ל כותרות בנוסח "גוגל ויאהו מחממות מנועים" ו"דו-קרב המסמכים של גוגל ויאהו" . לכאורה, היחסים בין שתי החברות מקליפורניה היו כאלה של שותפות ידידותית, אבל כבר זמן רב רואה יאהו בחברה הצעירה יותר איום ותחרות. ג'ף ווינר, סגן נשיא בכיר לענייני חיפוש בחברת יאהו, אמר לסוכנות א.פ. כי ההתנתקות של יאהו מגוגל עשויה לארוך שבועות אחדים. אבל ברגע שהמעבר יושלם, יאהו מצפה שמנוע החיפוש שלה יהיה מקיף בהרבה מכפי שהיה בזמן שהתבסס על גוגל. יאהו לא מסרה כמה דפי אינטרנט יאונדקסו במנוע החיפוש החדש שלה, מבוסס אינקטומי, שלפי Cnet נקרא "סלרפ" (גומע, יונק, מוצץ בקולות רמים).
על פי הפרשנות ב"לוס אנג'לס טיימס", מנכ"ל יאהו, טרי סמל, רוצה להפוך את החיפוש לחלק אינטגרלי מיאהו. נוסף על ההכנסות מפרסומות תלויות-חיפוש, יש כוונה להפוך את נכסי האינטרנט של יאהו ל"פארק שעשועים דיגיטלי", כך שהמשתמשים לא יצטרכו לעזוב אותו כדי למצוא מידע.
סרגיי ברין אמר לעיתונות, שאובדן יאהו כלקוחה לא ישפיע בצורה משמעותית על מצבה הכספי של גוגל. כחברה פרטית, היא אינה מגלה את תוצאותיה הכספיות, אבל סבורים שהכנסותיה השנתיות נעות בין 700 מיליון למיליארד דולר. יאהו דיווחה על הכנסות של 1.6 מיליארד דולר בשנה שעברה.

וחושך על פני תהום

בכתבה על עתידה של גוגל, שהתפרסמה ב"וושינגטון פוסט" על רקע ההתפתחויות האחרונות, התפייט ג'ואל אשנבך: "בראשית - לפני גוגל - היה חושך על פני תהום... רק עכשיו, בעידן המואר של גוגל, אנחנו יכולים לראות כמה אפל ועגום היה עולמנו לפניו. בעתיד הרחוק, להיסטוריונים יהיה מונח שגור לתיאור התקופה שקדמה להופעתו של גוגל: חשכת ימי הביניים".
לפני גוגל היו די הרבה מנועי חיפוש: יאהו, אלטה ויסטה, אקסייט, לייקוס, אינפוסיק, אסק ג'יבס ועוד. אבל גוגל הוא הראשון שהפך לכלי בסיסי, משהו שניתן להשוותו לרשת החשמל העירונית, לקווי הביוב ולאינטרנט עצמו, כותב אשנבך. מלבד המנהג הרומנטי לגגל מועמדים לשידוך, אנשים מוצאים כל הזמן דרכים חדשות להשתמש בגוגל. יש האקרים המשתמשים בגוגל כדי לחדור לרשומות של בנקים ושל הביטוח הלאומי באמריקה, ויש "פצצות גוגל" המשמשות להתבדחות.
הצלחתה הפנומנלית של חברת גוגל גורמת למשקיפים מסוימים בענף לשער, שהנפקה ראשונה של גוגל יכולה לגייס 20 מיליארד דולר ולהוות מנוף לשגשוג דוט.קום חדש.
אבל לדברי אשנבך, בעולם חברות האינטרנט, שום דבר לא נותר כמו שהוא לאורך זמן רב, ולא ברור אם גוגל תצליח לשמור על עליונותה מול יריבות נחרצות כמו יאהו ומיקרוסופט. לדעתו, הסיפור העסקי של גוגל פחות מעניין מהסיפור הטכנולוגי: אם ידע הוא כוח, כי אז גוגל עזר לשנות את העולם, לא פחות מכך.

~ ~ ~ מוח קבוצתי במכנסיים קצרים ~ ~ ~

המנוע של גוגל דומה לתוכנות אחרות, ה"זוחלות" ברחבי הרשת, נכנסות אוטומטית לכל הקישורים וממפות את השטח. המיוחד בגוגל הוא, שבהערכת איכותו של אתר, מובא בחשבון מספר האתרים המקושרים אליו. אם אתרים רבים מקושרים לדף מסוים, הוא מטפס לצמרת רשימת תוצאות החיפוש. "מקבלים כך את היתרון של המוח הקבוצתי", אמר ל"וושינגטון פוסט" פול סאפו, מנהל המחקר ב"מכון העתיד".
סאפו, אחד העתידנים הבכירים של עמק הסיליקון, נזכר בחיבה בשנות השמונים ותחילת שנות התשעים, כשמשתמשי הרשת היו העילית של הטכנולוגיה והאקדמיה, שפרסמו את הגיגיהם המבריקים בקבוצות דיון. עכשיו, הוא אומר, לכל אחד יש כתובת אימייל כבר מכיתה גימל, והזאטוטים מתרוצצים ברשת כאילו היתה גן שעשועים אחד גדול. "המוח הקבוצתי" , אם כן, הוא האמריקני המצוי, ולעתים קרובות – הוא עדיין לובש מכנסיים קצרים.

~ ~ ~ תעודות זהות ~ ~ ~

גוגל

נוסד: ספטמבר 1998
שורשים: 1995, סרגיי ברין ולארי פייג' נפגשו באוניברסיטת סטנפורד, כתלמידים לתואר שלישי במדעי המחשב, ומנוע החיפוש היה פרויקט המחקר שלהם. שם מקורי: "באקראב" (מסאז')
פירוש השם גוגל: משחק מילים על המונח "גוגול" - מספר המיוצג על ידי הספרה 1 ואחריה 100 אפסים.
מספר עובדים: יותר מ-1,000
בעלות: פרטית
מנכ"ל: ד"ר אריק שמידט
מייסדים/ נשיאים: סרגיי ברין, לארי פייג'
מספר שפות ממשק: 97 כולל זולו, יידיש וקלינגון
מספר המחפשים בינואר 2004 באמצעות גוגל: 59.3 מיליון (לפי דו"ח נילסן)
מיקום פיזי: מאונטיין ויו, קליפורניה
אתר: www.google.com

יאהו

נוסד: מארס 1995
שורשים: 1994, ג'רי יאנג ודייויד פילו, תלמידים לתואר שלישי בהנדסת חשמל באוניברסיטת סטנפורד, פיתחו את האתר.
שם מקורי: "מדריך האינטרנט של ג'רי ודייויד".
פירוש השם יאהו: מושג מספרו של ג'ונתן סוויפט "מסעות גוליבר", שמשמעותו "גס, מחוספס".
מספר עובדים: כ-3,500
בעלות: ציבורית (הנפקה ראשונה 12.4.1996, סמל בנאסד"ק YHOO)
מנכ"ל: טרי סמל
מייסדים: ג'רי יאנג ודייויד פילו
מספר שפות: 13 (ב-25 ארצות)
מספר המחפשים בינואר 2004 באמצעות יאהו (על בסיס טכנולוגיית גוגל): 45.7 מיליון (לפי דו"ח נילסן)
מיקום פיזי: סאניווייל, קליפורניה
אתר: www.yahoo.com

* הנתונים נאספו מאתרי החברות וגם ברחבי הרשת, באמצעות חיפוש בגוגל.אתר "הנפקת גוגל": www.google-ipo.com
איך מגגלים? www.perkol.itgo.com/google.htm
אתרי חיפושים: www.perkol.itgo.com/search.htm


כתובת דף זה: perkol.itgo.com/google-yahoo.htm162