כיכר אתרים / שרית פרקול

יום ראשון - 12.12.2004

מרחב אישי

מיקרוסופט השיקה מערכת "מרחבים אישיים" - בלוגים משוכללים, חינם. מי שכבר משתמש בהוטמייל או במסנג'ר, לא צריך אפילו להירשם במיוחד. הבלוג, שניתן במבחר עיצובים, בהם רקע טרופי, דרך אינסופית, פרחים, דגים וכדומה, מציע מלבד רישומים שוטפים וקישוט בפרצופונים, הוספת תגובות וצפייה באתרים אחרים שהפנו אל הבלוג שלכם, גם אלבום תמונות מקוון (עד 10 מגה שטח אחסון) עם אפשרות תצוגת שיקופיות, העלאת רשימות השמעה ישירות מנגן המדיה, ארכיון, אופציית RSS (הפצת תכנים), צפייה בסטטיסטיקות לגבי המבקרים ורשימות אישיות. המודולים ניתנים להוספה ולהסרה, או לגרירה על פני שטח היומן. היומן מאפשר כתיבה גם בעברית, אם כי נראה שהוא "מעדיף" אנגלית. בעתיד הלא רחוק, הבלוג יתחבר ישירות למסנג'ר 7 החדש, שגם בו ניתן להתנסות דרך האתר, בגרסת בטא עם הפתעות פלאש חביבות.
http://spaces.msn.com

אתר 10

"10 על 10" הוא פרויקט המתעמק במילים ובתמונות המגדירות "זמן" - תמונה רגעית של עולמנו, בזעיר אנפין. מידי שעה נאספות אוטומטית באתר 100 המילים והתמונות הכי חשובות, בקנה מידה עולמי, ומציגים אותם כתמונת מצרף אחת. במשך ימים, שבועות, חודשים ושנים, נוצר שביל של תמונות-שעה כאלה, המהוות מרקם מתמשך של האנושות. ריחוף עם העכבר מעל תמונה יחידה המרכיבה את תמונת המצרף מביא מילת מפתח אחת, והקלקה עליה נותנת גם הסבר קצרצר על הסיפור שמאחורי התמונה - עוד דרך לצרכני חדשות להתעדכן בנעשה בעולם. הפרויקט, יוזמה של ג'ונתן האריס, בשיתוף עם מרכז "פבריקה" האיטלקי לתקשורת, מתנהל ללא מעורבות מערכתית אנושית, על בסיס מספר מקורות חדשותיים בינלאומיים.
www.tenbyten.org

מי אמר שאין עבודה?

אתר "כל המשרות" מרכז את המידע המוצג בכל העיתונים ובאתרי אינטרנט (1,400 אתרים) לגבי משרות פנויות ומציע בכל רגע נתון כ-10,000 משרות, לכל הגילים, בכל התחומים ובכל הדרגים. באתר יש מנוע חיפוש פנימי, ורק לאחר שמצא הגולש את המשרה המבוקשת, הוא מתבקש להצטרף כמנוי לצורך משלוח קורות חיים. עלות מנוי: 30 שקל בחודש. אפשר גם ליהנות משירות חינם: להשאיר כתובת דוא"ל, בלי צורך בפרטים מזהים, להגדיר את פרטי המשרה הרלוונטית ולקבל על כך הודעה, לכשתתפנה כזאת. האתר אינו גובה תשלום ממפרסמי המשרות.
www.alljobs.co.il

כריסמס וכריסמוכה

למי שרוצה לחוות קצת אווירת חג מולד בלי לצאת מהבית, אלק קומרניצקי מציג במצלמת רשת באתר שלו 17,000 אורות מנצנצים מביתו בקולורדו, ומאפשר לתפעל דרך האינטרנט את תצוגת האורות המרשימה. המצלמה פועלת רק בשעות מסוימות, ולכל גולש מותר לשחק איתה רק מספר פעמים מוגבל, כדי לא להעמיס על השרת. בהזדמנות חגיגית זאת יכולים הגולשים לראות אילו פרטים יכול בעל האתר לגלות על המחשבים שלהם.
ואם לא שמעתם על "כריסמוכה" - זה לא משקה חדש של יוטבתה, אלא המקבילה הלועזית ל"חנוכריסמס" שלנו. זה חג שנחוג על ידי משפחות של זוגות מעורבים, נוצרים-יהודים, מ-7 לדצמבר עד 25 בדצמבר. הסברים נוספים באתר האינטרנט.
תצוגת אורות: www.komar.org/xmas
כריסמוכה: www.chrismukkah.com

מה השאלה?

אילו גינוני נימוס נהוגים בסאונה, מה מצב הנדל"ן בלאס וגאס, מהם היתרונות והחסרונות של דפדפן פיירפוקס, מה עושה וירוס מיידום - מאמרים (באנגלית) כמעט בכל נושא שבעולם תמצאו באתר עמוס המידע "שאלה", שנועד לתת מענה לכל שאלה שלא תהיה. מלבד רשימות המאמרים החדשים ביותר והמאמרים הנפוצים ביותר, יש אפשרות לסרוק את המידע על פי ארצות, או לחפש באנציקלופדיה. יש פינת "היום בהיסטוריה" ומנועי חיפוש במילון כללי, במילון מונחי מחשב ובמאגר ציטוטים של אנשים מפורסמים. אם יש שאלות שנשארו פתוחות, אפשר לנסות להציג אותם בפורום האתר. www.question.com

ספיישל בעלי מלאכה

במדור המצגות באתר של הצלם גיא שחר ניתן לצפות ב"ספיישל תל אביב", שתי מצגות מיוחדות, המתמקדות בעיר העברית הראשונה. חלק ראשון, "16 דקות בדיזנגוף", מציג מראות של יום ברחוב הראשי של העיר. החלק השני, שצולם באוקטובר, "פעם ישראל היתה עובדת", מהווה מסע בתמונות אל בתי המלאכה של דרום תל אביב: אומני השחזה, מתקן אופנועים, כורך ספרים. ניתן לצפות במצגות ישירות מהאתר, או להורידן למחשב.
www.guyshachar.com

בלוגים

מידע מנוהל היטב

"מסע, מסה ומשא - תצפית על ארגונים, ניהול וידע", זו כותרת הבלוג שמנהל יגאל חמיש, מומחה בניהול ידע, הכותב עבודת דוקטורט על "מנהלים כמספרי סיפורים". חמיש כותב על מסעות שערך בתחום הדעת הזה, על מסעות של ארגונים המנהלים ידע ועל היבטים רחבים של הנושא. "כאן הגענו לעניין המרכזי בתפיסתו את ניהול הידע כיום: אנשים לומדים מסיפורים. כך עובר הידע לאורך הדורות: מאב לבן, מאבותינו ועד ימינו, לאורך הברית הישנה והחדשה. לעבוד עם אנשים זה 'לשמוע את הסיפורים שלהם'. זו דרך מצוינת להעביר תפקיד מוותיק לצעיר, להכניס בקלות אנשים חדשים להיות אפקטיביים בארגון. לספר סיפור ולדעת לספר סיפור זו מיומנות חיונית בארגונים של ימינו. מנהלים בכירים הם מספרי-סיפורים מעולים. בסיפור יש את כל הדרוש להניע לפעולה: ערכים, מטרות, הזדהות אישית וארגונית ועוד. מצגות PowerPoint הן מייגעות ומשמימות. אין בהן נשמה ואין בהן רגש ועל כן הן אינן 'עובדות'", מדווח חמיש על משנתו של לארי פרוסאק, יועץ וחוקר ניהול ידע, העומד בראש Institute for Knowledge Management.
בחלק האישי של הבלוג מספר חמיש על בישול עם נשמה, על מכתב שמצא בבסיס "נחל ים" בסיני 1976, על הבת שחזרה ממסע של אפר ואבק במחנה אושוויץ. ברשימות הצד יש קישורים למידענים אחרים, לאתרים שימושים, למאמרים ולמצגות שהכין. כדאי לפתוח ב"מסע באתר שלי - מדריך למשתמש". www.notes.co.il/yigal

קשקושים

מי הבוס. לא יפה להרביץ לבוס, אבל זה בדיוק מה שעושים באתר הזה. כל כלי משרדי יתאים להשתקת הבוס הטרחן והרודני, ואחר כך אפשר להזמין מנקה וירטואלי. יש גם "כפתור פניקה", שמעלים מיידית את הסרטון, למקרה שהבוס עצמו מופיע פתאום. www.whackyourboss.com

שכנים שכנים. כל מי שגר בבית משותף יזדהה ודאי עם הסרטון הזה, באנימציית פלאש.
www.flashtoons.org/movies/movie177.swf

אירועי רשת

* מאבק בתאונות דרכים. על עצומה למניעת תאונות הדרכים חותמים באתר עמותת "אור ירוק". www.oryarok.org.il

* מרתון סופגניות. באתר המתכונים של איה וחמדה מתקיים מרתון מתכונים לחנוכה.
www.matkonim.net/hagim/hanukka.html

יום ראשון 12.12

* פורום "פוליטיקלי גייז" של NRG מעריב יארח ב-21:00 את דפנה קורן ואיילת דויד, בנושא צעצועי סקס.
http://forums.nrg.co.il

יום שני 13.12

* עדי דגן, דוברת מחסום Watch, תתארח ב-14:00 בפורום "פרצופה של המדינה" ב-NRG מעריב ותדבר על המחסומים בשטחים. http://forums.nrg.co.il
* השחקן אבי גרייניק יתארח ב-17:00 בפורום "אורחי מוזיקה ישראלית" של Ynet.
www.ynet.co.il/forums

יום שלישי 14.12

* אסתה, מאמנת לדייטים, תתארח ב-20:00 בפורום "בליינד דייט" של Ynet.
www.ynet.co.il/bdate

יום רביעי 15.12

* הפסיכיאטר ד"ר יוסי גובצ'נסקי יתארח ב-21:00 בפורום הפרעות קשב ADHD בתפוז.
http://forums.tapuz.co.il/adhd
* יוסי קוניין, ממייסדי אוק"י ובעלי חנות קומיקזה, יתארח ב-18:00 בנושא קומיקס בפורום "קולנוע" של נענע.
http://forums.nana.co.il

יום חמישי 16.12

* יובל וגנר, יו"ר עמותת נגישות ישראל, וגילה גרטל חסון מאיגוד האינטרנט הישראלי, יתארחו ב-19:00 בפורום "תרבות דיגיטלית" של נענע בנושא נגישות טכנולוגית ועוד.
http://forums.nana.co.il
* ד"ר אריק אלפר, מומחה לאיידס, יתארח ב-20:00 בפורום "פוליטיקלי גייז" של NRG מעריב.
http://forums.nrg.co.il

למדורים קודמים

כתובת ישירה לדף זה: www.perkol.itgo.com/kikar12-12-4.htm

Sarit Perkol internet pages


35