כיכר אתרים / שרית פרקול

יום ראשון - 18.4.2004

Israeli search engine
חפשן לוקאל-פטריוטי

במנוע החיפוש העברי 2find ("מנוע חיפוש משלנו", כהגדרתו העצמית הלוקאל-פטריוטית), הפועל בגרסת הרצה, יש מנוע חיפוש חדשות זריז בעברית. חפשן החדשות האוטומטי מלקט מידע חדשותי מאתרים רבים, בהם מעריב, הארץ, גלובס, נענע, וואלה, תפוז, גל"צ, דה מרקר, דובר צה"ל, דובר המשטרה, וכן אתרי ספורט, אתרי משפט, תכני דת ומסורת, רכב, רופאים, מחשבים, משחקי מחשב ובלוגים (גם "רשימות" ובלוגים עצמאיים). ניתן לחפש באופן חופשי במנוע חיפוש החדשות, או לבחור רק כותרות ראשיות, או לחפש בקטיגוריות ספציפיות כמו עסקים, חדשות חוץ, ספורט ועוד.
בנוסף יש באתר השימושי והנחמד הזה גם חיפושים דמוי גוגל - דפים, תמונות, מדריך על פי קטיגוריות ו"קפיצה מהירה" בסגנון "אני מרגיש בר מזל" הגוגליאני. הכל בשפת עבר, אלא אם כן המנוע לא מוצא תוצאות בעברית, ואז הוא שולף אותן מאתרים כלליים. באזור החיפוש המתקדם אפשר להגדיר גם "חיפוש בטוח לילדים". בינתיים, החיפוש מתבצע בתוך יותר מ-2 מיליון דפים בעברית, ואפשר גם להוסיף אתרים למדריך.
www.2find.co.il

מידע על עסקים וקהילה

מאגר "עסקים וקהילה", שהועלה באחרונה באתר שתי"ל (שירותי תמיכה ויעוץ לארגונים לשינוי חברתי) מרכז מידע על יוזמות חברתיות שננקטו בשנים האחרונות בידי עסקים, חברות ישראליות וחברות בינלאומיות הפועלות בארץ. במאגר מידע עדכני על יותר מ- 970 חברות ישראליות, המעורבות בכ-2,400 פרויקטים קהילתיים. מקור המידע במעקב אחר אמצעי התקשורת ואיסוף ישיר מעסקים מובילים. המאגר מאפשר לגופים עסקיים לאתר עמותות, ארגונים ופעילויות בהתאם לפעילויותיהם בעבר בתחום, לצורך שיתופי פעולה. כן מאפשר המאגר לעסקים לבדוק מה שעושות חברות אחרות ולבנות אסטרטגיה חברתית שתבטיח בידול העסק בתחום זה.
השימוש במאגר כרוך בתשלום סמלי ומאפשר גם גישה לספרייה לפיתוח משאבים של שתי"ל. בנוסף ישנה אפשרות לגופים ולחברות עסקיות להיכנס ללא תשלום למאגר כדי לראות אם הן מופיעות בו, ובאופן חד פעמי לקבל תדפיס של המידע על החברה והפרויקטים שלה כפי שהם מופיעים במאגר. חברות המעונינות לעדכן או לספק מידע נוסף בנושא יוכלו לעשות זאת.
www.shatil.org.il/business

שירים ומשחקונים

אתר הרדיו הישראלי המקוון "רדי-יו" מציע, מלבד שירים ולוח שידורים מסודר, גם אזור "שעמומון" עם משחקונים שניתן להשתעשע בהם אונליין בזמן ההאזנה, כמו "הפסולת לסל", "מרוץ אופנועים" ו"היד הנעלמה" (ההורים חזרו הביתה במפתיע, וצריך להחביא מיד את החברה בארון, את התחתונים שלה מתחת למיטה, את הבאנג מתחת לשולחן ואת קלטת הווידאו מתחת למנורה).
יש באתר מדור קליפים - סערה באילת, פישי הגדול, ואן גוך והרקיע השביעי - לוח מודעות למאזינים, את האלבום החדש של פישי הגדול להורדה בחינם וקישור מפתיע למוזיקה קבלית מענגת.
רד-יו: www.radi-yo.co.il
רדיו ברשת: www.perkol.itgo.com/radio.htm

איורים מעוררי תיאבון

באתר של המאיירת ליאורה גרוסמן מוצגות עבודות שלה שהתפרסמו בעיתונים ובספרים בארץ ובחו"ל. האתר מעוצב ומלבב, כמו איוריה של גרוסמן, וניתן לקרוא בו מעט עליה (באנגלית) ולדפדף בין הציורים, המוצגים בגדול. באזור נפרד, מעורר תיאבון, לוקטו איוריה של גרוסמן למדורים של נירה רוסו במוסף הארץ ואיורים שונים מטעם מועצת החלב.
www.lioragrossman.com

הצד של האין-מנוע

באתר של איגוד המוסכים, המייצג יותר מ-35,000 איש העוסקים בתחום, נמצא מאגר מוסכים ארצי, לפי אזורי הארץ, עם חלוקה למכוניות פרטיות, משאיות ורכב חקלאי, אופנועים ואוטובוסים. יש חלק המיועד למוסכניקים עצמם, ואילו בחלק המיועד לציבור הרחב נמצאת מחלקת פניות הציבור, מוסד הבוררות הארצי, רשת המיגון הארצי ושאלות נפוצות. מדור "חוקים ותקנות" שבאתר עוסק בהסכם ותנאים של הזמנת שירות במוסך, כתב אחריות, חוק הבוררות, זכויותיו של בעל רכב שנפגע בתאונה, זכויותיו מול מכוני רישוי ובדיקה, זכויותיו במקרה של חילוקי דעות עם המוסך ועוד. יש באתר הסבר מדויק לגבי אופן הגשת תלונה על מוסך, כולל שמות וכתובות של נציבי תלונות הציבור באזורי הארץ השונים.
www.iga.org.il

בעד ניסויים בבעלי חיים

הפעילות הנמרצת של האגודות הנלחמות נגד ניסויים בבעלי חיים, המקבלת תמיכה בתקשורת ובפוליטיקה, הביאה לתחילת פעילות נגדית מגובשת מצד האקדמיה, בדמות פורום בין-אוניברסיטאי לקידום מדעי הרפואה. כפי שנכתב באתר הפורום, מטרתו "לסכל כל ניסיון לפגוע בפעילות המחקרית-רפואית בישראל ובעיקר בעריכת ניסויים בבעלי חיים".
באתר מפורטים הרקע להקמת הפורום והמסרים שהוא מבקש להעביר. בעיקר: "ניסויים בבעלי חיים נערכים למען שיפור איכות החיים והבריאות של כולנו, ואנו פועלים באופן מתמיד להביא את מערך המחקר בארץ לרמה ההומנית ביותר בעולם". נכתב שם, בין השאר, כי כל הניסויים בבעלי חיים בארץ נעשים בהתאם לחוק הישראלי ולתקנים הבינלאומיים המחמירים ביותר, ומפוקחים על ידי מועצה ציבורית. בנוסף, מציינים החוקרים כי "טרם הומצאה מערכת ניסוי אמינה ובטוחה כמו ניסוי על גוף חי... במקרים שיש דרכים לחקור באמצעות כלים אחרים, אנו מעדיפים אותם ועוברים לשימוש בהם". בין מטרות הניסויים פיתוח תרופות חדשות ושיטות רפואיות חדשות להצלת חיים, מניעת מגיפות ומחלות ואפילו מניעת רעב עולמי.
www.weizmann.ac.il/IUF/matarot.html

זה שעולה בהר או זה שיורד

"מעלה ההר, האם הוא אכן מעלה ההר, או שמא הוא מורד ההר?" שואל דרור סאן בפורום של אתר "חוות החיים", העוסק בזן בודהיזם.
באתר מסופר סיפור "חוות החיים": לפני כ-30 שנה הגיע ארצה דו קיו סאן, נזיר זן בודהיסטי, והקים מרכז ללימודי זן בהר הזיתים בירושלים. דרור, שנמנה עם תלמידיו, הקים לפני כשבע שנים "זן דו" בירושלים, אלא שהמרכז נקלע לקשיים כלכליים. נאמן לדרכו ולרעיונו, החליט דרור סאן לקנות בשארית כספו שטח אדמה בצפון, באזור הקרוי עין זיתים, וקרא לו "חוות החיים". החווה נועדה להיות מרכז ללימוד זא-זן, שאמור לפעול שלא למטרות רווח. לפי הכתוב באתר, בו מוצגים תצלומי המקום, "חוות החיים" קרובה מאוד להתהוות מעשית, אך דרושים מתנדבים להאצת התהליך. בינתיים, אפשר לקבל שיעורי זן דרך האינטרנט, באתר ובפורום המיוחד.
www.geocities.com/dror_iohannof/DROR.html


למדורים קודמים

כתובת ישירה לדף זה: www.perkol.itgo.com/kikar18-4-4.htm

Sarit Perkol internet pages


145