כיכר אתרים / שרית פרקול

יום ראשון - 19.9.2004

dancing with a broom stick - Joe Cartoon

סכסוך שכנים

אביתר כהן יצר סרטון פלאש ארוך מושקע ומוצלח ביותר, עם מסר חשוב מאחוריו, אבל גם עם הרבה אקשן, מוזיקה טובה וקריצה של הומור.
הסרט, "נשק יום הדין", עוסק בסכסוך שכנים שיצא מכלל שליטה. זה מתחיל בבחור שמסתלבט לו להנאתו על הדשא ליד ביתו עם רמקולים מרעימים שמרגיזים את השכן, ונמשך עם כלי נשק שונים ומשונים, החל בנשק קר ועד אקדחים, סיוע מהאוויר ונשק גרעיני. הסוף מפתיע. לראות, לחייך, לחשוב ולהפיץ לאחרים, שאולי תהיה סופסוף שנת שלום.
www.geocities.com/randywhite13

הפרצוף של כולנו

כשמטיילים ברחבי העולם, רואים המון פרצופים חדשים, שבדרך כלל מתמזגים אלה באלה לכלל פרצוף אחד אנונימי גדול. אתר "הפנים של מחר", פרויקט של הצלם התורכי מייק מייק, מנסה לזקק את פניה של עיר לכלל שני פרצופים, מעין אבות טיפוס, זכר ונקבה, על סמך מונטאז' של צילומים. "הפרויקט נועד לחקור את הזהות האנושית, כפי שהיא מושפעת על ידי כוחות הגלובליזציה, תוך שימוש בכלים של הכלכלה המודרנית - עבודה המופצת על פני מספר אזורי זמן, בשיתוף עם אחרים כדי לנצל את יתרונות הפערים בעלויות העבודה, במודל של קוד פתוח המאפשר קבלת קלט מתורמים, וכמובן האינטרנט עצמו, כמדיום לתצוגה ולאינטראקטיביות", נכתב שם. באתר יש מפה של העולם, ואפשר לראות את הפרצופים של הונג-קונג, לונדון, בואנוס-איירס ועוד ערים מרכזיות בעולם, 20 בינתיים. בקרוב תצטרף כנראה גם תל-אביב, כי אנחנו כבר על המפה שלו.
www.faceoftomorrow.com

אנציקלופדיה לידיעת הארץ

עם תחילת שנת הלימודים הועלתה באתר מפה "אנציקלופדיה מפה לידיעת הארץ", עם 3,400 ערכים ועוד אלפי ערכי משנה. האנציקלופדיה כולל כל ישוב וכל מקום בישראל שיש לו שם: הרים, גבעות, נחלים, מעיינות, בורות מים, מערות וחורבות. היא מציעה מידע גיאוגרפי, היסטורי וארכיאולוגי, ומידע רב בתחומים נוספים כגון בוטניקה, זואולוגיה, ארכיטקטורה, חברה, דת ומנהג. מנוע החיפוש של האנציקלופדיה מאפשר חיפוש לפי אות ראשונה או לפי ערכים קרובים, לפי שם בלבד או לפי מילה מתוך הטקסט וחיפוש לפי אזור גיאוגרפי. כל ערך מקושר לערכים נוספים הקשורים אליו ומוצג על גבי מפה דינמית. דרך מערכת המפות אפשר להגיע לשכבות מידע נוספות באתר, כמו שכבת מסלולי טיול, שכבת אטרקציות תיירותיות, מסעדות ועוד. למשך תקופת ההכרות, הכניסה לאנציקלופדיה פתוחה חינם לקהל הגולשים. לאחר מכן תצטרף האנציקלופדיה לחבילת השירותים שמקבלים מנויי מפה המשלמים (מחיר מנוי הוא 20 שקל בחודש).
www.mapa.co.il/enc

מותק של אתר

לכבוד ארוחות החג כינסו חמדה ואיה באתר המתכונים המשובח שלהן אוסף של מתכוני עוגות דבש. "בואו וראו כמה וכמה עוגות שונות זו מזו, אפשר להנפיק מ-6-7 מצרכים שחוזרים על עצמם. קשה יהיה לבחור, אני יודעת. הכל נראה כל כך דומה. אבל אין כאן שתי עוגות שתגענה לקו הסיום עם תוצאה זהה", נכתב באתר. אז יש עוגות דבש של חמדה, כולל אחת עם זנגוויל מסוכר, יש עוגת דבש "פשוטה וטעימה", יש אחת עם בירה מאלט, אחת של דבש ותפוזים, אחת מתובלנת, אחת עם קקאו, אחת עם גזר, אחת עם בננה וברנדי, עוגת דבש יפנית, עוגת דבש ללא סוכר וקמח - ויש אפילו עוגת דבש נטולת דבש.
www.matkonim.net/cakes/honey.html

החברים מתבקשים לחדר האוכל

"בתנועה הקיבוצית יש כיום 257 קיבוצים, מאיילות, סמר ואליפז בערבה ועד מנרה, אדמית וראש הנקרה בצפון. בקיבוצים חיים כ-130 אלף ישראלים. בשנים האחרונות עוברים קיבוצים רבים שינויים משמעותיים באורחות החיים - מקהילות המקיימות חיי שיתוף ושוויון ברמה גבוהה מאוד, לקיבוצים שביצעו הפרטה של חלק מהשירותים ומוצרי הצריכה שסיפק עד כה הקיבוץ", נכתב באתר "מקימים בית בקיבוץ", שהוקם על ידי המטה לצמיחה דמוגרפית של התנועה הקיבוצית. באתר החדש מוצג חומר, בצורת מצגות ומסמכי וורד, לקהל שמעוניין להיקלט בקיבוצים, וכן לצוותי צמיחה דמוגרפית, קליטה ומנהיגות הקיבוצים. אפשר למצוא שם, למשל, הנחיות בדבר פנייה להיקלט בקיבוץ בתקופת הריון, קליטת בנים כמנוף להרחבה והצמחת הקיבוץ המשתנה, ומאר על תכנון, ביצוע וליווי תהליך קליטה וחיבור חברתי של שכונה קהילתית ביישוב כפרי - פרויקט מסכם בקורס ניהול קהילתי בכיר. הקיבוצים נירים ואייל פונים בקריאה לקליטת משפחות (אפשר לראות היכן הם נמצאים במפה שבאתר).
www.kibbutz.org.il/tzmicha

דיוקנאות של סושי

סושי זה עניין של טעם, אבל כמעט אין עוררין על כך שזה מאכל שמצטלם יפה. אתר "תמונות סושי", כשמו כן הוא, כולל שפע צילומים ססגוניים של סושי, לבד או עם אנשים שאוכלים אותו. כל התמונות שבאתר צולמו באמצעות מצלמפונים (טלפונים סלולריים עם מצלמה), והגולשים מוזמנים לדרג אותן. המדור דווקא בעד זאת שתקעה בנחיריים את מקלות האכילה.
sushi.textamerica.com

כל ההתחלות קשות

אולי כל ההתחלות קשות, אבל לא כולן מעניינות. אתר פרויקט ה-hook מלקט משפטי פתיחה מוצלחים של ספרים, החל מ"קרא לי ישמעאל" ב"מובי דיק" של הרמן מלוויל, דרך "זו היתה אהבה ממבט ראשון" ב"מלכוד 22" של ג'וזף הלר, ועד "הוא מת עם פלאפל בידו", מתוך ספר בשם זה מאת ג'ון ברמינגהם. נוח פלדמן מבולטימור, הוגה הפרויקט, מזמין גם את הגולשים לתרום התחלות טובות משלהם.

www.openinghooks.us

בלוגים:

ויקי קנפו לא לבד

בלוג "ישראל הולכת" מופעל על ידי קבוצה של צעירים, בעיקר סטודנטים, בעיקר מאזור חיפה, אך גם מתל-אביב ומירושלים, שמתכוונים לצאת ב-10 באוקטובר לצעדה מחיפה לירושלים, ולהפגין שם במחאה נגד המצב החברתי-כלכלי ונגד הפערים ההולכים וגדלים בין שכבות האוכלוסיה.
בבלוג מתוארת המציאות העגומה של ישראל 2004: "אוכלוסיית ישראל עוברת תהליך של התרוששות. הפערים החברתיית מתרחבים: ציבור גדול נדחק לעוני, בעוד מיעוט קטן מגדיל את עושרו. בישראל של קיץ 2004,יש אנשים שמחפשים את מזונם בפחים, יש קשישים שמתלבטים אם לקנות מזון או תרופות, ויש ילדים שמגיעים לבית הספר רעבים. מעמד הביניים, שהוא השלד החברתי-תרבותי של החברה, הולך ומצטמק, ועימו נעלם הערך המוסף שבחיי קהילה".
מטרותיה המוצהרות של הקבוצה מוכרזות בבלוג, לצד ה"אני מאמין" שלה: "אנו מאמינים, שהדרך לשינוי חברתי מתחילה מלמטה, מתושבי המדינה. לציבור הרחב יש את היכולת לקום, למחות, להציע דרך אחרת, ולקחת את האחריות על דרך זו. אנשים, ובפרט אנשים צעירים, אינם חייבים להיכנע לאמונה שאין להם יכולת לשנות, וכי אין להם שליטה בגורלם. התארגנות עממית וחופשית, המבוססת על אמונה ברוח האדם וברצונו הטוב, היא המסגרת הראויה ליוזמה ומעורבות חברתית. הכוח האפקטיבי היחיד מול כוחו של ההון, הוא כח התלכדותם של ההמונים".
שירלי זינגר, דוברת הקבוצה, אומרת כי בחרו בפלטפורמה של הבלוג מפני שטכנית זה יותר פשוט מלהקים לבד אתר, וזה גם חינם. הכותבים הם בעיקר חברי הקבוצה הפעילים, המנהלים גם "קהילה" באתר של MSN. בינתיים, רוב ה"מתגייסים" הגיעו דרך חברים ודרך קבוצות פעילות שונות, אבל יש גם מעטים שהגיעו דרך האינטרנט.
www.israblog.co.il/56762

קשקושים:

סקסי מדי

גרסת פלאש ללהיט "Too Sexy", בכיכובו של אלן ריקמן, פרופ' סנייפ מ"הארי פוטר".
www.potterpuppetpals.com/sexy.swf

רוקד עם מטאטא

את הרפתקאותיו של קלוביס עם המטאטא, כולל הלהיט "משמרת לילה", בגרסת פלאש מוסיקלית, אפשר לראות באתר גונלנד.
www.goonland.com/sweep

עשר המכות

מהן עשר המכות שנחתו על האינטרנט? התשובה כאן:
web4sale.brinkster.net/stuff/10strikes.html

אירועי רשת:

יום א'

יעקב רות, מומחה לקריאה בטארוט, יתארח ב-19:00 בפורום למה זה קורה לי ב-NRG מעריב. הוא יעשה פתיחה בקלפים אונליין, ואפשר יהיה לשאול אותו שאלות לגבי הצפוי בשנה החדשה.
forums.nrg.co.il

בשעה 20:00 יתארח גיא מרוז "בולדוג" בווידאו צ'ט באתר NRG מעריב ויגבה מהגולשים
מטרות חדשות וראויות לטיפולו הנושכני.
www.nrg.co.il

יום ב'

קורין אלאל תתארח ב-18:00 בפורום מוסיקה עברית בנענע.
forums.nana.co.il/Forum/?ForumID=58

יום ג'

בפורום המורדים בנענע תתארח ב-17:00 הדס אגוזי, פסיכולוגית קלינית, שהגישה את הפינה הפסיכולוגית לנוער בצמוד לשידורי תוכנית המורדים בערוץ 10.
forums.nana.co.il/Forum/?ForumID=2212

יניב פסו, רכז מגמת שיאצו במכללת מדיסין, יתארח ב-13:00 בפורום רפואה משלימה ב-MRG מעריב ויסביר על כאבים ועל חסימות אנרגיה. http://forums.nrg.co.il

ד"ר אורן חסון, מומחה לתקשורת בינאישית וזוגית, יתארח ב-20:00 בפורום זוגיות ויחסים ב-NRG מעריב וידבר על בגידות מחוץ לנישואים, על סקס עם האקס ועוד.
forums.nrg.co.il

16:00 – 20:00 "המירוץ להוואי"- הגמר הגדול. תוכנית ספיישל של התחרות שהתנהלה בחודש האחרון באתר תפוז וב- Yes Real. ארבע הפיינליסטיות יתחרו על כרטיס טיסה להוואי בשורת משימות נועזות ברחבי תל אביב. בין לבין ייערכו האודישנים ההזויים של צ'ינו. בין הגולשים יחוקו פרסי מנוי חינם לשלושה חודשים ל-Yes , מנוי למכון הכושר EveryBody, קעקועים ותספורות חינם.
blogtv.tapuz.co.il

יום ד'

הזמר הוותיק גרי אקשטיין יתארח ב-20:00 בפורום מוסיקה ישראלית ב-NRG מעריב. forums.nrg.co.il

ביום ה'

ב-15:30 יתארח בפורום דתיים-חילוניים בנענע הרב מאיר אזרי מבית דניאל, המרכז ליהדות מתקדמת בתל-אביב, וישיב לשאלות הגולשים על חשבון נפש, סליחה לעצמי ולאחרים, תשליך ועוד.
forums.nana.co.il/Forum/?ForumID=20

למדורים קודמים

כתובת ישירה לדף זה: www.perkol.itgo.com/kikar19-9-4.htm

Sarit Perkol internet pages


164