כיכר אתרים / שרית פרקול

יום ראשון - 24.10.2004

gay art by Rafi Peretz

גאוות יחידה

הצייר רפי פרץ עורך אתר אינטרנט אמנותי חדש ומקיף, גיי-ארט, המביא תיעוד בתמונות של מרכיבי קהילת ההומואים, הלסביות, הביסקסואלים והטרנסג'נדרים בישראל, בעבר ובהווה. בפתח האתר יש אינדקס ויזואלי וטקסטואלי בעברית ובאנגלית, הנחלק לפי ציירים ופסלים, סופרים וקולנוע, צלמים, דיוקנאות מהקהילה, ארגונים בארץ, מגזינים גאים ומצעדי גאווה, מקומות בילוי, זוגות, אמנים מהעולם, פורום וטרנסג'נדר (בינתיים מככבת בקטיגוריה זאת רק נורה גרינברג). באזור המשפחות והזוגות מתפרסם סיפורם של גוני ורוני, זוג גברים שהיו יחד 44 שנה, מלפני קום המדינה, וניהלו חיים הומוסקסואליים מלאים בפומבי.
אזור "מדריך האמנות" שבאתר מביא קישורים שימושיים רבים בתחום, עם קטיגוריות כמו קומיקס, ספרות גאה, מוזיקה, דוגמנים הומואים, "דובים", גלריות ציורים, אמנות לסבית, בינלאומי, מנועי חיפוש ייחודיים ועוד.
הפורום שבאתר מוקדש ליוצרים הומואים ולסביות מהתחום הפלאסטי - ציירים, צלמים וקומיקסאים - עם חלוקה לתת-נושאים. 98% ממבקרי הפורום הם מחו"ל. בנוסף יש באתר גלריות רבות מעבודותיו של פרץ עצמו, כולל הסיפורים שמאחורי התמונות.
אמנים מוזמנים לשלוח לאתר עבודות וקורות חיים, שיתפרסמו חינם, עם לינק לאתר הבית שלהם.
גיי-ארט: www.gayart.info
אינדקס קישורים: www.gaypaintings.com/links

יורם שב משדה הקרב

"להבת אש ענקית בערה, מכלית דלק התפוצצה ליד / חשבתי לצעוק, חובש חובש, / צחקתי לעצמי וקראתי, איש עזרה ראשונה / בדיחה ראשונה שהוצאתי מהפה. לא הבנתי היכן / נפצעתי הכול נראה מוזר, / הסתובבתי לראות מה קרה לאיש עם השיער / הוא רכן לעברי ואמר, יהיה בסדר." יומן מלחמת יום הכיפורים המרגש של האמן יורם קופרמינץ זמין עכשיו במלואו באתר האינטרנט שלו, "מצב נפשי". היומן, שהתפרסם קודם לכן בהמשכים באתר Bananot.com, יצא לאור בצורת ספר בהוצאת בבל, באוקטובר 2000. קופרמינץ מתאר בו, בצורה מצמררת, ובליווי עבודות צילום שלו, את המלחמה מהזווית האישית של נער בן 18 ועשרה חודשים. בפרק האחרון, שהתפרסם ב-18 באוקטובר, בדיוק 31 שנה אחרי, מתברר מדוע המשפט השנוא עליו ביותר הוא "יהיה בסדר". שכן מהמלחמה הזאת הוא כנראה עדיין לא נפרד, ושום דבר כנראה לא נשאר ממש בסדר.
www.notes.co.il/yoram/archive.asp?cat=840

גשרים נבחרים

כיצד מצליח גשר הזהב בסן פרנסיסקו לעמוד על תילו, מה סוג הגשר הקדום ביותר, מה עשו הבריטים כאשר רעד גשר המיליום ביום פתיחתו ומדוע מבנה הגשר היציב והחזק ביותר בעולם אינו נפוץ כלל? תשובות לשאלות אלה ויותר יש באתר החדש "טכנולוגיות בניה - גשרים", של רשת עמלנט, המוקדש לגשרים באשר הם. נושא הגשרים נבחר כנושא מייצג המיועד ללומדים את נושא טכנולוגיות הבניה במסגרת משרד החינוך, המינהל למדע וטכנולוגיה, המגמה להנדסת בניה ואדריכלות. מטרת האתר להציג את מגוון הבעיות והפתרונות ברמה של סקר, הסבר ועבודה עצמית של הלומדים. האתר כולל דיון בפתרונות ברמת התכנון העקרוני והתכנון המוקדם תוך התייחסות למבנה, לסביבה ולשיטות הביצוע, והוא עשיר בחומרים ויזואליים. יש בו מידע על גשרים היסטוריים חשובים, גשרים נבחרים עם תרשימים ואנימציות, סוגי גשרים, קישורים והפניות.
www.amalnet.k12.il/sites/bridges

זירת הזדמנויות

הזדמנויות עסקיות מתחומים שונים, בהם חקלאות, אלקטרוניקה, אופנה ותכשיטים, בריאות, מזון, טקסטיל, אינטרנט, בידור ועוד, מתפרסמות בזירה העסקית הבינלאומית Seebow, יוזמה של ליאור מימון וניצן שנער. האתר מאפשר "שידוכים" בין הזדמנויות עסקיות של חברות, גופים כלכליים ויזמים בעולם. ניתן מצד אחד לפרסם הצעות, מצד שני לחפש אותן. כלי הניהול מאפשרים ללקוח לבצע חיפושים ממוקדים, לערוך מודעות, להפעיל סוכנים חכמים לאיתור הזדמנויות עתידיות לפי דרישה ולנהל התכתבות אישית אנונימית בעזרת הדואר הפנימי.
לדברי מימון, מנכ"ל החברה, עם לקוחות המערכת, שפועלת כבר יותר משנה, נמנים חממות טכנולוגיות, חברות היי טק, היחידה העסקית של הטכניון, אוניברסיטת תל-אביב, משרדים ממשלתיים, חברות סחר, חברות נדל"ן, יועצים עסקיים, יצרנים, משווקים ועוד. השירות ניתן בינתיים חינם, עד שיגיע למסה קריטית של משתמשים.
www.seebow.com

פעילות קהילתית

על פי נתונים רשמיים, קרוב ל-80% מהילדים ו-30% מהמבוגרים מעל גיל 25 משתתפים בפעילויות המתנס"ים - המרכזים הקהילתיים. התחום הבולט ביותר הוא חוגי הספורט, בעיקר אמנויות לחימה, כמו קפואירה מברזיל, לצד נינג'יצו ושוטוקאן מהמזרח הרחוק. המבוגרים יותר מעדיפים יוגה ורייקי. תחומים מבוקשים אחרים הם תיאטרונים קהילתיים ותיאטרוני רחוב, לצעירים ועד קשישים. גם ללימוד האנגלית ולחוגי מוזיקה למיניהם יש ביקוש רב בכל המתנ"סים.
באתר יש מידע על החוגים במתנ"סים ועל אירועים והשתלמויות. יש מדור "מתנכים" מיוחד לנכים ומדור נפרד על מרכז צפורי וקישור לאתר סל התרבות הארצי - מופעים, אירועים מיוחדים, דפי הכנה לתלמידים וכדומה.
www.matnasim.org.il

אלוהי החסה והמין

נא להכיר, מין - אל פריון פאלי פופולרי מאוד מהמיתולוגיה המצרית. הוא מתואר בדרך כלל כדמות עשויית מקלות, כשמקל אחד בולט ממקום אסטרטגי בשיפולי הבטן. בתבליטים קדומים, זכרותו שלוחה לפניו. יש לו כיסוי ראש עם נוצה, וביד ימין הוא אוחז בשוט (עדיף לא לשאול למה). אשר לחסה, זו נחשבת משום-מה מעוררת תאווה רבת-עוצמה. הרבה מאוד עלים של חסה נאכלו לכבוד האל מין, בתקופה שקדמה בהרבה להמצאת הוויאגרה. המידע החיוני הזה נכלל באתר מעניין, "גודצ'קר" - בודק האלים. באתר זה מתפרסמים כ-1,700 אלים שונים, לפי פנתיאונים: אלים אפריקנים, אוסטרלים, אצטקים, קלטים, סינים, מצרים, פינים, יוונים, אינדיאנים, סקנדינבים, וכן גם אלי המאיה והאינקה. לכל אל יש תעודת זהות מפורטת, ואפשר לקרוא על עלילותיו. סמלו של האתר הוא לוקי, אל נורדי בדחן. אפשר לראות אותו בכותרת האתר, וגם בחנות המקוונת המסונפת אליו, המוכרת חולצות, ספלים, שעונים ומשטחים לעכבר.
www.godchecker.com

בלוגים:

שובניסט מחמד

"כל חיי היתה לי בעיה להתמודד עם הצלחה", כותב בן דובר, האוחז בבלוג בעל השם הפיוטי "אני רוצה את הצלע שלי בחזרה, כלבה", וממשיך: "האמת? תמיד קיננה בי תאוריה שהאי יכולת שלי להתמודד עם הצלחה היא האחראית לכל השיט".
לפחות בזירת הבלוגים המקומית, הוא סיפור הצלחה. הבלוג שלו מככב בצמרת הבלוגים שעשו עניין ב"ישראבלוג", נכון לכתיבת שורות אלה, הוא נושק בטבלה לבלוג המורבידי של אריקון ומביט מלמעלה על הבלוג הפופולרי של מרגי. אולי מתוך תחושת אחריות הכרוכה בגודל המעמד, הוא פרסם באחרונה פוסט המדבר ישירות אל הנוער שנוהר בהמוניו אל בלוגו. הוא מדבר בפוסט הזה על השטויות שעושים בני 16 בגלל לחץ חברתי, כמו שתייה, סמים, סקס ועישון. הוא מדבר גם על פגיעה עצמית. "נדמה לי שהסטטיסטיקה מדברת על ניסיון התאבדות אחד ביום של בן נוער. בזבוז מזוין. אם הם היו חיים עוד כמה שנים הם היו מסכימים איתי", הוא כותב.
שפשפתי לרגע את העיניים. זה אותו הבלוג שמבחן הקבלה שלו כולל את השאלה "צריך להרוג 10 פאקצות וחתולה"? אותו הבלוג שהריץ קמפיין למנוע מאחת הבלוגריות לעשות ניתוח הקטנת חזה? הבלוג שפרסם את המניפסט הבלתי נשכח "המדריך למוצצת"? שהציע למכירה את הנאד של עופר שכטר (יד ראשונה, משובניסט, באריזה הרמטית)?
אז זהו, שכן. בין הסיבות שמסבירות את הפופולריות העצומה של הבלוג הזה נמנים פוסטים שכותרתם "מדריך מקוצר לבתול שהגיע לגיל שאפשר להתחיל" ("כלל האצבע לאיבוד הבתולים הוא כדקלמן: צריך לעשות את זה עם מישהי שאתה אוהב, או עם מישהי כוסית, או, רצוי - שניהם"), "אני, עצמי ויד ימין" ("אם הייתה דרך להסדיר את האוננות במין מערכת קבועה בחיים שלנו, ההצלחה שלנו עם בנות הייתה עולה. הסיבה פשוטה - אם מוציאים את מוטיב החרמנות מהגבר נותנים לו כוח. בלי חרמנות, לא נראה סיבה טובה לדבר עם בנות. זה יגרום למערכת סינון משוכללת שתבטיח שנתמקד רק בבחורות שוות באמת"), או "סקס עם חנוניות: לפתוח סוגריים ולכנס אברים?" ("מסתבר, תאמינו או לא, שגם חנוניות הן בנות אדם. והן טובות ליותר מאשר להתקשר אליהן לפני בחינה"). אבל לפעמים, פה ושם, בין ההתגססויות, ההתבטאויות השערורייתיות, שגיאות הכתיב והשטויות, מתפלקים לו גם דברים רציניים. מי שרוצה להיות בן דובר, יכול ללמוד זאת בשני שיעורים קלים בבלוג, ואחר כך גם להתגאות בכפתור "גם אני רוצה להיות בן דובר".
www.israblog.co.il/bendover

קשקושים:

זום קבוצתי

"זום" הוא פרויקט קבוצתי של אמנות רשת, שמכניס אותנו עמוק לתוך תמונות במחשב. מערכת של שבילים מפותלים עוברת דרך יערות, נכנסת לתוך בניינים, וגם לתוך פה של מפלצות. הניווט נעשה באמצעות מקשי החיצים של המקלדת.
http://razghul.ice.org/misc/zoom/zoom.htm

מה רואים בתמונה?

האתר הזה מציג מקבץ תמונות מתוך גוגל תמונות, וצריך לנחש את המכנה המשותף ולכתוב (באנגלית). לפעמים, מקבלים אות ראשונה בתור רמז. כפרס, מקבלים פתגם או ציטוט. ממכר למדי.
http://blog.outer-court.com/quiz

איך עושים צמר שחור?

סרטון נחמד באנימציית פלאש על הכבשה החריגה של העדר. ותודה לעמית.
www.koit.pwp.blueyonder.co.uk/baabaa.html

אירועי רשת:

תחרות חתול נולד

גולשים מוזמנים לשגר את תמנת חתולם לאתר MSN, לתחרות "חתול נולד". החתול הזוכה יקבל מזון חינם לשנה שלמה.
http://community.msn.co.il/shave/catscompetitiondetail.asp

שש-בש וצ'ט

אתר תפוז מזמין את הגולשים לשקשק בקוביות וירטואליות ולהביס את היריב במארס, במסגרת צ'ט מתקדם, המציע תחרות שש-בש. נכנסים לצ'ט, מזמינים מישהו לשיחה פרטית, ובחדר השיחה האישי בוחרים בפונקציית שש-בש. בקומונת המשוב של המשחק ניתן לנתח את המהלכים.
http://communa.tapuz.co.il/mashov

יום ב'

הנומרולוגית שרון מור תיתן ייעוץ בנושא שינויים ומעברים בשעה 21:00 בבלוג טי.וי של תפוז.
http://blogtv.tapuz.co.il

העיתונאי עמנואל רוזן יתארח ב-20:00 בפורום "פרצופה של המדינה" ב-NRG מעריב לקראת תוכניתו החדשה ויזמין את הגולשים למצעד האיוולת הפרטי שלהם.
http://forums.nrg.co.il

יום ג'

שמעון אדף, כותב, עורך ומוזיקאי, יתארח ב-20:00 בפורום "ספרות וכתיבה" ב-NRG מעריב וידבר על תחומי הפעילות השונים שלו. http://forums.nrg.co.il

יום ד'

הקוראת בקלפים אוסנת בן ברוך תפתח בקלפים בנושא זוגיות, בפורום "זוגיות" של תפוז.
http://forums.tapuz.co.il/zug

יום ה'

סיון אופירי, דולה (תומכת לידה), תתארח ב-19:00 בפורום "הורים וילדים" של נענע.
http://forums.nana.co.il

שיחה בענייני קבלה עם מומחים בנושא תתנהל ב-19:00 בפורום הקבלה החדש של MSN.
http://community.msn.co.il

למדורים קודמים

כתובת ישירה לדף זה: www.perkol.itgo.com/kikar24-10-4.htm

Sarit Perkol internet pages


224