כיכר אתרים / שרית פרקול

יום ראשון - 5.9.2004

Cryonics Beaves and Butthead
דיווח על אפשרות הקפאת אנשים בבלוג המדע

צייד החלומות

האתר השימושי "וורד אייקיו" מאפשר לחפש, מתוך תיבת חיפוש אחת נוחה, באנציקלופדיה, במילון רב-לשוני, באוסף של ספרים אלקטרוניים, באוצר מילים (מילים נרדפות), באינטרנט וגם באטלס החלומות. למשל, הזנת המילה "רכבת" ובחירה בקטיגוריה "חלום" מביאה פרשנות: "נסיעה ברכבת עשויה לסמל מסע בחיים. אם אתה נהג הקטר, אולי אתה מרגיע את עצמך בחלום שאתה בשליטה במצב מסוים. ואולי זה מסמל את הצורך לנוע הלאה ולעשות דברים בצורה מסודרת ועקבית". הסימבוליקה הפרוידיאנית לא מוזכרת כאן, בשביל זה צריך לחלום על נחש. www.wordiq.com

חגיגת קומיקס קלאסי

אתר "גולדן אייג' פאניז" מתמקד בתור הזהב של חוברות הקומיקס. יש בו סריקות ניתנות לדפדוף של חוברות קומיקס קלאסיות שלמות, בהן אלמר פאד ופורקי פיג מ-1943, באגס באני מ-1948, טוויטי וסילווסטר מ-1954, סיפורי השועל והעורב (1945-1951), טום וג'רי (1956), וודי וודפקר (1949, 1952) ועוד. יש גם גלריות עם סריקות של כריכות הקומיקס העתיקות. האתר אינו עוסק בקומיקס של דיסני, בהנחה שזה נדוש מדי, אבל יש בו קישורים לחוברות קומיקס עדכניות של דיסני.
www.goldenagecartoons.com

שלום כיתה א'

ימים ראשונים ללימודים, שיימשכו בגימגום עד אחרי החגים. אתר "המעבר לכיתה א'" של משרד החינוך כולל הנחיות וטיפים למורים ולהורים טריים בנושא התמודדות עם שינויים ומצבי לחץ ובריכוך המעבר, לצד מדורים העוסקים במיומנויות של כיתה א'. יש באתר מידע על פעילויות עם הילדים, התחלות והיכרות עם חברים חדשים ועם המורים, זיהוי תחושות ורגשות, זכויות וחובות ומעורבות הורים. יש רשימות של חוזרי מנכ"ל ותשלומי הורים. לקינוח, מכתב פתוח שכתב יאיר לפיד לבנו ליאור: "שלום כיתה א'. חשבתי שזה יהיה להפך, אבל לא. אתה שמח ללכת לבית ספר, אמא ואני בוכים בחוץ".
cms.education.gov.il/EducationCMS/units/kitaalef

ועוד לתלמידי בי"ס יסודי: ילדים אוהבי כתיבה מכיתות ב' עד ו' מוזמנים להשתתף בתחרות ארצית של שירים וסיפורים לקראת "ספר היצירות של ילדי ישראל", שייצא לאור בהוצאת "באר". פרטים במדור עצות לכותבים באתר ההוצאה:
www.rika.co.il

מתכונים משודרגים

באתר החדש והססגוני של חברת הממרחים והרטבים "אוליביה" יש מאות מתכונים, נחלקים לקטיגוריות כמו סלטים, כריכים, תבשילי בשר, עוף ודגים, בשיטת השדרוג הזריז של הארוחה. בין המתכונים: נקניקיות בריבת צ'ילה, סטייק חמיל יפני ברוטב טריאקי, שניצל תאילנדי, צלעות עגל בפירות טרופיים, מרק שמנת פסטו, פילה ברבוניות בממרח פלפלים ועוד רבים. דרך מדור "צרו קשר" באתר גם אפשר להזמין (בתשלום, כמובן) את השף של אוליביה לבשל אצלכם וללמד אתכם את סודות המטבח שלו.
www.olivia.co.il

לקחת ללב

יום הלב יצוין בישראל ב-9 בספטמבר, בין השאר עם יריד בריאות בנושא מניעת מחלות לב, שייערך בגני התערוכה בתל אביב ביוזמת האיגוד הקרדיולוגי. לפי ארגון הבריאות העולמי, ניתן למנוע די בקלות כ-50% ממחלות הלב. במדור ההנחיות באתר של האיגודי הקרדיולוגי הישראלי יש מידע בעברית על מניעה (פירוט רב בנושא פעילות גופנית, בעיקר הליכה), שיקום, עובדות ומספרים על גורמי סיכון ופורום בו ניתן לקבל ייעוץ ממומחים.
הישראלי: www.israel-heart.org.il
יום הלב הבינלאומי: www.worldheartday.com

יאכטונרים ברשת

אדוה ליבנה, אסף לשם, בועז קלינסקי, גל פאר, גלית כהן, דותן שור, דנה יוניק, חן מכלוף, טל ברקו, יעל בר אוז, נגה שרייר, ניל רונן, קרן דרחני, שי סקנדרני, מפליגים במשך שבועיים ביאכטה של בזק בינלאומי במסגרת פרויקט הריאליטי האינטרנטי "היאכטה". במהלך ההפלגה מתעדות 20 מצלמות את כל המתרחש על הסיפון ובחדרי חדרים. המנחה, דניאלה דורון, מנחיתה משימות על המשתתפים, והגולשים מהבית יכולים לצפות מידי לילה בשידורים חיים, להשפיע על המתרחש (למשל, לבחור איזה בגד ים ילבש כל אחד) ולהשתתף בפורומים. yacht.walla.co.il

www.bezeqint.net

המרוץ אחר הגלימה

ערן כץ, שיאן גינס בזיכרון ומנחה סדנאות בישראל ובעולם לשיפור הזיכרון, חולק עם המתמחים הגולשים באתר החדש "גלימה" טיפים כיצד לזכור במהירות ולזמן ארוך חומר רב. השיטה שלו כרוכה בסימון מילות מפתח ובניית סיפורים סביבן, כמה שיותר פרועים ובלתי נעימים. אתר גלימה מיועד לתרגול לבחינת ההסמכה של לשכת עורכי הדין, ויש בו 3,000 שאלות אמריקניות, מחולקות ל-200 פרקים, המתייחסי לסעיפי החקיקה המרכזיים. התרגול מתבצע דרך האינטרנט, כהשלמה לספרי הלימוד. אפשר לערוך באתר תרגול התנסות חינם.
www.glima.co.il

בלוגים:

גלים ופעלולים

חובבי המדע מוזמנים להכיר את "בלוג המדע" של גל ברק, בו מרוכזים מאמרים, כתבות וידיעות בנושא מדע, בדרך כלל מתחום המדע הפופולרי. הבסיס לבלוג, בו יש ארכיון עשיר, הם דברים שכתב ברק בשנתיים האחרונות עבור פורום מדע, טכנולוגיה וטבע, במערכת הפורומים "פרש" (www.fresh.co.il). מאז הקמת הבלוג, מוסיף אליו ברק גם דברים שפחות מתאימים לפורום, אך עדיין קשורים במדע. כל ידיעה מגובה במראה מקום מסודר, לפעמים גם קישור, לטובת מי שרוצה להמשיך ולהתעמק.
בבלוגו הוא מדווח, למשל, על טייסי פעלולים שגויסו לעזרת סוכנות החלל האמריקנית. ב-8 בספטמבר ינסו שני מסוקים לתפוס קפסולה המכילה חומרים מהחלל, שנאספו על ידי החללית ג'נסיס. זה פרויקט ראשון מאז 1972 בו יחזירו דגימות מהחלל לכדור הארץ, וכדי שהדגימות לא ייפגעו, יופקדו על החזרת הקפסולה צוותים מוסקים - חלקם טייסי פעלולים מהוליווד.
דיווח אחר בבלוג הוא על "הקפאת" בני אדם לצורך טיסות חלל ארוכות. בסוכנות החלל האירופית מחפשים כל מיני גישות שיאפשרו את האטת קצב החומרים של הגוף, כדי שנוסעי החלל לא יזדקקו למזון, אוויר, או כל חומר מתכלה אחר.
נושא אחר שנידון באחרונה בבלוג - גלי ענק. ברק כותב שאחד השיאים בסרט "ים של חברים" הוא גל ענק, בגובה עשרות מטרים, שגרם את טביעת הספינה בה שטים גיבורי הסרט. "במשך שנים רבות האמינו כי גלים כאלו הם בעיקר מיתוס, ורק נדמה לימאים שהגל כזה ענק", הוא כותב. אבל לדבריו, "מדידות אובייקטיביות, שנערכו בשנים האחרונות באמצעים מתקדמים, כמו מערכות לייזר ומכ"ם שמותקנות על ספינות ואסדות קידוח, מגלות כי במספר מקרים באמת הופיעו גלי ענק שגובהם גם מגיע ל-30 מטרים, כגובה בניין בן 10 קומות. בחלק מהמקרים נגרמו נזקים משמעותיים באניות ומכליות ענק".
בלוג מדע: www.scienceblog.galbarak.co.il

קשקושים:

חיבוק דוב. לדובוני הפרווה יש אוהבים מושבעים, אבל מתברר שיש להם אויבים מושבעים לא פחות. אם אתם נמנים עם הזן השני, תמצאו מה לעשות באתר "Ready, Teddy Death", המציע דרכים חולניות שונות להתעלל בייצורים החמודים.
www.readyteddydeath.com

העשן הורג. סרטון אנימציה רוסי מושקע מאוד, מלווה במוזיקה טובה, המדגים בשיטת אפקט הפרפר את הקטסטרופה הגלובלית שעלולה להיגרם בגלל העישון. תודה לאריק. antimult.ru/antimults/antitoons/001smokekills/view.htm

אירועי רשת

יום א'

בפורום "יוצרים הומור" בתפוז תתקיים ב-20:00 סדנה לכתיבת הומור בנושא: סדרות טלוויזיה. forums.tapuz.co.il/makinghumor
הזמרת קורין אלאל תתארח ב-20:00 בווידאו צ'אט ב-NRG מעריב.
www.nrg.co.il/online/HP_25.html
הזמר טל שגב יתארח ב-21:00 בפורום מוזיקה ישראלית בוואלה.
forums.walla.co.il

יום ב'

המנחה אביעד קיסוס יתארח ב-20:00 בווידאו צ'אט ב-NRG מעריב וירכל עם אייל גולדמן על אהבה. www.nrg.co.il/online/HP_25.html

יום ג'

הזמר גלעד שגב יגיע להתארח בפורום המעריצים שלו בתפוז ב-20:00.
forums.tapuz.co.il/giladsegev

יום ד'

יהודית אלדור, הממונה על ליקויי למידה במשרד החינוך, תתארח ב-19:00 בפורום "ליקויי למידה" בנענע. forums.nana.co.il
שפנפנת הפלייבוי נגה שחר תתארח ב-20:00 בווידאו צ'אט ב-NRG מעריב.
www.nrg.co.il/online/HP_25.html

יום ה'

יואב שמיר, במאי הסרט התיעודי זוכה הפרסים "מחסומים", יתארח ב-19:00 בפורום קולנוע ב-NRG מעריב.
forums.nrg.co.il

למדורים קודמים

כתובת ישירה לדף זה: www.perkol.itgo.com/kikar5-9-4.htm

Sarit Perkol internet pages


271