Sarit Perkol internet pages

תיקשור בפס רחב

מאת שרית פרקול

מעריב, 10.8.2003

tarot

אמרתם מדיטציה, כאילו אמרתם קטורת, נרות, ישיבת לוטוס על שטיח הודי. אמרתם קלפי טארוט, מיד עולה בדמיון תמונה של מגדת עתידות באוהל של קרקס. אמרתם תיקשור, ואנחנו כבר חושבים על מדיום בחדר אפלולי, עם לוח סיאנס. אמרתם תורת הקוונטים? נו, זה בכלל פיזיקה, מה הקשר.
אז זהו, שאולי הגיע הזמן לעדכן קצת את עולם המושגים. האינטרנט, בין שאר השינויים שחולל בחיים של רבים מאיתנו, מכניס חידושים גם בזירת המיסטיקה ומנער את האבק מעל תורות עתיקות. יחסי הגומלין בין הדיגיטלי לבין המנטלי גורמים לכך, למשל, שבמרכז רוחני באים לשמוע הרצאה על תורת הקוונטים מפי ד"ר יואב בן-דב, המשלב בכתיבתו, בהרצאותיו ובאורח חייו בין המיסטיקה לבין האינטרנט והמדעים.
יש באינטרנט, וזה לא חדש, רבבות אתרים העוסקים במיסטיקה. אפשר לקרוא בהנף מקש מאמרים על כל תורה שהיא, כמעט בכל שפה. יש גם אינספור פורומים המוקדשים לתורות האלה ויוצרים קהילות מקוונות של מתעניינים, מדריכים ותלמידים. מדובר בקהלי יעד מאוד ספציפיים ומפולחים, שאפשר לפנות אליהם ולמכור להם ישירות דרך האינטרנט קורסים, ספרי הדרכה, קלטות ועזרים נלווים - נוסף על דעות ורעיונות.


אבל בשנים האחרונות, פיתוחים טכנולוגיים כמו אנימציית הפלאש בקטן והפס הרחב בגדול, הגדילו את היצע האפשרויות האינטראקטיביות. בזכותם, גם אנשים שלא בהכרח היו מכתתים את רגליהם אל מיסטיקנים ומגידי עתידות, אנשים שלא היו מוכנים להיתפס מתים בביתה של מתקשרת או בסדנת טנטרה, יכולים בכמה הקלקות להתחבר בכל זאת אל העולם המסקרן הזה. ישראל - בה "באדולינה" של גבי ניצן הוא רב-מכר היסטרי, והפולמוס בעניין "מהות החיים" של שרי אריסון נידון על פני כמה גיליונות של מוסף "הארץ" ולא באיזה כתב עת נידח לאזוטריקה - אינה יוצאת מן הכלל. יש לנו כאן מספיק סיבות לאסקפיזם, מספיק צרות כדי לשלוח אותנו ליידעונים בחיפוש אחר תקווה לעתיד טוב יותר. ובאמת, ציבור ישראלי בלתי מבוטל נוהה אחר תנועת העידן החדש, ואתרי אינטרנט עבריים בנושאים אלה צצים בהמוניהם, לצד קהילות משגשגות בפורטלים הישראלים הגדולים.
מדיטציה כבר אפשר לעשות בישיבה מול המחשב, עם הסברים על הצג וצלילים מתאימים, בזכות אתרים כמו מיס-טי של תמי גולדשטיין (www.mis-t.co.il) או טנטרה של רפיק תמיר קמחי ושי עדן (www.tantra.co.il). באתר סטארס (www.stars.co.il) אפשר לבדוק בצ'יק-צ'ק התאמות בין שותפים עסקיים ומה צופים הכוכבים לגבי מצב העסק (ראו למטה), ובאתר פליי טארוט (www.annabeth.co.uk/playtarot/tarotreader.html) של אנבת' יכול גם הדור הצעיר של הגולשים להציב שאלות לגבי התנהלות חייהם ולקבל תשובות מקלפי טארוט המבוססים על בובות פליימוביל.
אין צורך לצאת מהבית כדי להגיע למפגשים רוחניים, והילר, מרצה או מתקשר אחד יכול, דרך האינטרנט, להפיץ את הבשורה להמוני בני אדם. למשל, בפורום "הזמנה למסע" שבאתר חמשת האלמנטים בהנהלת איתי אור (www.5-elements.co.il)
הוזמנו באחרונה הגולשים לדיון מקוון בנושא "מגנוט והגשמת משאלות", מפגש עם אוריאלה שדה-זוהר, מתקשרת והילרית.
ולמה להסתפק במפגש כתוב, כשאפשר גם לראות ולשמוע. שיתוף פעולה חדש בין מרכז לזרום באור התל-אביבי (www.lizrom.com) לבין וואלה WOW, מיזם הפס הרחב של וואלה ובזק, מריץ בשבועיים האחרונים פיילוטים של הרצאות מתחום המיסטיקה, המשודרות בפס רחב (לפחות 256K). פעם או פעמיים בשבוע, מתחברים דרך אתר wow.walla.co.il או דרך אתר המרכז ומקבלים הרצאה משודרת, עם הדגמות. בינתיים הועברו הרצאות בנושאים כמו קריאה בכף היד, תיקשור, שפת הגוף והפנים, רייקי ופנג שואי.
שגיא מנדלבוים, מנהל המרכז, אומר: "חשבנו לעשות משהו שיכול לתת תשובה ללקוחות שלנו שנמצאים במקומות מרוחקים יותר, או לא יכולים להגיע. הפס הרחב איפשר את זה". לדבריו, שידורי הניסיון הניבו בממוצע 1,800 כניסות לכל הרצאה, בלי פרסום מסודר. לפי התגובות של אנשים, חלק גדול צפו בכל ההרצאה, ורבים מתוכם יצרו אחר כך קשר בטלפון או באימייל.
"לצורך המיזם נעשתה השקעה בתשתית - קו מיוחד של בזק עם יכולת העלאת נתונים מורחבת מאוד", אומר מנדלבוים, "סרברים נוספים בוואלה, ואם נעשה בעתיד ארכיון של ההרצאות, כדי שכל אחד יוכל לצפות בהן בזמנו החופשי, יהיה צורך בעוד סרברים, מפני שכל הרצאה שוקלת כמה ג'יגה". להמשך מתוכנן גם מתן אפשרות לגולשים לשלוח באימייל שאלות ספציפיות ולקבל תשובות בשידור. נושא היוגה, הוא אומר, "הולך להיות בצורה אחרת, עשר דקות ביום, כל יום, ברגע שייפתח אתר הרוחניות של וואו. יהיו שלוש פעמים בשבוע הרצאות וכל מיני פעילויות כמו יוגה ואולי מדיטציה". מנלבוים אומר שהשירות ימשיך להיות חינם. "בפועל, מממן את זה בזק וואו - יש להם אינטרס להראות את יתרונות הפס הרחב", הוא מוסיף.אופייני לזמנים סוערים

בניגוד לרוב הדתות הרשמיות, לתנועת העידן החדש אין טקסט מקודש, אין ארגון מרכזי, אין כוהני דת רשמיים, אין מרכז גיאוגרפי, אין דוגמות, אין צווי אמונה. זו תנועה רוחנית חופשית, למעשה רשת של אנשים השותפים באמונות בעלי קווי דמיון משותפים ובמנהגים דומים. ספרים, כנסים, סמינרים וקבוצות בלתי פורמליות תופסים את מקום הדרשות ושירותי הדת.
במאמר בנושא העידן החדש, המתפרסם באתר סובלנות דתית
(www.religioustolerance.org/newage.htm), מובא ציטוט מאת ג'ון נזביט: "בזמנים סוערים, בתקופות של תמורות גדולות, אנשים פונים לשני קצוות קיצוניים - פונדמנטליזם, או חוויה אישית-רוחנית. הואיל ואין לעידן החדש רשימות של חברים, אפילו לא פילוסופיה או דוגמה עקבית, קשה להגדיר בדיוק את התנועה, או למדוד אותה. אבל בכל עיר מרכזית בארצות-הברית ובאירופה, אלפי אנשים המחפשים הארה וצמיחה אישית מתגודדים סביב חנות ספרי מטאפיזיקה, מורה רוחני או מרכז לימוד".
נכתב שם, כי סקרים שנערכו בשנים האחרונות בקרב מבוגרים בארצות-הברית העלו, כי 8 אחוזים מהם מאמינים באסטרולוגיה לחיזוי העתיד, 7 אחוזים מאמינים בכוח המרפא של קריסטלים, 9 אחוז מאמינים שקלפי טארוט הם בסיס מהימן לקבלת החלטות בחיים. כמעט 11 אחוז מהאמריקנים מאמינים שאלוהים הוא "מצב של מודעות גבוהה יותר, שהאדם מסוגל להגיע אליה". 8 אחוזים מאמינים שאלוהים הוא "הגשמה טוטלית של הפוטנציאל האישי האנושי" ו-3 אחוזים מאמינים שכל אדם ואדם הוא אלוהים. באשר להיבט הגשמי יותר, באתרים כמו "חנות הצל"
(www.newagereseller.com/theshadowshop) מוכרים פריטים, שאת שמותיהם רוב האנשים מכירים מספרי הארי פוטר: שקיות קסם, כדורי בדולח, מטות קריסטל, מטוטלות, קמיעות, גביעים ועוד. מחירי אחדים מהמוצרים מגיעים למאות דולרים.
במאמרו "המאה ה-21: מדע או מיסטיקה?", המתפרסם באתר המרתק שלו
(www.bendov.info), כותב ד"ר בן-דב: "לפני מאה שנה העניין נראה פשוט. המדע הלך והתקדם, ויחד אתו באו גם קידמה חברתית, רווחה כלכלית, וטכנולוגיה חומרית, שבאמצעותה תרבות אירופה הלכה והשתלטה על כל העולם. דומה היה שהעתיד שייך למדע, ובמהרה רוב אוכלוסיית העולם תאמץ את דרך החשיבה הרציונלית והחילונית, ותנטוש אמונות תפלות ומיושנות כמו אלה המאפיינות את הדת, את המיסטיקה ואת המסורות הלא-אירופיות. אבל כיום נראה שהתכנית הזו לא מתממשת. אמנם, המאה העשרים היתה תקופה של תנופה והתקדמות אדירה בתחומי המדע והטכנולוגיה, וההשפעה שלהם על חיי האדם היא גדולה כיום הרבה יותר מאי פעם. אבל לצד ההתקדמות המדעית, מתברר שדרכי חשיבה דתיות ומיסטיות לא נעלמו, ולקראת סוף המאה אף דומה שהן חוזרות ותופסות מקום חשוב בחברה ובתרבות". לדברי בן-דב, "תורת הקוונטים משמשת כיום כתיאוריה הבסיסית של הפיזיקה, ובעזרתה אפשר לתאר את תופעות החומר, האטומים והחלקיקים המרכיבים אותם. אבל בניגוד לעולם הצלול והמוגדר היטב של חלקיקי החומר הניוטוניים במאה התשע עשרה, תורת הקוונטים מצביעה על תמונת עולם מוזרה ומעורפלת, המנוגדת למושגי ההגיון המדעי הישן". (לקט מאמרים בנושא מדע מול מיסטיקה: www.bendov.info/heb/scimyst.html).
ד"ר בן-דב, ד"ר שולמית רונן ומאירה בן-ארי משתתפים גם בפורום טארוט של פורטל נענע (http://forums.nana.co.il). פורום מדיטיציה מנוהל בידי ד"ר דניאל גליקר, חבר האגודה הישראלית למדיטציה טרנסצנדנטלית. את פורום רייקי מנהל יוסי רז, מאסטר רייקי אוסואי מסורתי ומורה מוסמך לרייקי יפני. על פורום פנג שואי אחראית גליה לביא, יועצת ומדריכת קורסים בנושא. בפורום קריאה בכף היד מעניקה לאה אביבי ייעוץ ואבחון ראשוני בשיטת הכירולוגיה הפסיכודיאגנוסטית, על סמך סריקות כף יד שמעלים הגולשים. בנענע קיימים גם פורומי מיסטיקה, מאגיה וכישוף, אסטרולוגיה, טנטרה, עיסוי ורפלקסולוגיה. נמסר כי למדור האסטרולוגיה של נענע יותר מ- 200 אלף דפים נצפים מידי חודש.
בפורטל וואלה (http://community.walla.co.il) פועלת זה חמש שנים קהילת עידן חדש נרחבת, עם פורומים של מיסטיקה ואסטרולוגיה בהנהלת המיסטיקנית גילה בויום, וקהילת רוחניות, תקשור ורייקי בהנהלת המתקשר דוד גילאור. יש גם פורומים ייעודיים לפתרון חלומות, ליוגה, מדיטציה וטאי-צ'י (בהנהלת אבי בוירסקי, מומחה ליוגה) וקהילת פנג שואי בהנהלת אורנה אדורם ורינת בלנטברג, אדריכליות פנים בעלות מומחיות בנושא.
מסקרנת במיוחד היא קהילת "ויקה, שמניזם וניו-פגניות" בוואלה, בהנהלת כרמית מישראל והלגה מגרמניה. חלק מחברי הקהילה, "השמאנים", מאמינים בכוחות הטבע, ללא נקיטה בשם מסוים, או יישות מסוימת. חלק אחר, "הפגנים", מאמין באלים הקדמונים. נוסף להחלפת רעיונות על אלים של אירופה ושל צפון אמריקה, דנים שם גם בבעל, בעשתורת ובשאר אלילי המזרח התיכון הקדום.
גם בפורטל תפוז פועלים פורומים רבים בתחום העידן חדש (www.tapuz.co.il/forums): דמיון מודרך, תקשור, זן, פתרון חלומות, חלומות צלולים, יוגה, צמיחה אישית בעבודה, מאגיה וכישוף, מטריקס וקונספירציות, מדיציה, מודעות פנימית, פגאניזם, רוחות ושיחות עם אלוהים, זאת נוסף על פורומי אסטרולוגיה, טארוט, נומרולוגיה, קריסטלים ורייקי.

לנשום יחד עם העכבר

כרמל ויסמן, בת 31, דוקטורנטית לתקשורת והילרית מתחילה, שכותבת באתר שלה (www.notes.co.il/carmel) גם על נושאים רוחניים, נועצת מידי פעם באתר מיס-טי, בעיקר כדי לאשר את מה שהיא חושבת ממילא. היא משתמשת במיסטיקה בעיקר כשהיא מתחילה לצאת עם מישהו חדש "ושום דבר לא ברור, אז מתייעצים עם כל מה שזז. חשוב מאוד להוציא ממנו תאריך לידה", אחרת קשה לעשות התאמות לפי נומרולוגיה, אסטרולוגיה וכדומה. לפעמים היא גם נעזרת במדיטציה המקוונת, באתר של נועם ואמה ברסלבסקי
(www.instances.org/html/meditate.html) - זזים עם העכבר על תמונה של דשא, וכשמופיעה המילה נשימה, נושמים יחד איתם.
-את ממש מאמינה בדברים האלה?
"תיאורטית אני מאמינה שדף רשת יכול להפנט או לרפא אותי, כי זה רק עוד נקודת תיווך בין האנרגיות הללו לביני והיא זהה מבחינתי למגנט, קערה טיבטית, קריסטל או כל דבר אחר שהוא פיזי יותר ולכן הפסיכולוגיה שלנו מקבלת אותו בנינוחות-מה. כי בסופו של דבר אנחנו עושים מה שבא לנו, וכשאנחנו מאמינים שיהיה טוב או שלקחנו משהו שיגרום לנו להבריא, זה באמת קורה, ולאו דווקא בגלל אותו המשהו. אז תאמינו באוראקלים, בקלפים ובמלאכים של הרשת. תאמינו לכל, תאמינו לכולם, והעיקר שתאמינו בעצמכם ושיהיה לכם טוב".

~~~ האינטרנט מנבא שותפות פנטסטית ~~~

אם אתם שוקלים להכניס שותף חדש, אולי כדאי לכם לברר את תאריך הלידה שלו. כך תוכלו להיכנס לאתר www.stars.co.il ולבדוק, באזור ההתאמות העסקיות, מה מידת ההתאמה, לפי אסטרולוגיה מערבית ולפי אסטרולוגיה סינית, ממש כפי שמציעים שם לבדוק התאמה בין בני זוג. אם מקישים בתיבה המתאימה את מספר העסק, מקבלים תחזית עסקית נומרולוגית. בדיקה דומה אפשר לבצע בקליק אחד עם הכנסת שמו של השותף הפוטנציאלי.
ניסיתי, ומצאתי התאמה עלובה של 30 אחוז בלבד לפי האסטרולוגיה הרגילה, אבל התאמה פנטסטית (בין חזיר לכלב) באסטרולוגיה הסינית. המחשבון הנומרולוגי בכלל יצא מגדרו ובישר התאמה של 85 אחוז.
מי שרוצה בדיקה יותר מעמיקה, או בחירת עתוי עסקי מוצלח, ומוכן גם לשלם בעד כמה מאות שקלים זה לאסטרולוג הרצל ליפשיץ, או לנומרולוג ברק הנגבי, יכול להזמין באתר דוח מפורט. בינתיים, ליתר ביטחון, אפשר להדפיס מהאתר את ברכת העסק ולתלות על הקיר.

רשת של תפילות: perkol.itgo.com/prayer.htm
ניאו-פגאניזם ברשת: perkol.itgo.com/pagan.htm
כתובת דף זה: perkol.itgo.com/mystic.htm


99