דאבל קליק / שרית פרקול

יום ראשון - 25.4.2004

נופי ישראל בהפצה ויראלית

flowers of Israel by Guy Shachar

בפעם הבאה שמתגלגלת אל תיבת הדואר שלכם אחת המצגות היפות של גיא שחר, עם מיטב נופי ארצנו, כדאי שתתייחסו אליה יותר ברצינות. כי בשבילכם זה אולי קישוט נעים לעין, אבל בשביל שחר, שטרח על הצילומים ועל הכנת המצגות, זה הפך נושא למחקר בדבר הדיפוזיה של מידע באינטרנט. שחר, בן 31, מריץ את פרויקט המצגות שלו כבר יותר משנה. עד כה הפיץ כ-30 מצגות על ישראל, שבעזרת הדואר האלקטרוני מגיעות אל רבבות צופים בארץ ובעולם.
ההתחלה היתה ביום גשום במיוחד, 21 בדצמבר 2002, כשיצא לתומו לצפות בשטפונות בנגב ותיעד את חוויות אותו יום גועש במצגת. הוא שלח אותה לחברים - והם כבר עשו את השאר. השטפונות בנגב גררו מבול של תגובות, ונחלי ישראל ופרחיה יצאו להרפתקאות במרחב הממוחשב.
שחר אומר, כי המצגות שלו הן בבחינת "תערוכה נודדת", בעלת פוטנציאל להגיע לכל אחד שמקושר לרשת. בניגוד לתמונות ומצגות "אנונימיות" שמועברות מדי פעם ברשת, המצגות האלה מקושרות לזמן ולמקום, והן עשויות למשוך את הצופים בהן לצאת ולהגיע בעצמם למקומות שהם רואים בתמונות, ונמצאים מרחק הליכה או נסיעה.
ישראלים שלחו את המצגות לבני משפחה ועמיתים לעסקים שנמצאים בחו"ל, ואפילו גורמים רשמיים התחילו, לדבריו, לעשות שימוש במצגות שלו, לתפארת מדינת ישראל.
שחר, שבעבר המלצנו על האתר שלו בנושא המזרח הרחוק, "לבי במזרח", מרבה לשוטט בארץ, לפעמים עם חברים, לפעמים רק עם הנופים. לרוב הוא מטייל ברגל, או באופניים, אבל לפעמים, כשאין ברירה, גם במכונית. את זמנו הוא מחלק בין עבודה במשרה חלקית כמהנדס אינטגרציה בחברת גילת רשתות לוויין, העברת קורסי טלקומוניקציה מטעם חברת לוגטל, ייעוץ והרצאות בנושא טיולים ואספקת צילומים פרי עדשתו. המצגת האחרונה באתר שלו מראה במלוא הדרן את הדבורניות, פרחים ממשפחת הסחלבים. שחר מציג את תשעת מיני הדבורניות המוכרות בארץ, שנפוצות מגבול הצפון עד אזור בארי בדרום.
התגובות שקיבל מאנשים בארץ ובעולם גרמו לו להבין, שהמצגות הגיעו לאנשים רבים מאוד. הן עוררו בו גם שאלות לגבי אופן ההפצה שלהן, והוא החליט לערוך מחקר זוטא, בניסיון לשפוך אור על זווית מסוימת בהיבט תפוצת המצגות. לדבריו, להבדיל מווירוסים, המתפשטים בצורה בלתי רצונית, מקרה המצגות מספק הזדמנות לבחון כיצד מופץ ברשת מידע בצורה מכוונת. שחר מבחין בין תפוצה "סלקטיבית", בה המפיץ בוחר רק מספר נמענים מספר הכתובות שלו, לבין "סדרתית", בה שולח המפיץ אוטומטית את ההודעה לכל מכותביו, או לקבוצת מכותבים גדולה שהגדיר מבעוד מועד. במקומות עבודה רבים המצגות מופצות בהפצה סדרתית, שכן לחברות רבות ישנן "רשימות תפוצה אוטומטיות" - כתובת אחת של צוות/מחלקה/ענף שמאחוריה מסתתרות בעצם עשרות כתובות אימייל של כל חברי הקבוצה, כך שהוספת מכותב אחד להודעת האימייל ושליחתה, שולחת בעצם את ההודעה למכותבים רבים - לפעמים עשרות ואפילו מאות.
באתר של גיא שחר www.guyshachar.com תוכלו לצפות במצגות שלו, להורידן למחשב, וכמובן - להפיץ הלאה, לשם שינוי, את בשורת ארץ ישראל יפה וגם פורחת.

למדורים קודמים

כתובת ישירה לדף זה: www.perkol.itgo.com/nature.htm

Sarit Perkol internet pages


36