Sarit Perkol internet pages


תעשיית הפורנו במבחן הפטנטים
וושינגטון פוסט

תרגום: שרית פרקול

מעריב אונליין 15.12.2003Acacia Research

אוניברסיטאות, חברות גדולות ורבבות אתרים נושאים את עיניהם אל תעשיית הפורנו, המנהלת מאבק משפטי שעלול לעלות - או לחסוך - להם מיליוני דולרים. המאבק מתנהל בין קואליציה של ספקי פורנו באינטרנט, לבין חברת מחקר קטנה מקליפורניה, Acacia. בתחילת השנה החלה החברה לדרוש תמלוגים בגין פטנטים על האופן בו מועברים וידאו ואודיו דרך האינטרנט.
לפי דיווח של "וושינגטון פוסט", אקיישה התחילה לטווח על עשרות אתרי פורנו, בדרישה לתמלוגים בהיקף של 4 אחוזים מסך הכנסותיהם ממדיה זורמת. כעת מבקשת החברה תמלוגים גם מאוניברסיטות המשתמשות בווידאו למטרות הוראה מרחוק דרך האינטרנט, מחברות המעבירות סרטים לבתי מלון, מספקיות כבלים ולוויינים ומחברות מדיה זורמת גדולות וחשובות כמו RealNetworks ו-AOL.
"נראה כאילו השמיים הם הגבול, מבחינת ההשפעה שיכולה להיות לכך", אמר ג'ון פיין, מנהל הטכנולוגיות החינוכיות בחטיבת לימודי ההמשך של אוניברסיטת וירג'יניה, המשתמשת בווידאו זורם להרצאות ולקורסים. "זה כמו להוציא פטנט על האוויר".
הפרשה הזאת מפנה את אור הזרקורים לעבר מקהלה של מנהלי חברות ופקידי ממשל, המזהירים שמערכת הפטנטים האמריקנית המעורערת מאיימת לעצור חדשנות טכנלוגית. לדבריהם, משרד הפטנטים האמריקני, המוצף עבודה, מאשר יותר מדי פטנטים מפוקפקים או רחבים מדי, בעיקר בתחומי התוכנה והאינטרנט. התוצאה הפוטנציאלית: עולם דיגיטלי המחולק לכל כך הרבה חלקים קטנים, עד שאין בכוחו לקשר בקלות בין אנשים, קהילות ורעיונות.
וושינגטון פוסט מצטט את אנדרו גרוב, יו"ר אינטל, שאמר כי ארצות הברית "צריכה לערוך שידוד מערכות לא רק במשרד הפטנטים, אלא בכל המערכת של חוקי הקניין הרוחני. עליה להגדיר אותה מחדש, בשביל עידן של מידע, בניגוד לעידן תעשייתי". המבקרים מקווים כי פרישתו הקרובה של מנהל משרד הפטנטים האמריקני, ג'יימס רוגן, תוביל לגישה חדשה.
לפי הנתונים שפירסם הוושינגטון פוסט, מספר הפטנטים כמעט הוכפל מאז 1990, בעיקר בזכות הפריחה בתחום הטכנולוגיה המתקדמת. בצנרת מחכים 450,000 פטנטים מכל הסוגים, ופטנטים הקשורים בתוכנה ובאינטרנט מהווים יותר מ-15 אחוז מסך הפטנטים המתקבלים. בחודשים האחרונים, אחדים מהפטנטים האלה גלשו לסכסוכים משפטיים, לרבות טכנולוגיה פופולרית כמו הדפדפן של מיקרוסופט ושיטת המכירות הפומביות של eBay.
מערכת רישום הפטנטים מעוררת מחלוקות מאז הוקמה, ב-1790. ניתנים פטנטים להמצאות שנחשבות מיוחדות במינן, שימושיות ולא ברורות מאליהן, כך שמידי פעם גם נרשמים פטנטים על המצאות מוזרות כמו חיתול לציפורי מחמד. אבל אלה נחשבים יוצאי דופן, במערכת שבדרך כלל מעודדת המצאה, בכך שהיא מעניקה לממציאים מונופול זמני על ההמצאה שלהם.
אבל לדברי המבקרים, פטנטים בתחום התוכנה והאינטרנט, שהתחילו להתקבל לפני כ-20 שנה, מציבים בעיות עמוקות יותר. פטנטים בתחום התוכנה, למשל, יכולים להגן על שורת קוד יחידה, שאומרת למחשב לבצע משימה מסוימת. המשימה הזאת יכולה להיות לומר לתוכנה אחד להפעיל תוכנה אחרת. פילוח כזה דק של פיתוח התוכנה עלול, לטענת המבקרים, לעכב המצאה של טכנולוגיות שלמות, שלעתים קרובות מושתתות על מלאכתם של אחרים.
פטנטים בתחום האינטרנט מאפשרים לחברות להגן על דרכים לעשיית עסקים באינטרנט, לא רק על מוצר מסוים או על הטכנולוגיה שמאחוריו. בין פטנטים מעוררים מחלוקת מהסוג הזה נמנית שיטת "הקליק האחד" של אמזון.קום, והשימוש בעגלות קניות וירטואליות. לפי הוושינגטון פוסט, חברת יבמ, המובילה העולמית בפטנטים, רשמה 22,357 פטנטים בין השנים 1993 ל-2002 וקיבלה בזכותם כ-10 מיליארד דולר.
מצד שני, כמו במקרה הנוכחי, יש חברות קטנות שרושמות פטנטים, ומחכות עד שחברות גדולות יותר ימסחרו את ההמצאה, כדי שיוכלו לקטוף את הפירות.

כתובת דף זה: www.perkol.itgo.com/patents.htm

קניין רוחני באינטרנט: www.perkol.itgo.com/ip.htm

115