Sarit Perkol's Internet columns

פתרונות ממוחשבים לילדים מיוחדים

מאת שרית פרקול


מעריב, דצמבר 2003

התקשורת באמצעות האינטרנט מאפשרת לכולנו לפרוץ גבולות של מרחק, זמן ומקום. הפוטנציאל הגלום בפריצת גבולות זו מתעצם עוד יותר, כשמדובר באנשים - בעיקר ילדים - בעלי צרכים מיוחדים. באתר "מיתרים", סדרת פרויקטים חברתיים באינטרנט ביוזמת מטח, פועלות קהילות וירטואליות עבור בני-נוער בעלי מוגבלויות או צרכים מיוחדים. רוב הפעילויות ניתנות לתלמידים ללא תשלום וממומנות מכספי קרנות ייעודיות.
בין תחומי הפעילות: חברות וירטואלית - פרויקט שבמסגרתו תלמידים במסגרות חינוך מיוחד מתכתבים בדואר האלקטרוני עם בני גילם הלומדים בחינוך הרגיל. פרויקט חונכות וירטואלית בשיתוף ארגון פר"ח, בו חונכים סטודנטים בעלי מוגבלויות שונות תלמידים בעלי צרכים מיוחדים. באתר פועל גם קורס עיתונות מקוון, שבמסגרתו מקבלים תלמידים לקויי ראיה ובעלי שיתוק מוחין ידע ומיומנויות בתחום הכתיבה העיתונאית. חומרים הנכתבים בידי בוגרי הקורסים מתפרסמים באתרים הקהילתיים "מקום משלנו" שהוקמו עבור קהילות אלה: לקהילת בני נוער לקויי ראייה ועיוורים ולקהילת בני נוער בעלי מגבלות פיזיות. עיצוב האתרים מותאם לגולשים בעלי מגבלות, כולל אפשרות שמיעת קריינות של הטקסט.
אתר "בדרך אל עצמי" הוא קורס "סינגור" עצמי, המיועד לבעלי לקויות למידה המשולבים בחינוך הרגיל. במסגרת הקורס לומדים התלמידים להיות קשובים לעצמם ולהגדיר טוב יותר, לעצמם ולזולת, את קשייהם ואת יכולותיהם.
רוב המדורים שבאתר פתוחים לכל הגולשים, ואל חלקם מותרת הכניסה לחברי הקהילה הרשומים בלבד, על מנת ליצור תחושה של סביבה אינטימית ובטוחה.

מיתרים: www.cet.ac.il/meitarim
קורס עיתונות: www.cet.ac.il/noaryc
קהילת לקויי ראיה: noary.cet.ac.il
קהילת נוער עם מוגבלויות: big.cet.ac.il
בדרך אל עצמי: www.cet.ac.il/singurc

גיאוגרפיה במולטימדיה

המרכז לטכנולוגיה חינוכית (מטח) השיק באחרונה ספר לימוד דיגיטלי בגיאוגרפיה, "ישראל - האדם והמרחב". זהו כותר שני בסדרת "קול בספר", בהמשך לספר הלימוד הדיגיטלי בהיסטוריה, "מסע אל העבר", שהושק בשנה שעברה. תקליטורי המולטימדיה, פיתוח ייחודי מבית מטח, נועדו לסייע לתלמידים המתקשים בקריאה בשל ליקויי למידה או ליקויי ראייה, או לכאלה המתקשים להתמודד עם טקסטים ארוכים. אבל למעשה, תמורת 39 שקל לתקליטור, זה סידור נוח מאוד גם לסתם עצלנים.
התקליטור מאפשר לשמוע את ספר הלימוד עם קריינות, ובו זמנית גם לקרוא מצג המחשב וללמוד בעזרת כלים ממוחשבים כמו סימונים במרקרים וירטואליים, הוספת הערות שוליים, וכמובן, הצלתו של התלמיד המודרני, בן דור האינטרנט - אפשרות "קופי ופייסט" (העתק והדבק) מתוך הטקסט כשמכינים עבודות או שיעורי בית, במקום להקליד.
ספר הגיאוגרפיה מותאים לחטיבת הביניים וכולל את כל התכנים הנדרשים ללימוד הגיאוגרפיה של ישראל: גבולות, אוכלוסייה, כלכלה, תשתיות, יישובים, נוף, אקלים ואיכות הסביבה. התכנים מוצגים ומומחשים על ידי מפות, תמונות וגראפים.

מחשב נייד לילדים עם בעיות קשב

Dror computer
חברת פור אי די משווקת לומדות ועזרים המתאימים לאוכלוסיות ברמות שונות, לילדים עם בעיות קשב ורכוז, לסובלים מפיגור לכל רמותיו, שיתוק מוחין, אוטיזם ולקויי למידה. התוכנות, שנכתבו בידי מורים ואנשי חינוך מתחום החינוך המיוחד, מתייחדות בתמונות ברורות וגדולות, בצג שאינו עמוס בפרטים ובאפקטים קוליים. התוכנות ניתנות להפעלה על ידי מתגים, מסך מגע, עכבר ומקלדת. חלק מהלומדות הן בעברית, בעוד שאחרות אינן מוגבלות לשפה כלשהי.
החברה מציעה גם חבילות תקשורת עבור משתמשים שאינם מדברים. הערכות כוללות מחשבים ניידים מיוחדים בעלי מסך מגע ומארז מוקשח, עליהם מותקנת תוכנת
"קליקר 4", המאפשרת לבנות לוחות תקשורת קוליים ממוחשבים באמצעות תמונות ומילים כתובות.
מחשב "דרור" של החברה הוא מחשב לוח (Tablet PC) קטן וקל, בעל מסך מגע. ניתן לחבר למחשב הנייד מקלדת, עכבר, מתגים, צג גדול של מחשב רגיל, מדפסת וכונן תקליטורים.
פור אי די: www.4id.co.il

עוד אתרי לימודים: www.perkol.itgo.com/school.htm

כתובת ישירה לדף זה: www.perkol.itgo.com/special-kids.htm701